Trwa ładowanie...

Odkurzacz do wągrów - działanie, jak używać, czy jest bezpieczny

 Paula Jakubasik
23.01.2023 13:26
Odkurzacz do wągrów to urządzenie do dokładnego oczyszczania twarzy.
Odkurzacz do wągrów to urządzenie do dokładnego oczyszczania twarzy. (Adobe Stock)

Odkurzacz do wągrów to niewielkie urządzenie, które zasysa powietrze wraz ze skórą w celu usunięcia zaskórników i martwego naskórka, ma również właściwości ujędrniające i uelastyczniające. Czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny?

spis treści

1. Czym jest odkurzacz do wągrów?

Odkurzacz do wągrów to poręczne urządzenie, które działa na zasadzie próżni. Zasysa powietrze i powierzchnię skóry na tyle mocno, że usuwa zaskórniki i martwy naskórek, zanieczyszczenia trafiają do specjalnego zbiorniczka.

Producenci zapewniają, że odkurzacz jest w stanie usunąć około 80 procent wszystkich wągrów z powierzchni twarzy. Wykonanie zabiegu ułatwiają końcówki różniące się rozmiarem oraz posiadanymi funkcjami.

Zobacz film: "Fakty i mity o zabiegach estetycznych"

2. Działanie odkurzacza do wągrów

Odkurzacz do wągrów to potoczne określenie urządzenia do mikrodermabrazji domowej, które wytwarza podciśnienie i zasysa skórę w celu jej oczyszczenia. Poza usuwaniem zaskórników odkurzacz pobudza produkcję elastyny i kolagenu, wykazuje właściwości ujędrniające i uelastyczniające.

Zmniejsza widoczność zmarszczek i blizn potrądzikowych, rozjaśnia i wygładza cerę. Odkurzacz do zaskórników posiada kilka różnych końcówek, niektóre służą do oczyszczania skóry i usuwania zanieczyszczeń z jej powierzchni, inne pozwalają na wykonanie masażu lub domowej mikrodermabrazji, czyli peelingu mechanicznego za pomocą głowicy ściernej.

3. Jak używać odkurzacza do wągrów?

W pierwszej kolejności warto rozszerzyć pory, na przykład za pomocą tzw. parówki. W tym celu należy nalać do miski gorącej, parującej wody i pochylić się nad nią na kilka minut, przykrywając głowę ręcznikiem.

Gorące powietrze sprawi, że usunięcie zaskórników i martwego naskórka będzie znacznie łatwiejsze. Podobny efekt przyniesie długi, gorący prysznic oraz okład z gorącego ręcznika.

Następnym krokiem jest dokładne osuszenie twarzy, dobranie odpowiedniej końcówki do odkurzacza do wągrów, a także mocy. Należy przesuwać urządzenie powoli po skórze, nie zatrzymując się w jednym miejscu na dłużej niż 2-3 sekundy.

Po zakończeniu zabiegu konieczne jest umycie twarzy i nałożenie maseczki lub kremu nawilżającego, a także dokładne wyczyszczenie i zdezynfekowanie urządzenia, zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.

4. Czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny?

Opinie na temat odkurzacza do wągrów są bardzo zróżnicowane. Niektórzy twierdzą, że urządzenie jest bardzo skuteczne w oczyszczaniu skóry, choć nie brakuje również głosów, że odkurzacz działa zbyt słabo lub w ogóle nie usuwa zaskórników, a jedynie powierzchowne zanieczyszczenia.

Dermatolodzy i kosmetolodzy twierdzą, że odkurzacz do wągrów może być niebezpieczny. Zastosowany u osób posiadających przesuszoną lub naczynkową skórę może doprowadzić do pogłębienia problemów z cerą, pojawienia się zaczerwienienia, siniaków, krostek i uszkodzeń.

Dodatkowo działanie próżni może rozciągać skórę, co jest szczególnie widoczne u osób starszych lub w przypadku wyjątkowo delikatnej, wrażliwej cery. Specjaliści podkreślają również, że odkurzacz do zaskórników może roznosić bakterie z jednego miejsca na drugie, ponieważ w warunkach domowych trudne jest odpowiednie wyczyszczenie i zdezynfekowanie urządzenia.

5. Przeciwwskazania do stosowania odkurzacza do wągrów

Odkurzacz do zaskórników to niewielkie urządzenie przeznaczone do użytku domowego, które nie powinno być stosowane w następujących przypadkach:

  • skóra skłonna do podrażnień,
  • wrażliwa skóra,
  • cera naczynkowa,
  • skłonność do zaczerwienień i pękania naczynek,
  • częste pojawianie się siniaków na skórze,
  • stan zapalny skóry,
  • reakcja alergiczna,
  • rany na skórze.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze