Trwa ładowanie...

Nauka jazdy na nartach - od czego zacząć, techniki

Avatar placeholder
29.04.2021 13:08
Nauka jazdy na nartach - od czego zacząć, techniki
Nauka jazdy na nartach - od czego zacząć, techniki

Nauka jazdy na nartach może być prowadzona w grupie lub indywidualnie – w przyjaznej i bezstresowej atmosferze. Pierwszy kontakt z narciarstwem powinien mieć miejsce w domu na dywanie, aby dokonać przymiarki sprzętu. Gdy staniesz na śniegu, będzie ci łatwiej po domowych ćwiczeniach. Kurs nauki jazdy na nartach powinien odbyć się na płaskim terenie, stopniowo przechodzącym w łagodny stok zakończony wypłaszczeniem.

spis treści

1. Nauka jazdy na nartach - od czego zacząć

Aby samodzielnie nauczyć się jeździć na nartach, postępuj zgodnie z radami:

  • Znajdź niezbyt stromą górkę – zjeżdżając z niej, nie rozpędzisz się zbyt mocno. Najlepsza byłaby górka z tzw. przeciwstokiem, ponieważ pozwalałby on na skuteczne hamowanie. Dobrze, jeśli wjeżdżasz na górkę kolejką krzesełkową, jednak lepiej by było, gdybyś przed pierwszym zjazdem samodzielnie wszedł na górkę na nartach.

Początkowo kroki wykonujesz, odrywając narty od śniegu. Kije najpierw mogą przeszkadzać, lecz następnie okażą się dla ciebie niezbędną podporą. Na stromych stokach nie wolno ci wchodzić na wprost, ponieważ narty będą na pewno ześlizgiwały się do tyłu.

Zobacz film: "Pierwsze kroki na nartach – podstawowe zasady"
  • Przygotowując się do zjazdu, musisz pamiętać, aby stać na nartach równolegle na szerokość 20-30 cm. Sztywne narciarskie buty utrudniają ugięcie w stawach skokowych. Ugięcie nóg powinno być niewielkie. Stwarza ono gotowość całego ciała do akcji. Ręce powinny być ugięte w stawie łokciowym, nieco przed sobą. Pozycja w jeździe powinna być frontalna, korpus ustawiony prostopadle do nart, nie skręcając ciała.
  • Jazda wzdłuż linii stoku nie sprawia takiej satysfakcji, jak jadąc w skos stoku. Nauka skrętu polega na naciskaniu presji na nartę, która rozpoczyna zmianę kierunku. Naciskając prawą nartę, skręcisz w lewo, i odwrotnie, naciskając lewą, skręcisz w prawo.
  • Jazda w skos stoku jest kolejnym elementem kursu nauki jazdy na nartach. Nauczyłeś się zmieniać kierunek jazdy i sterować prędkością. Spróbuj teraz, jadąc w skos stoku, zrezygnować na chwilkę z pługu i przyjąć równoległe ułożenie nart. Zrób to, jeśli uznasz, że Twoja prędkość jazdy jest pod kontrolą.

W tym celu zachowaj postawę lekko poszerzoną, a dłonie oprzyj o kolana, naciskając je lekko w górę stoku. Kontynuuj jazdę aż do zatrzymania pod stok. Teraz, korzystając z nabytej umiejętności (łuki płużne), zmień kierunek ustawienia i rozpocznij ćwiczenie jazdy na nartach w skos stoku w stronę przeciwną.

  • Aby wykonać skręt równoległy, musisz kontrolować prędkość jazdy na nartach. Narta górna w tej sytuacji zmieni krawędź swojej jazdy z zewnętrznej na wewnętrzną, ze spokojem zdaj się na pracę tej narty, którą ona niechybnie sama wykona.

Skieruje cię mianowicie do linii spadku stoku. Druga narta niech chwilowo stanowi tylko podparcie. Pilnuj tej, która rozpoczęła skręt, aż do momentu, gdy miniesz linię spadku stoku i zaczniesz zwalniać. W ten sposób dokonałeś skrętu odstokowego i teraz możesz ponownie stanąć na dwóch nartach.

2. Nauka jazdy na nartach - techniki

Narciarstwo to dyscyplina sportu, która wymaga dobrej techniki jazdy na nartach, której szlifowanie trwa latami. Podczas nauki jazdy na nartach pokonuje się następujące kroki:

  • obycie się ze sprzętem,
  • nauka jazdy płużnej na wprost,
  • nauka skrętów płużnych,
  • przejście do jazdy równoległej.

Wyróżnia się podstawowe rodzaje skrętu:

  • skręt stop – skręt niezbędny do zatrzymania, podstawowa umiejętność narciarzy;
  • NW (nisko-wysoko) – jest to skręt, w którym narty prowadzone są równolegle, polega on na zejściu nisko na nogach przed skrętem i na wyprostowaniu nóg podczas skrętu;
  • śmig – polega na krótkich, szybkich skrętach, które mają na celu kontrolę prędkości;
  • skręt równoległy – wykonuje się go wyłącznie poprzez przekrawędziowanie nart, cała górna część sylwetki jest nieruchoma (podobnie zresztą jak przy wszystkich skrętach), a impulsem skrętnym jest przerzucenie kolan do wewnątrz skrętu, co wiąże się z przekrawędziowaniem nart, które zaczynają się poruszać śladem ciętym (rysują na śniegu dwie cienkie linie).

Jazda na nartach dla początkujących nie może obejść się bez odpowiedniego sprzętu. Odpowiednio dopasowane buty, rodzaj nart o długości równej twojemu wzrostowi, wiązadła i kijki to elementy podstawowe każdego narciarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze