Trwa ładowanie...

Mikropigmentacja - wskazania, przeciwwskazania, efekty, bezpieczeństwo

 Paula Komendarczuk
15.09.2022 16:20
Mikropigmentacja pozwala między innymi na optyczne zagęszczenie włosów i zlikwidowanie zakoli.
Mikropigmentacja pozwala między innymi na optyczne zagęszczenie włosów i zlikwidowanie zakoli. (adobestock)

Mikropigmentacja to zabieg kosmetyczny, który staje się coraz bardziej popularny. Umożliwia poprawę wyglądu skóry i włosów oraz podkreślenie urody. Mikropigmentacja stosowana jest między innymi przez osoby posiadające widoczne blizny lub zmagające się z łysieniem czy bielactwem. Na czym polega mikropigmentacja?

spis treści

1. Co to jest mikropigmentacja?

Mikropigmentacja to zabieg kosmetyczny wykonywany przez linergistkę, który polega na wprowadzaniu barwnika w skórę za pomocą igły. Stosowany jest w celu zniwelowania przebarwień skórnych, widoczności blizn, łysiny lub prześwitów między włosami, ale również do podkreślenia urody. Mikropigmentacja mylona jest z tradycyjnym tatuażem, jednak nie gwarantuje tak trwałych efektów, zabieg należy powtarzać zwykle co 1-2 lata.

2. Rodzaje mikropigmentacji

Mikropigmentacja estetyczna polega na nakładaniu pigmentu najczęściej w okolicach oczu, brwi lub ust. Pozwala na zrobienie kresek na powiekach, uzupełnienie włosków w brwiach, obrysowanie ust lub stworzenie sztucznych piegów. Jednocześnie zabieg umożliwia zmniejszenie widoczności przebarwień skórnych oraz blizn potrądzikowych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Mikropigmentacja medyczna skierowana jest do osób, którym zależy na zminimalizowaniu skutków choroby, na przykład zmniejszeniu plam z powodu bielactwa czy chorób wątroby, zrekonstruowaniu brodawki sutkowej, a także usunięciu blizn po operacji lub wypadku.

Mikropigmentacja skóry głowy pozwala na uzyskanie efektu świeżo ogolonej głowy lub zarostu, a także zagęszczeniu włosów, wyrównaniu ich linii czy zakryciu zakoli. Zabieg często wybierany jest przez osoby zmagające się z łysieniem androgenowym lub plackowatym.

3. Wskazania do mikropigmentacji

Mikropigmentacja może być stosowana bez względu na płeć czy wiek, również wyłącznie z chęci estetycznej poprawy wyglądu. Zabieg kierowany jest również do osób z następującymi wskazaniami:

4. Przeciwwskazania do mikropigmentacji

Mikropigmentacja nie może być wykonana u wszystkich chętnych osób, przeciwwskazania do zabiegu to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • nowotwór,
  • trądzik,
  • łuszczyca,
  • jęczmień oka (w przypadku wykonania kresek na powiekach),
  • choroba siatkówki lub rogówki (w przypadku mikropigmentacji kresek),
  • aktywna opryszczka,
  • infekcja wirusowa lub bakteryjna,
  • padaczka,
  • skłonność do bliznowacenia,
  • alergia na znieczulenie lub pigment,
  • zażywanie leków rozrzedzających krew lub sterydów.

5. Efekty mikropigmentacji

Mikropigmentacja zajmuje od 2 do 5 godzin, czasami zabieg wykonywany jest w kilku sesjach, w zależności od wielkości obszaru do pokrycia barwnikiem.

Mikropigmentacja umożliwia uzyskanie makijażu, niewymagającego zmywania lub poprawiania, a także zmniejszenie widoczności blizn, szram i ubytków w ciele, a także przebarwień skórnych.

Ma dużą wartość estetyczną, pozwala na zrekonstruowanie brodawek sutkowych i stworzenie imitacji włosów lub zarostu, a także zmniejszenie zakoli. Mikropigmentacja stosowana jest również w celu optycznego zagęszczenia włosów.

Zabieg pomimo precyzyjnego wprowadzania barwnika w skórę gwarantuje niezwykle naturalny efekt, co ma pozytywny wpływ na poziom samooceny. Kolor barwnika dobierany jest indywidualnie, by pasował do oprawy oczu i koloru włosów.

6. Czy mikropigmentacja jest bezpieczna?

Mikropigementacja to w pełni bezpieczny zabieg, o ile skorzystamy z usług profesjonalnego gabinetu kosmetycznego i linergistki, która używa odpowiednich preparatów i sterylnych narzędzi, mając na dłoniach rękawiczki.

Niezwykle ważne jest również poinformowanie osoby wykonującej zabieg o wszystkich chorobach i stosowanych lekach, ponieważ mogą one wejść w reakcję z zastosowanym znieczuleniem.

Może zdarzyć się, że linergistka poprosi o zgodę lekarza na wykonanie mikropigmentacji w przypadku na przykład niedawno przebytej choroby nowotworowej, operacji czy posiadanych zaburzeń autoimmunologicznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze