Trwa ładowanie...

Nauka latania na paralotni

Avatar placeholder
05.09.2013 13:40
Nauka latania na paralotni
Nauka latania na paralotni

Lot na paralotni może niektórym przypominać skakanie ze spadochronem. W obu przypadkach miękki płat nośny umożliwia nam swobodne unoszenie się w powietrzu i powolne opadanie na ziemię. Różnica polega na tym, że spadochron otwiera się po wyskoczeniu z samolotu, czyli dopiero w powietrzu, natomiast paralotnię wypełnia się powietrzem jeszcze na ziemi, przed startem. Nauka latania na paralotni jest dziś znacznie łatwiej dostępna niż w przeszłości. Wystarczy wybrać dobrą szkołę latania i można zaczynać kurs paralotniarstwa.

spis treści

1. Przygotowanie do nauki latania na paralotni

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie kursu latania na paralotni, należy przede wszystkim wybrać dobrą szkołę oferującą tego typu lekcje. Przed wydaniem pieniędzy na kurs paralotniarstwa warto dowiedzieć się więcej o szkole i instruktorach z opisów i opinii znalezionych na stronach internetowych lub zasięgniętych u znajomych. Należy również pamiętać, że paralotniarstwo w dużej mierze uzależnione jest od pogody, dlatego też trudno przewidzieć, czy kurs ukończy się kilka dni, czy miesięcy po jego rozpoczęciu. Trzeba także uzbroić się w cierpliwość – nauka wymaga czasu i praktyki, i nie wszystko pojmie się od razu.

Jak wygląda kurs paralotniarstwa? Nauka latania na paralotni dzieli się na trzy etapy. Pierwszy stanowią lekcje na ziemi, podczas których instruktor przekazuje teoretyczną wiedzę na temat paralotniarstwa oraz wyjaśnia, do czego służą poszczególne elementy sprzętu. Drugi etap to zajęcia praktyczne na płaskim podłożu, w trakcie których uczeń może przyswoić sterowanie paralotnią bez odbijania się od ziemi. Trzeci etap stanowią loty na paralotni. Z początku startuje się z niewielkiego wzniesienia, po czym uczeń szybuje przez chwilę w powietrzu i szybko ląduje na ziemi. Z czasem lot się wydłuża, a na miejsca startowe wybiera się coraz wyższe wzniesienia.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Pierwszy lot na paralotni

Podczas przygotowania do pierwszego lotu skrzydło paralotni rozkłada się na stoku wzniesienia. W trakcie wykonywania tej czynności wiatr powinien wiać w nasze plecy. Następnie chwytamy sterówki (linki umocowane do spływu skrzydła) i pociągamy za nie, podczas gdy skrzydło wypełnia się powietrzem. Gdy paralotnia jest w powietrzu, możemy nią sterować niczym latawcem. Po tym odwracamy się w kierunku, z którego wieje wiatr, robimy kilka kroków, a wiatr unosi nas do góry. Aby skręcić nieco w lewo, pociągamy za linkę w lewej dłoni, a za pomocą prawej linki kierujemy się w prawo. Aby nieco spowolnić opadanie, mocno pociągamy za obie linki – dzięki temu łagodnie opadniemy na ziemię. Pierwszy lot na paralotni nie jest prosty i dla większości osób to doświadczenie związane z silnym stresem, ale wystarczy pamiętać o najważniejszych kwestiach związanych z lataniem, by cało wyjść z tej próby. Wiele osób twierdzi, że to właśnie podczas kilku pierwszych lotów połknęło bakcyla latania.

Nauka latania na paralotni niektórym przychodzi łatwiej, a innych trudniej. Każdy jednak może opanować technikę paralotniarstwa, jeśli tylko włoży w to trochę czasu i wysiłku. Przy odrobinie wprawy paralotnie nie jest trudno kontrolować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze