Trwa ładowanie...

Nauka snowboardu

Avatar placeholder
Joanna Krocz 05.09.2013 13:42
Nauka snowboardu
Nauka snowboardu

Nauka snowboardu wymaga wielu ćwiczeń i samozaparcia. Snowboard to dość trudny sport zimowy, ale jednocześnie przynoszący wiele frajdy i satysfakcji. Dla początkujących snowboardzistów trudnością jest utrzymanie równowagi. Pierwsze kroki najczęściej kończą się upadkami i poobijanym tyłkiem. Zachowanie właściwej postawy i równowaga stanowią podstawowe elementy w jeździe na snowboardzie i prędzej czy później trzeba je opanować. Proste ćwiczenia mogą nieco ułatwić naukę snowboardingu.

spis treści

1. Nauka snowboardu dla początkujących

Na początku trzeba ćwiczyć umiejętność utrzymania równowagi. Warto przypomnieć sobie wtedy pierwsze próby jazdy na łyżwach czy deskorolce. Początki zawsze są trudne, ale nie należy się zrażać. Ćwicz do końca, a na pewno nie będzie to strata czasu. Nauka jazdy na snowboardzie obejmuje również przenoszenie ciężaru ciała na krawędzie. Stojąc na palcach, obciążaj krawędź przednią, a następnie, stojąc na piętach, obciążaj krawędź tylną. Balansując, staraj się naciskać na krawędzie coraz mocniej, aż wyznaczysz granice, w których możesz się utrzymać na nogach.

Staraj się też ustać najpierw na jednej, a następnie na drugiej krawędzi jak najdłużej. Umiejętność przenoszenia nacisku z krawędzi na krawędź jest podstawą skrętów ciętych, dlatego warto opanować tę umiejętność do perfekcji. Ważne jest także ćwiczenie przenoszenia ciężaru ciała w przód i tył. Stojąc na nodze przedniej, przenieś ciężar ciała do przodu. Stojąc na nodze tylnej, przenieś ciężar ciała do tyłu. Spróbuj się „pohuśtać” na desce. Później staraj się stanąć na dziobie, a następnie na tyle snowboardu i ustać jak najdłużej. To ćwiczenie pomaga w nauce zmiany kierunku podczas jazdy i w wykonywaniu płynnych skrętów.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2. Upadki w snowboardzie

Jest takie powiedzenie: „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”. W snowboardzie przewracają się wszyscy. Początkujący, oczywiście, trochę częściej. Jeśli do upadku będziesz przygotowany, to masz większą gwarancję, że nie nabawisz się jakiegoś poważnego urazu. Naukę jazdy na snowboardzie warto rozpocząć od prawidłowego upadania.

  • Upadek do przodu – przewracając się do przodu, staraj się nie upaść na dłonie, lecz oprzeć się na przedramionach. To pozwoli ochronić twarz i zmniejsza ryzyko urazu nadgarstków. Następnie podkurcz kolana i podnieś deskę ponad śnieg. Jest to najbezpieczniejsza forma upadku.
  • Upadek do tyłu – upadając do tyłu, gwałtownie ugnij kolana, aby obniżyć środek ciężkości. Ręce lekko rozstawione, ugięte w łokciach pozostaw z przodu. W żadnym wypadku nie próbuj się podpierać rękami do tyłu. Staraj się zetknąć z podłożem pośladkami. Następnie, przewracając się na plecy, brodę przyciągnij do piersi, aby ochronić głowę. Deskę podnieś ponad śnieg. Ważne jest, by nie upadać na ręce, ponieważ bardzo łatwo można sobie uszkodzić nadgarstki.
  • Wstawanie – dla początkujących snowboardzistów nie zawsze jest łatwe. Często się zdarza, że gdy próbujesz wstać, to deska zjeżdża. Najłatwiej wstać z pozycji leżącej na brzuchu. Przednią krawędź należy oprzeć na śniegu, następnie odepchnąć się obiema rękami od podłoża i wyprostować kolana, wracając do pozycji stojącej. Jeśli przewróciłeś się na plecy, na płaskim terenie możesz mieć problem ze wstaniem. Przewróć się wówczas na brzuch i z tej pozycji spróbuj wstać.

3. Nauka hamowania

Nauka snowboardu to także ćwiczenie umiejętności zatrzymywania się. Opanowanie hamowania to z kolei punkt wyjścia do nauki skręcania. Podstawą umiejętności zatrzymywania się jest jazda na krawędzi, mocne pochylenie się w kierunku stoku oraz silna rotacja. Generalnie rozróżnia się dwa typy hamowania: zatrzymywanie się na palcach z jazdy na frontside oraz zatrzymywanie się na piętach z jazdy na backside. Nie ma większych różnic pomiędzy zatrzymywaniem się na palcach a zatrzymywaniem się na piętach, poza kierunkiem rotacji tułowia, bioder oraz krawędzią, na którą trzeba naciskać.

