Odkurzacz do wągrów - działanie, jak używać, czy jest bezpieczny
Odkurzacz do wągrów to niewielkie urządzenie, które zasysa powietrze wraz ze skórą w celu usunięcia zaskórników i martwego naskórka, ma również właściwości ujędrniające i uelastyczniające. Czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny?
1. Czym jest odkurzacz do wągrów?
Odkurzacz do wągrów to poręczne urządzenie, które działa na zasadzie próżni. Zasysa powietrze i powierzchnię skóry na tyle mocno, że usuwa zaskórniki i martwy naskórek, zanieczyszczenia trafiają do specjalnego zbiorniczka.
Producenci zapewniają, że odkurzacz jest w stanie usunąć około 80 procent wszystkich wągrów z powierzchni twarzy. Wykonanie zabiegu ułatwiają końcówki różniące się rozmiarem oraz posiadanymi funkcjami.
2. Działanie odkurzacza do wągrów
Odkurzacz do wągrów to potoczne określenie urządzenia do mikrodermabrazji domowej, które wytwarza podciśnienie i zasysa skórę w celu jej oczyszczenia. Poza usuwaniem zaskórników odkurzacz pobudza produkcję elastyny i kolagenu, wykazuje właściwości ujędrniające i uelastyczniające.
Zmniejsza widoczność zmarszczek i blizn potrądzikowych, rozjaśnia i wygładza cerę. Odkurzacz do zaskórników posiada kilka różnych końcówek, niektóre służą do oczyszczania skóry i usuwania zanieczyszczeń z jej powierzchni, inne pozwalają na wykonanie masażu lub domowej mikrodermabrazji, czyli peelingu mechanicznego za pomocą głowicy ściernej.
3. Jak używać odkurzacza do wągrów?
W pierwszej kolejności warto rozszerzyć pory, na przykład za pomocą tzw. parówki. W tym celu należy nalać do miski gorącej, parującej wody i pochylić się nad nią na kilka minut, przykrywając głowę ręcznikiem.
Gorące powietrze sprawi, że usunięcie zaskórników i martwego naskórka będzie znacznie łatwiejsze. Podobny efekt przyniesie długi, gorący prysznic oraz okład z gorącego ręcznika.
Następnym krokiem jest dokładne osuszenie twarzy, dobranie odpowiedniej końcówki do odkurzacza do wągrów, a także mocy. Należy przesuwać urządzenie powoli po skórze, nie zatrzymując się w jednym miejscu na dłużej niż 2-3 sekundy.
Po zakończeniu zabiegu konieczne jest umycie twarzy i nałożenie maseczki lub kremu nawilżającego, a także dokładne wyczyszczenie i zdezynfekowanie urządzenia, zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.
4. Czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny?
Opinie na temat odkurzacza do wągrów są bardzo zróżnicowane. Niektórzy twierdzą, że urządzenie jest bardzo skuteczne w oczyszczaniu skóry, choć nie brakuje również głosów, że odkurzacz działa zbyt słabo lub w ogóle nie usuwa zaskórników, a jedynie powierzchowne zanieczyszczenia.
Dermatolodzy i kosmetolodzy twierdzą, że odkurzacz do wągrów może być niebezpieczny. Zastosowany u osób posiadających przesuszoną lub naczynkową skórę może doprowadzić do pogłębienia problemów z cerą, pojawienia się zaczerwienienia, siniaków, krostek i uszkodzeń.
Dodatkowo działanie próżni może rozciągać skórę, co jest szczególnie widoczne u osób starszych lub w przypadku wyjątkowo delikatnej, wrażliwej cery. Specjaliści podkreślają również, że odkurzacz do zaskórników może roznosić bakterie z jednego miejsca na drugie, ponieważ w warunkach domowych trudne jest odpowiednie wyczyszczenie i zdezynfekowanie urządzenia.
5. Przeciwwskazania do stosowania odkurzacza do wągrów
Odkurzacz do zaskórników to niewielkie urządzenie przeznaczone do użytku domowego, które nie powinno być stosowane w następujących przypadkach:
- skóra skłonna do podrażnień,
- wrażliwa skóra,
- cera naczynkowa,
- skłonność do zaczerwienień i pękania naczynek,
- częste pojawianie się siniaków na skórze,
- stan zapalny skóry,
- reakcja alergiczna,
- rany na skórze.