Trwa ładowanie...

Opakowania do kosmetyków a trendy ekologiczne. Czy warto wybierać kosmetyki wegańskie?

 Katarzyna Kurek
18.05.2022 16:41
Opakowania do kosmetyków mogą być produkowane z naturalnych surowców
Opakowania do kosmetyków mogą być produkowane z naturalnych surowców (Adobe Stock)

Opakowania do kosmetyków mają głównie za zadanie ochronę produktu przed wpływem różnych czynników zewnętrznych. To dzięki nim kosmetyki mogą zachowywać swoje cenne właściwości przez długi czas. Coraz więcej konsumentów wymaga także tego, by opakowania, podobnie jak same kosmetyki, były produkowane w zrównoważony sposób, bez nadmiernego obciążania środowiska naturalnego. Jakie opakowania warto wybierać? Na co zwracać uwagę, kupując kosmetyki?

spis treści

1. Funkcje i rodzaje opakowań kosmetycznych

Opakowania do kosmetyków to wyroby, charakteryzujące się odpowiednią konstrukcją, które mają za zadanie zabezpieczyć preparat kosmetyczny przed zanieczyszczeniem oraz utratą właściwości. Są one także doskonałym nośnikiem informacji o kosmetyku – na opakowaniach producenci mogą umieścić informacje o składzie, przeznaczeniu kosmetyku oraz terminie ważności.

Z kolei z punktu widzenia konsumenta, opakowania kosmetyczne pełnią także funkcję sprzedażową. Często bowiem od estetyki opakowania zależy to, czy konsument wybierze dany kosmetyk.

Wyróżnia się następujące rodzaje opakowań kosmetycznych:

Zobacz film: "Borys zachęca: "Ekologia jest trendy. Moje dziecko segreguje śmieci i czyta opakowania""
  • Słoiczki kosmetyczne – są bardzo praktyczne, umożliwiają bezpieczne przechowywanie różnorodnych preparatów kosmetycznych, takich jak kremy, balsamy, masła, musy czy maski. Opakowania na krem w formie słoiczków nie tylko chronią przed wyciekaniem preparatu, ale też zapewniają łatwe wydobywanie produktu. Z jakich materiałów mogą być wykonane słoiczki? Najczęściej spotyka się słoiki kosmetyczne szklane lub plastikowe.
  • Butelki kosmetyczne – ten rodzaj opakowania przeznaczony jest głównie dla preparatów kosmetycznych w formie płynnej lub półpłynnej. Butelki na kosmetyki mogą być wyposażone w atomizer, pipetę, pompkę, czy tradycyjną zakrętkę. Oprócz transparentnych i kolorowych buteleczek kosmetycznych, wyróżnia się także czarne butelki na kosmetyki. Mają one zapobiegać przenikaniu dziennego światła do produktu, a tym samym zachowywać jego cenne właściwości na dłużej.
  • Tubki – to opakowania kosmetyczne, które świetnie sprawdzają się do przechowywania kosmetyków o kremowej konsystencji. Umożliwiają wygodną aplikację produktu, są łatwe w przechowywaniu.
  • Opakowania typu airless – pojemniki airless ograniczają dostęp tlenu do preparatu kosmetycznego, znajdującego się w opakowaniu. Dzięki temu, produkt przez maksymalny czas zachowuje swoje właściwości kosmetyczne.

2. Opakowania kosmetyczne a środowisko naturalne

Coraz więcej konsumentów, kupując produkty kosmetyczne, bierze pod uwagę nie tylko skład produktu, ale także skład opakowania kosmetyków. Proekologiczny trend wymusza na producentach opakowań kosmetycznych działania, które są bardziej przyjazne środowisku. W obecnych czasach nie jest możliwe kreowanie ekologicznego wizerunku firmy tylko poprzez produkcję kosmetyków z naturalnym składem. Ważne są wszelkie działania na każdym etapie produkcji.

Producenci odchodzą od plastikowych pojemników na kosmetyki, produkowanych z użyciem surowca pochodzącego bezpośrednio z ropy naftowej. Bowiem jej wydobywanie i przetwarzanie wiąże się z ogromnymi szkodami dla środowiska.

Obecnie coraz częściej przy produkcji opakowań wykorzystywane są materiały i tworzywa biodegradowalne. Oczywiście nie sposób całkowicie zrezygnować z plastiku. Jednak częściej wybiera się plastik z recyklingu, nadający się do ponownego przetworzenia. Firmy kosmetyczne starają się wykorzystywać materiały wielokrotnego użytku, co pozwala znacznie ograniczać ilości odpadów.

2.1. Mini pojemniki na kosmetyki

Opakowania na kosmetyki mogą mieć różną pojemność. Na rynku można spotkać małe pojemniki na kosmetyki. W takie produkty zaopatrują się najczęściej osoby, które planują wakacyjną podróż. Pojemniki na kosmetyki w wersji mini z łatwością można zmieścić w bagażu podręcznym. Są bardzo wygodne i praktyczne, pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca i czasu przy pakowaniu. Można je nabyć w większości drogerii, np. Hebe. Pojemniki podróżne na kosmetyki i słoiczki na próbki kosmetyków można kupić także np. w drogerii Rossmann.

Pojemniki na kosmetyki do samolotu i butelki świetnie nadają się do zabezpieczania szamponów, odżywek, mydeł, żeli pod prysznic czy balsamów do ciała. Warto jednak mieć świadomość tego, że z ekologicznego punktu widzenia, małe pojemniczki na próbki kosmetyków oraz mini pojemniki samolotowe są bardzo problematyczne.

Otóż okazuje się, że miniaturowe opakowania są ciężkie do przetworzenia w procesie recyclingu. Ma to miejsce właśnie ze względu na ich niewielkie rozmiary. Dlatego też zdecydowana większość takich plastikowych buteleczek na kosmetyki trafia na wysypiska.

2.2. Design opakowania a względy ekologiczne

Moda na ekologiczne produkty utrzymuje się cały czas, dlatego też ekologia staje się w ostatnim czasie także narzędziem marketingowym. Powstają więc coraz to nowe, ozdobne butelki na kosmetyki, które tylko z pozoru mogą mieć coś wspólnego z ekologią.

Często ekologicznie wyglądające opakowania w rzeczywistości nie nadają się do recyklingu w całości. Czasem np. producenci szklanych opakowań na kosmetyki dołączają do produktu drewniane zakrętki, które w środku mają plastikowy wkład, mocno przyklejony do drewna.

3. Opakowania kosmetyczne produkowane w zrównoważony sposób

W ekologicznym pakowaniu kosmetyków wykorzystuje się bardzo często szklane pojemniki. Zaletą szkła jest to, że jest ono produkowane z naturalnych surowców, można je także w łatwy sposób użyć ponownie. Ponadto jakość opakowań kosmetycznych szklanych powstałych z recyklingu nie ulega pogorszeniu.

Szklane butelki na kosmetyki, czy też szklane słoiczki na kremy są bezpiecznym materiałem opakowaniowym, ponieważ szkło nie uwalnia szkodliwych substancji. Ponadto najlepiej z dostępnych materiałów chroni produkt przed działaniem czynników zewnętrznych. Szklane słoiczki na kosmetyki są także bardzo estetyczne.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie istnieją w 100 proc. ekologiczne opakowania. Produkcja opakowań szklanych także obciąża środowisko. Potrzebne jest do niej bowiem duże zużycie energii cieplnej, ponadto produkcja wiąże się z powstawaniem odpadów. Szkło jest także dużo cięższe niż plastik, co przekłada się także na jego transport. Niektóre kosmetyki pakowane są także w specjalnych tubach z papieru. Jednak warto pamiętać o tym, że obecnie nie każdy kosmetyk da się zamknąć w takim opakowaniu.

Producenci kosmetyków wciąż wdrażają alternatywne rozwiązania w zakresie opakowań. Wiele marek kosmetycznych stara się zbliżyć do idei zero waste i wprowadza kosmetyki w opakowaniach typu refill. Takie opakowania umożliwiają po prostu ponowne uzupełnienie produktu. Po zużyciu produktu, puste pojemniki na kosmetyki nie są wyrzucane. Wyjmowany jest jedynie refill, a na jego miejsce wkładamy nowy wkład. Oprócz tego powstają także specjalne punkty refill, w których to można napełniać puste butelki produktami kosmetycznymi. Takie rozwiązania są nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne.

4. Kosmetyki wegańskie jako przejaw troski o środowisko

Obecnie konsumenci pragną minimalizować proces degradacji środowiska naturalnego, zarówno pod względem ekologicznym, jak i etycznym. W obecnych czasach coraz głośniej mówi się o cierpieniach zwierząt, którego muszą doświadczać w wyniku przeprowadzanych na nich eksperymentach. Z tego względu testowanie kosmetyków na zwierzętach na terenie Unii Europejskiej jest zakazane.

Wyjątek stanowią nowe składniki, które jeśli zachodzi taka potrzeba, muszą być kontrolowane pod kątem bezpieczeństwa. Dlatego też wciąż może zdarzyć się, że producent kosmetyku kupuje składnik swojego wyrobu od dostawcy, który przeprowadzał testy na zwierzętach.

Wyjątkiem są kosmetyki wegańskie, oznaczone certyfikatem cruelty free, które nie tylko nie są testowane na zwierzętach, ale także nie zawierają w swoim składzie żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że nie znajdziemy w nich także substancji, które produkowane są przez zwierzęta (np. mleko).

Kosmetyki wegańskie a kosmetyki ekologiczne

Kosmetyki ekologiczne to produkty, które są przyjazne dla środowiska, posiadają naturalny skład. Wszystkie ich składniki były pozyskiwane w sposób ekologiczny i pochodzą wyłącznie z certyfikowanych plantacji. Przy uprawie roślin wykorzystywanych do takich kosmetyków nie używa się chemicznych środków ochrony czy nawozów.

Z kolei w kosmetykach wegańskich nie może znajdować się żaden produkt odzwierzęcy. Oznacza to, że w tych produktach nie znajdziemy składników takich jak np. wosk pszczeli, miód, propolis, kolagen, lanolina czy śluz ze ślimaka.

5. Ważne oznaczenia na opakowaniach do kosmetyków

Oprócz składu produktu, na opakowaniu kosmetyku znaleźć można wiele ważnych informacji. Istotne symbole zamieszczone na opakowaniach kosmetyków to:

  • Cruelty free – na żadnym etapie produkcji nie narażono zwierząt na cierpienie.
  • Zielony punkt – znak ekologiczny. Oznacza, że producent opakowania wniósł swój wkład na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań.
  • 100 % wegan – nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego.
  • Znaki np. alu/PET – określają rodzaj materiału, z którego wykonane jest opakowanie.
  • FSC – produkt w 100 proc. ze składników pochodzących z recyklingu.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze