Trwa ładowanie...

Nauka jazdy na deskorolce

Avatar placeholder
05.09.2013 13:38
Nauka jazdy na deskorolce
Nauka jazdy na deskorolce

Nauka jazdy na deskorolce jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. W jej trakcie zdarza się wiele kontuzji, które nie tylko mogą poważnie odbić się na zdrowiu, ale spowodować długą przerwę w treningach. Nie istnieje coś takiego jak kurs jazdy na deskorolce w weekend, dlatego będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, upór i konsekwencję, szczególnie gdy rozpoczniesz naukę trików czy akrobacji. Na szczęście efekty nauki jazdy na deskorolce wynagradzają włożony w nią trud.

1. Nauka jazdy na deskorolce dla początkujących

Na początku nawet zwykła jazda będzie sprawiała ci trudność. Dobrze jest zapoznać się z faktem, że deskorolka jeździ do przodu i do tyłu, dlatego warto jest złapać się czegoś i swobodnie się z tym oswoić. Poruszanie deski rozpocznij od odpychania się od podłoża tak, by deskorolka ruszyła do przodu. Nie warto na początku nauki wskakiwać na nią z rozbiegu, gdyż może zakończyć się to upadkiem. Nauka jazdy na desce w początkowych etapach obejmuje także zakręcanie poprzez podnoszenie przodu deski. Wystarczy niezbyt mocno przenieść ciężar ciała na tył i delikatnym ruchem nogą obrócić się o tyle stopni, o ile chcesz lub jesteś w stanie zrobić.

W początkowych etapach nauki jazdy na deskorolce niezwykle ważne jest panowanie nad upadkami i łagodzenie ich skutków. Są one naturalną częścią każdego procesu uczenia się i nie należy się zniechęcać, nawet jeśli są one częste. Upadki zdarzają się podczas jazdy na deskorolce nawet najbardziej doświadczonym, np. wtedy, gdy podczas zwykłej jazdy kamyk wpadnie pod kółko. Błędem byłoby w takiej sytuacji wystawienie rąk do przodu i próba upadku na nie. Takie zachowanie powoduje, że cała masa ciała skupia się na rękach i nietrudno wtedy o ich złamanie. Nauka jazdy na deskorolce powinna wykształcić we wszystkich jeżdżących odruch upadku na większą powierzchnię ciała, gdyż minimalizowane jest wtedy ryzyko kontuzji.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2. Nauka trików na deskorolce

Jazda na deskorolce jest stosunkowo widowiskowym i budzącym podziw sportem ze względu na triki, jakie wykonywane są przez deskorolkarzy. Należy jednak pamiętać, że są one jednymi z najtrudniejszych elementów w całym procesie nauki i wymagają wiele cierpliwości oraz konsekwencji. Nauka trików na deskorolce wymaga pamiętania o kilku istotnych zasadach:

  • trików ucz się najpierw, stojąc na desce w miejscu – w trakcie jazdy trudniej jest je wykonywać (chyba że ćwiczysz grindy);
  • jeśli skaczesz ze schodów, po wylądowaniu ugnij kolana, żeby zamortyzować upadek;
  • jeżeli deskorolka nabiera dużej prędkości, której nie jesteś w stanie kontrolować, postaraj się jak najszybciej z niej zeskoczyć;
  • prędkość obrotów deskorolki jest uzależniona od rodzaju trików, więc nie możesz podchodzić do nich automatycznie.

Najlepiej, by nauka jazdy na deskorolce odbywała się w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, takich jak skate parki, gdzie są przygotowane specjalne tory do jeżdżenia. Dzięki temu będziesz mógł podglądać bardziej doświadczonych kolegów uprawiających skating i uczyć się od nich, a ponadto zminimalizowane zostanie ryzyko zderzania się z innymi przechodniami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze