Trwa ładowanie...

Osocze bogatopłytkowe – zastosowanie w medycynie i kosmetyce

Avatar placeholder
16.05.2023 13:09
Osocze bogatopłytkowe stosowane jest w medycynie estetycznej, sportowej, ortopedii czy chirurgii.
Osocze bogatopłytkowe stosowane jest w medycynie estetycznej, sportowej, ortopedii czy chirurgii. (Adobe Stock)

Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale i jej innych gałęziach. Choć najczęściej wykorzystywane jest w celu odnowy skóry twarzy i leczenia łysienia, korekcji blizn potrądzikowych i rozstępów, sięga po nie także chirurgia czy ortopedia. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to preparat krwiopochodny, który zawiera skoncentrowane płytki krwi (PLT). Te są zawieszone w niewielkiej objętości osocza. Preparat, w zależności od metody produkcji, zawiera od 2 do 9 razy więcej PLT w jednostce objętości niż normalna krew. PRP pozyskuje się z krwi obwodowej pobranej od pacjenta.

Umieszcza się ją w probówkach i urządzeniu, które umożliwia jej odwirowanie. To prowadzi do rozdzielenia poszczególnych elementów morfotycznych (oddzielenia leukocytów i erytrocytów od osocza z płytkami krwi) i zagęszczenia płytek krwi.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Dzięki temu stężenie płytek krwi jest w nim większe w porównaniu do naturalnego, fizjologicznego osocza. Oznacza to, że kryje się w nim znaczmy, wszechstronny potencjał terapeutyczny.

2. Osocze bogatopłytkowe - zastosowanie w medycynie

Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie w medycynie. PRP wykorzystuje się w leczeniu ran przewlekłych (w celu przyspieszenia gojenia się ran), wygładzania blizn, regeneracji tkanek i odbudowy tkanki kostnej.

Potwierdzono kliniczne korzyści ze stosowania PRP w leczeniu owrzodzeń. Ponieważ istnieją dane dowodzące skuteczności PRP w leczeniu ubytków kostnych, wykorzystuje je chirurgia rekonstrukcyjna, ogólna i twarzowo-szczękowa (np. rekonstrukcja kości szczęki lub zatok przynosowych).

Korzystne efekty działania PRP stwierdzono także w chirurgii plastycznej w leczeniu przewlekłych ran (np. stopy cukrzycowej). Osocze bogatopłytkowe odnajduje się także w ortopedii i medycynie sportowej.

Stosuje się je głównie w leczeniu przewlekłych zwyrodnieniowych uszkodzeń ścięgien i stawów, mięśni i więzadeł, także w leczeniu chorych na tendinopatie, zmagających się z przewlekłymi zespołami bólowymi związanymi z przeciążeniem ścięgien. Opisano również działanie przeciwbólowe PRP (m.in. redukcję i skrócenie czasu dolegliwości bólowych) u pacjentek po dużych zabiegach ginekologicznych.

3. Osocze bogatopłytkowe – zastosowanie w medycynie estetycznej

Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest także w kosmetologii, medycynie estetycznej i dermatologii. Ma to związek z tym, że PRP pobudza komórki macierzyste do namnażania, a fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. To pozwala na regenerację i rewitalizację skóry.

Jak się je wykorzystuje? Ponieważ osocze bogatopłytkowe pozwala zmniejszyć widoczność oznak starzenia się skóry, a i wspiera leczenie łysienia, stosuje się go w celu:

  • rewitalizacji skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu czy dłoni. „Wampirzy lifting”, czyli mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, wykonywany jest w celu poprawy elastyczności i nawilżenia skóry,
  • korekcji zmarszczek i fałd,
  • wypełnienia bruzd i blizn potrądzikowych,
  • regeneracji skóry po zabiegach dermatologicznych i medycyny estetycznej (PRP wspomaga procesy regeneracji skóry),
  • poprawy kondycji włosów, redukcji nadmiernego wypadanie włosów (osocze bogatopłytkowe wspiera leczenie łysienia). Mezoterapia PRP owłosionej skóry głowy zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, przyspiesza ich porost, wzmacnia włosy zniszczone.

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest polecana osobom, których problemem są:

  • zmarszczki, fałdy,
  • zmęczona, wysuszona, wiotka i pozbawiona blasku skóra, cera wymagająca odnowy, odżywienia, z objawami starzenia, takimi jak na przykład cienie pod oczami,
  • niejednolity odcień cery, przebarwienia,
  • widoczne blizny, np. potrądzikowe, rozstępy (iniekcje PRP wpływają na wzrost liczby włókien elastyny, ich wydłużenie i pogrubienie),
  • słabe, łamiące się włosy, łysienie typu męskiego (korzyści ze stosowania PRP wykazano w leczeniu łysienia androgenowego i plackowatego).

4. Osocze bogatopłytkowe na twarz – efekty zastosowania

Czy osocze bogatopłytkowe jest skuteczne? Zdecydowanie tak. Zabieg polegający na jego wstrzykiwaniu w skórę pozwala na przebudowę włókien kolagenowych i poprawę ukrwienia skóry, a co za tym idzie:

  • rewitalizację i ujednolicenie jej kolorytu,
  • poprawę elastyczności, gęstości, jędrności,
  • wygładzenie zmarszczek, fałd i blizn,
  • młodszy, promienny, zdrowszy wygląd skóry,
  • ujednolicenie kolorytu skóry,
  • usunięcie cieni i worków pod oczami,
  • przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej,
  • zniwelowanie łysienia skóry, poprawę wyglądu włosów,

Osocze bogatopłytkowe – przeciwwskazania i skutki uboczne

Co ważne, wstrzykiwanie w skórę osocza bogatopłytkowego jest bezpieczne. Istnieje minimalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i pojawienia się reakcji alergicznych.

Nie istnieje też wiele przeciwwskazań do zabiegu. Są to wyłącznie choroby krwi, nowotwory, przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia, a także ciąża i okres karmienia piersią.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze