Trwa ładowanie...

Matowe paznokcie po wakacjach? To może być oznaka poważnej infekcji

Avatar placeholder
07.03.2024 15:37
Manicure paznokci
Manicure paznokci (123rf)

Po lecie wiele osób zauważa u siebie ewidentne pogorszenie kondycji paznokci. Zazwyczaj jest to efekt niedoboru składników odżywczych w naszym organizmie, który występuje właśnie w okresie jesieni. Jednak zmiany na paznokciach mogą sygnalizować również problemy zdrowotne, w tym poważne infekcje, m.in. grzybicę, z którą walka może trwać nawet kilka lat.

spis treści

1. Słabsza kondycja paznokci na jesień

Jesienią nasze organizmy potrzebują więcej składników odżywczych, w tym witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci. Dlatego właśnie po lecie często obserwujemy łamliwe paznokcie, pozbawione blasku włosy i suchą cerę. Zajmijmy się jednak paznokciami, ponieważ zmiana ich wyglądu i kondycji nie zawsze musi świadczyć tylko o niedoborze witamin i minerałów. Często jest sygnałem konkretnych problemów ze zdrowiem.

Jakie zmiany w wyglądzie paznokci pojawiają się jesienią?

Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

Przede wszystkim stają się one bardziej łamliwe i cienkie. Osoby, które chcą je zapuścić lub zachować ich długość, powinny zadbać o dobrą dietę i stosowanie odpowiednich kosmetyków. Warto jednak, szczególnie jesienią, obserwować nasze paznokcie pod kątem nietypowych zmian powstających w ich obrębie.

2. Wygląd paznokcia a stan zdrowia

Nie każdy jest świadomy tego, że wygląd paznokcia może mówić wiele o stanie naszego zdrowia. Co więcej, konkretne symptomy mogą sygnalizować konkretne dolegliwości. Na przykład:

  • Poziome rowki na paznokciach to oznaka niedoboru witamin lub przebytych ostatnio chorób.
  • Białe plamy to najczęściej wynik drobnych uszkodzeń mechanicznych, zbyt mocnego wycinania skórek, zaburzeń hormonalnych lub niedoboru wapnia.
  • Paznokcie o spiczastym kształcie mogą być oznaką niedoboru żelaza.
  • Podłużne bruzdy na paznokciach mogą wskazywać na egzemę, łuszczycę, łysienie plackowate, atopowe zapalenie skóry lub na liszajca płaskiego.
  • Bladość płytki może oznaczać anemię lub zaburzenia związane z funkcjonowaniem układu krążenia.
  • Zaczerwienienie i pęcherz to objawy zanokcicy. Wówczas konieczne jest leczenie antybiotykami.
  • Rozdwojone paznokcie wskazują na niewłaściwą pielęgnację i zbyt długi kontakt z wodą.
  • Wrastanie paznokci – może być spowodowane noszeniem niedopasowanego obuwia lub zbyt głębokim obcinaniem paznokci.

3. Matowe paznokcie? Uwaga, to może być grzybica

Symptomem, który często możemy bagatelizować lub wiązać z niedobrami składników odżywczych w organizmie, są matowe paznokcie. Delikatnie zmatowione paznokcie z pewnością nie wywołają podejrzeń i niepokoju, a okazuje się, że mogą sygnalizować infekcję grzybiczą.

W początkowej fazie infekcji nie widać ewidentnych zmian na paznokciu. Często jest on nieznacznie zmatowiony. Może mieć również zmienioną barwę. Jednak im wcześniej grzybica zostanie wykryta, tym szybciej można ją wyleczyć. Niektóre zaawansowane zmiany grzybiczne wymagają długotrwałego leczenia, które może trwać nawet przez kilka lat.

Te delikatne zmiany sygnalizujące grzybicę, mogą pojawić się również na jesień. To dlatego, że w wakacje bardzo łatwo złapać infekcję. W końcu w lecie sporo podróżujemy, korzystamy z hoteli, pensjonatów, kąpielisk, a tam łatwo o zakażenie. Dlatego tak ważne jest korzystanie z klapek oraz odkażanie stóp po wizycie na basenie.

Warto jednak pamiętać, że infekcja grzybicza zaczyna się najpierw w obrębie skóry, dopiero później przechodzi na paznokieć. Oznacza to, że nie powinniśmy również bagatelizować zmian powstających wokół paznokci. Jeśli cokolwiek wbudzi nasze podejrzenia, warto od razu skonsultować je z dermatologiem. Aż 50 proc. wszystkich chorób paznokci to grzybica.

4. Sprawdzone sposoby na piękne paznokcie

By poprawić stan naszych paznokci, warto zacząć od wzbogacenia diety w składniki bogate w minerały i witaminy. Warto włączyć do niej warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste. Bardzo dobry wpływ na kondycję paznokci mają witamina A, cynk oraz wapń.

Szczególnie w okresie jesiennym skarżymy się na łamliwość paznokci. Zdaniem ekspertów abcZdrowie, przyczyną może być nie tylko niedobór składników odżywczych w organizmie, ale również stosowanie lakierów hubrydowych.

Aby paznokcie się zregenerowały, warto dać im odpocząć od takiego rodzaju manicure'u. W tym problemie doskonale sprawdzą się też kosmetyki domowej roboty, choćby regenrująca wcierka do paznokci z oliwy z oliwej i miodu. To bomba witamin i składników mineralnych. Aby ją przygotować wystarczy wymieszać dwie łyżeczki oliwy z łyżką miodu. Wcierana codziennie w paznokcie i pozostawiana na 15 minut przyniesie pozytywne rezultaty.

Zobacz także: Typ urody "jesień" - charakterystyka, idealne kolory i makijaż

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze