Trwa ładowanie...

Rodzaje deskorolek

Deskorolki to dla wielu ludzi nie tylko sport, ale także styl życia. Skateboarding jest obecnie bardzo popularny wśród młodzieży w Polsce, a przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Istnieją bardzo różne rodzaje deskorolek: od typu fingerboard, czyli do jeżdżenia na nich palcami, do longboardów, pozwalających na surfowanie po betonie zamiast wodzie. Aby dobrze wybrać swoją pierwszą deskorolkę, należy poznać ich podstawowe rodzaje.

spis treści

1. Deskorolki dla początkujących Aby orientować się w podstawach skateboardingu, należy zapoznać się z najważniejszymi rodzajami deskorolek:

  • deskorolki krótkie (skateboard),
  • deskorolki długie (longboard),
  • deskorolki miniaturowe (fingerboard),
  • deskorolki dla dzieci,
  • deskorolki wyczynowe.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Deskorolki krótkie to wszystkie te wykorzystywane do skateboardingu, czyli do wykonywania na nich różnych akrobacji. Są one najpopularniejszym typem deskorolek. Skateboarderzy to osoby, które uprawiają ten sport w skateparkach, skateplazach (czyli miejscach specjalnie przeznaczonych do jeżdżenia na deskorolce, rowerze czy rolkach) i w przestrzeni miejskiej. Używają do tego schodów, poręczy, ramp i innych przeszkód.

Deskorolka długa jest nazywana longboard, w odróżnieniu od popularniejszej, krótkiej skateboard. Te deskorolki mogą mieć nawet do 2 m długości i są dość ciężkie – nie nadają się do wykonywania na nich akrobacji. Zamiast tego można na nich jeździć dużo szybciej niż na krótkich deskorolkach. Jeździ się nimi w slalomach, po wzniesieniach i na dużych odległościach.

Fingerboard to zabawa na deszczowe dni dla każdego fana deskorolek. Miniaturowa deskorolka nie różni się niczym od normalnej deskorolki, oprócz rozmiaru. Ze względu na tę miniaturowość, ewolucje wykonywane są palcami. Do jazdy na desce wykorzystujemy palec wskazujący i środkowy, lub wskazujący, środkowy i serdeczny. Reszta wygląda podobnie jak w przypadku klasycznego skateboardingu, ale można uprawiać go w domu. Ten rodzaj deskorolek to zarówno deskorolki dla dzieci, jak i dla zapalonych skateboardowców, chcących dobrze zaplanować swoje wyczyny na normalnej wielkości deskorolce.

2. Deskorolki dla dzieci a profesjonalne deskorolki

Deskorolki dla dzieci mają mniejsze rozmiary niż ich klasyczne odpowiedniki. Jednak ich budowa jest niemal identyczna jak deskorolek dla dorosłych. Bardzo ważne jest, aby deskorolka dla dziecka była wytrzymała – zmniejsza to ryzyko kontuzji.

Deskorolki wyczynowe to krótkie, profesjonalne deskorolki, ale wykonane z lepszych materiałów. Mają także bardziej uniesiony tył i przód, co pozwala na wykonanie więcej ewolucji. Takie deskorolki są jednak dość trudne do jeżdżenia i nie są polecane dla początkujących.

Dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować tego ciekawego sportu, polecamy kursy jazdy na deskorolce lub, po prostu, samodzielne próby skateboardingu. Zanim wskoczysz na deskorolkę, pamiętaj, aby zaczynać naukę jazdy stopniowo – od odpychania się od podłoża, do skręcania i akrobacji.

Rodzaje deskorolek
Rodzaje deskorolek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.