Rodzaje nart
Różnorodne rodzaje nart mogą przyprawić o zawrót głowy. Tyle jest nowych nazw nart, ich typów i parametrów, że bardzo łatwo się pogubić, szczególnie jeśli jest się początkującym narciarzem. Aby wybrać odpowiednie dla siebie narty, trzeba przede wszystkim określić swoje zaawansowanie w jeździe na nartach, a także do czego chcemy używać nart: do zjazdów czy do biegów, oraz na jakim terenie będziemy ich używać – na utwardzanych stokach, czy poza nimi.
1. Narty biegowe
Narty dzielą się, w zależności od swojego przeznaczenia, na narty zjazdowe i narty biegowe, a także narty turowe wykorzystywane w skialpinizmie oraz narty do skoków. Najważniejsze parametry, które wyróżniają narty między sobą to:
- taliowanie – czyli wcięcie boczne narty;
- promień skrętu – czyli, w skrócie, zwrotność narty;
- sztywność – im bardziej miękkie są narty, tym łatwiejsze w „obsłudze”;
- wiązania – mogą być sztywne lub łączyć nartę z butem tylko na palcach.
Narty biegowe są cieńsze, dłuższe i lżejsze niż narty zjazdowe. Mają też inne wiązania. W zależności od wybranego stylu jazdy wybiera się różne rodzaje nart biegowych:
- technika klasyczna: narty są długie, wąskie i lekkie, posiadają także specjalne wygięcie oraz łuskę na spodzie narty po to, aby można było wybijać się od śniegu;
- technika łyżwowa: narty są zwykle krótsze i twardsze;
- telemark: narty mają wiązania na palcach, co umożliwia jazdę w przyklęku.
2. Narty zjazdowe
Jeszcze do niedawna istniały dwa rodzaje nart zjazdowych: narty zjazdowe klasyczne i narty carvingowe. Narty zjazdowe klasyczne – czyli proste deski, bez wcięć – przestały być produkowane w latach 90. Narty carvingowe, nazywane także carvingami, to narty taliowane. Oznacza to, że posiadają wcięcia boczne, które ułatwiają skręty. Dzięki takiemu ułatwieniu i jeździe na krawędziach, narciarz nie traci szybkości podczas skręcania.
Rodzaje nart zjazdowych to także:
- narty slalomowe – krótkie narty, o promieniu skrętu 10-14 m;
- narty gigantowe – długie narty, o promieniu skrętu 17-20 m.
Typy nart carvingowych:
- life ski – narty dla początkujących carvingowców;
- allround – narty zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i początkujących, przeznaczone do utwardzonych stoków;
- allmountain – narty dla zaawansowanych narciarzy, przeznaczone do jazdy zarówno po utwardzonych trasach, jak i poza nimi;
- freeride – narty do jazdy poza trasami;
- freestyle – narty dobre na jazdę poza trasami, tylko dla zaawansowanych narciarzy;
- skicross – narty do jazdy szybkiej, gdyż są dobre w prowadzeniu przy dużych prędkościach;
- racecarve – nowa odmiana nart gigantowych, dla doświadczonych narciarzy i do jazdy na utwardzonych trasach.
Przy wyborze odpowiedniego dla siebie rodzaju nart zawsze bierz pod uwagę twoje doświadczenie w narciarstwie. Zakup nart dla doświadczonych narciarzy może być zupełnie nietrafiony. Jeśli dopiero zaczynasz naukę jazdy na nartach, zacznij od nart dla początkujących.