Trwa ładowanie...

Sprawdzone sposoby na otarcia!

Otarcia są jednymi z najczęstszych uszkodzeń skóry, powstają zazwyczaj pod wpływem niewielkiego urazu mechanicznego, spowodowanego zwykle przesunięciem skóry po twardym lub szorstkim podłożu. W przypadku otarcia powierzchownego (najczęstsze) dochodzi do starcia tylko najbardziej zewnętrznej warstwy skóry (naskórka), dochodzi wówczas jedynie do niewielkiego krwawienia, a w miejscu urazu pojawia się przede wszystkim płyn surowiczy. W przypadku otarć głębokich, może dojść nawet do starcia całej warstwy skóry, obserwujemy wówczas bardzo silne krwawienie. Powierzchowne otarcia skóry mogą być z powodzeniem leczone w domu, jednak głębokie zazwyczaj wymagają konsultacji z lekarzem.

Zobacz film: "Kupujemy złe kosmetyki. Na co dajesz się naciągnąć?"

Otarcia naskórka zwykle nie wymagają szczególnego postępowania. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów łagodzących dolegliwości związane z otarciami i przyśpieszających odbudowę naskórka. W składzie zawierają zwykle cynk, srebro koloidowe, które to oprócz właściwości przyśpieszających regenerację naskórka działają przeciwzapalnie.

1. Przyczyny otarć

Do otarć dochodzi najczęściej w miesiącach letnich oraz w krajach o ciepłym klimacie, kiedy nogi i ręce nie są chronione przez odzież. Do otarcia może dojść w każdej okolicy ciała, najczęściej jednak dotyczą one dłoni, przedramion, kolan i podudzi. Częste są również otarcia na skórze stóp spowodowane obcieraniem przez twarde obuwie. Gdy do otarcia dojdzie na skórze głowy lub na twarzy, są to urazy bardziej bolesne i bardziej krwawią ze względu na większe unerwienie i ukrwienie tych okolic. Otarcia są urazami zazwyczaj bardziej bolesnymi od skaleczeń, ponieważ dotyczą większego obszaru skóry, a tym samym dochodzi do uszkodzenia większej ilości zakończeń nerwowych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Skóra jest naturalną barierą chroniącą organizm przed infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi i innymi. W normalnych warunkach skóra człowieka jest skolonizowana przez różnego rodzaju bakterie, które przy zachowaniu ciągłości skóry stanowią jedynie florę bakteryjną i nie są żadnym zagrożeniem dla organizmu. W przypadku otarcia, kiedy ciągłość bariery ochronnej skóry jest przerwana, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej oczyścić powierzchnię skaleczenia i nie dopuścić do zakażenia. Najlepiej oczyścić ranę nieczynnym powierzchniowo płynem (np. solą fizjologiczną) pod pewnym ciśnieniem (np. podając ze strzykawki), dodatkowo delikatnie usuwając zanieczyszczenia jałowym gazikiem. Nie należy zbyt intensywnie oczyszczać rany, aby nie spowodować większego uszkodzenia tkanek. Po oczyszczeniu rany należy zabezpieczyć ją opatrunkiem, który będzie ją chronił przed zakażeniem oraz przypadkowym jej uszkodzeniem. Należy pamiętać o tym, aby zakładany opatrunek był jałowy, powinno się go zmieniać co 2-3 dni albo wtedy, gdy dojdzie do jego zabrudzenia, przemoczenia. W trakcie gojenia powinno się utrzymywać wysoką wilgotność rany, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja migracji (napełzaniu) nowych komórek naskórka, ułatwia usuwanie płynu surowiczego oraz stanowi dodatkową ochronę przed bakteriami i innymi zanieczyszczeniami. Ważne jest również, aby w przypadku, gdy przy zranieniu doszło do kontaktu z ziemią czy żwirem sprawdzić, kiedy ostatni raz byliśmy szczepieni przeciwko tężcowi - jeżeli upłynęło więcej niż 10 lat, należy zgłosić się do lekarza, aby zalecił szczepienie oraz zadecydował o ewentualnym podaniu anatoksyny przeciwtężcowej.

Zobacz także

2. Sposoby na otarcia

Większość otarć, do których dochodzi może być z powodzeniem zaopatrzona i leczona w warunkach domowych. Jeżeli rana nie jest w miejscu podrażnianym przez obuwie czy ubranie, po jej oczyszczeniu można pozostawić ją bez opatrunku, co przyspieszy jej gojenie. Warto wówczas zastosować środek, który dodatkowo przyspieszy proces gojenia, zabezpieczy uszkodzoną skórę przed zakażeniem oraz zminimalizuje dolegliwości bólowe. W związku z tym w domowej apteczce powinniśmy znaleźć maść lub zasypkę zawierające alantoinę.

Alantoina jest substancją przyspieszającą proces proliferacji nowego naskórka oraz gojenie się rany przez stymulowanie procesu ziarninowania, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym łagodzi ona podrażnienia oraz minimalizuje zaczerwienienie skóry. Dodatkowo alantoina zapewnia skórze nawilżenie oraz właściwe natłuszczenie, co stanowi optymalne środowisko dla gojącej się rany – zapobiega jej zakażeniu oraz przyspiesza gojenie się. Alantoina jest substancją bardzo dobrze tolerowaną przez skórę i niewywołującą alergii.

Otarcia należą do jednych z najczęstszych, a zarazem najbardziej bolesnych urazów, warto więc pamiętać o wszechstronnym działaniu produktów z alantoiną, aby gojenie się rany było szybsze i znaczniej mniej dokuczliwe. Pamiętajmy również, aby w przypadku głębokich otarć czy kontaktu rany z ziemią, żwirem itp., zgłosić się do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.