Na początku łatwiejsze jest zatrzymywanie się na piętach. Samo hamowanie wygląda następująco: jadąc wzdłuż linii stoku, obserwujesz miejsce, w którym chcesz się zatrzymać. Jadąc, przyjmujesz pozycję wyjściową, czyli lekko uginasz nogi w kolanach oraz szeroko rozstawiasz ręce. W miejscu, w którym chcesz się zatrzymać, wykonujesz energiczny obrót górną połową ciała w kierunku skrętu (w tym przypadku backside). Gdy poczujesz, że deska snowboardowa zaczyna wchodzić w skręt, jeszcze bardziej uginasz nogi w kolanach, jednocześnie naciskając piętami na krawędź tylną.

4. Ześlizg boczny

Ześlizg boczny to bardzo przydatna umiejętność, zwłaszcza dla początkujących snowboardzistów. Polega na odpowiednim rozłożeniu ciężaru ciała na obie nogi oraz precyzyjnym obciążeniu krawędzi.

  • Ześlizg bokiem na krawędzi tylnej – jeżeli jedziesz w dół na tylnej krawędzi, stojąc na piętach, musisz wystrzegać się przeniesienia ciężaru ciała na palce nóg, ponieważ zazwyczaj kończy się to nieprzyjemnym upadkiem. Ta sama uwaga dotyczy ześlizgu bocznego na krawędzi przedniej, przy której to snowboardzista stoi na palcach nóg. Ćwiczenia rozpocznij od ześlizgu na krawędzi tylnej, ponieważ jest on znacznie łatwiejszy i szybszy do nauczenia się.
  • Ześlizg bokiem na krawędzi przedniej – stań na krawędzi przedniej zwrócony twarzą do stoku. Rozstaw szeroko ręce, ugnij kolana i biodra. Sterowanie deską poprzez zmianę nacisku na przednią krawędź, a także przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę powinno przebiegać precyzyjnie i powoli.
  • Ześlizg na stromym stoku – ześlizg na krawędzi tylnej jest z pewnością najłatwiejszą i bardzo popularną techniką jazdy. Ześlizg nie służy do uzyskiwania dużych prędkości, ale w sytuacjach awaryjnych jest niezastąpiony. Im bardziej stromo, tym bardziej musisz obciążać krawędź tylną, aby nie nabrać zbyt wielkiej prędkości. Pochylenie do tyłu jest w takich warunkach naturalną reakcją. Jeśli trochę pochylisz się do przodu, to snowboard pojedzie szybciej. Ponowne pochylenie do tyłu szybkość tę ograniczy.

5. Technika spadającego liścia

Technika spadającego liścia to sposób kontrolowania kierunku jazdy, polegający na ześlizgiwaniu się raz w jedną, raz w drugą stronę. Umiejętność ta szczególnie przydaje się na początku i stanowi podstawę do nauki skręcania. Technika spadającego liścia przydaje się również w sytuacji, gdy napotykasz na stromą część stoku i boisz się płynnie zjechać albo po prostu jeszcze nie potrafisz. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj można wykonywać „spadającego liścia” na krawędzi palców (frontside) oraz na krawędzi pięt (backside). Aby przystąpić do nauki tej techniki, trzeba mieć już za sobą lekcję ześlizgiwania się. Podstawą tej techniki jest przenoszenie ciężaru ciała na przód oraz na tył deski. Podczas ześlizgiwania się wzdłuż linii stoku należy rozłożyć ciężar ciała równomiernie na obie nogi. W momencie, gdy chcesz zmienić kierunek jazdy, przenosisz ciężar ciała na jedną stopę i jedziesz powoli. Gdy chcesz się zatrzymać, to znowu rozkładasz ciężar ciała równomiernie na obie nogi. Po zatrzymaniu przenosisz ciężar ciała na drugą stopę i powtarzasz te czynności, aż zjedziesz na dół.

Nauka snowboardu wymaga wielu ćwiczeń na stoku. Prawdziwym snowboardzistą, niestety, zostaje się po wielu upadkach i siniakach na ciele. Za to satysfakcja i radość z zimowego szaleństwa są potem nie do opisania. Kto chętny na snowboard, musi uzbroić się w cierpliwość i zaopatrzyć w ochraniacze – a już na pupę koniecznie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze