Trwa ładowanie...

Pęcherze na stopach - skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić i jak ich unikać

Pęcherze na stopach - każdy z nas czasem ma z nimi problem. Aby się pojawiły na stopach, wystarczy założyć nowe lub źle dobrane buty, wybrać się na dłuższą wędrówkę albo przetańczyć całą noc - zwłaszcza na obcasach. Czy przekłuwać pęcherze? Jak pozbyć się odcisków? Sprawdź, co radzą specjaliści.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - odciski"

spis treści

1. Czym się różni odcisk od pęcherza?

Okazuje się, że powszechna wiedza na temat odcisków i pęcherzy powstających na stopach jest wciąż niewystarczająca.

- Ludzie często mylą odciski z pęcherzami. W praktyce łatwo je odróżnić, bo odcisk to twarda tkanka, która powstaje w miejscu stałego twardego ucisku (tam gdzie czujemy, że zawsze nas ciśnie). Tymczasem pęcherze są z reguły bardziej miękkie, widoczne, a także bardziej bolesne – mówi Elżbieta Szkiler, podkreślając, że zarówno w przypadku problemów z odciskami, jak i pęcherzami na stopach, warto udać się po pomoc do specjalisty od leczenia i pielęgnacji stóp, czyli podologa, który potrafi też wykryć deformacje stóp, o których możemy nie mieć pojęcia.

2. Pęcherze na stopach: czy można je przebijać?

- Najważniejsza zasada postępowania z takimi pęcherzami jest następująca: nie wolno usuwać ich pokrywy! Jej zdarcie sprawia, że gojenie pęcherza przebiega dłużej, trudniej i powstaje ryzyko zakażenia rany – ostrzega Elżbieta Szkiler.

Decyzja o tym, czy zostawić taki pęcherz samemu sobie, aby po jakimś czasie samoistnie się wchłonął, czy też go przebić i zabezpieczyć, zależy od umiejscowienia pęcherza.

- Jeśli jest w takim miejscu, że założenie buta grozi jego zdarciem, to wtedy powinno się go umiejętnie przekłuć i założyć odpowiednio dobrany opatrunek, aby naskórek, który tworzy pokrywę pęcherza mógł z powrotem przyrosnąć do znajdującej się pod nim tkanki – podpowiada pielęgniarka.

Jak przebić i opatrzyć pęcherz na stopie?

- Przebijanie pęcherza powinno się robić jałową igłą, prostopadle do powierzchni skóry, ale nie z góry tylko z boku. Po nakłuciu trzeba delikatnie usunąć z pęcherza płyn, a potem położyć na pęcherz opatrunek, który nie przywiera, a więc najlepiej nieprzywierający opatrunek siatkowy pokryty maścią obojętną (np. wazeliną lub lipidokoloidowy albo pokryty lipidami) i na to drugi opatrunek, który będzie to trzymał w całości – radzi Elżbieta Szkiler.

Specjalistka zaznacza, że zdejmowanie opatrunku też musi być umiejętne.

- W tym celu zaznaczamy miejsce nakłucia pęcherza i opatrunek zdejmujemy właśnie w tę stronę, nie odwrotnie - dodaje.

Wszystko po to, aby nie zedrzeć pokrywy pęcherza razem z opatrunkiem. Czy należy dezynfekować pęcherze na stopach?

- Jeżeli nie usuwamy pokrywy pęcherza, to nie ma potrzeby jego zdezynfekowania i zastosowania antyseptyku. Wystarczy tylko dobrze zabezpieczyć go przed uszkodzeniem. Dezynfekcja jest potrzebna wtedy, kiedy ten pęcherz pęknie i powstanie otwarta rana (odsłonięcie tkanek wewnętrznych) – mówi Elżbieta Szkiler.

Zatem, jeśli pęcherz jest w miejscu, gdzie można go bezpiecznie zostawić (bez groźby uszkodzenia - wtórnego urazu), to należy tak właśnie zrobić. Z czasem po prostu sam się wchłonie.

3. Jakie są najlepsze sposoby na odciski?

Pęcherze i odciski powstające na stopach to nie tylko problem estetyczny. Jeśli je zlekceważymy i zaniedbamy, to w końcu mogą wywołać stan zapalny, ból oraz inne komplikacje.

Warto zatem wiedzieć, skąd się biorą i jak można sobie z nimi poradzić, w sposób zarówno skuteczny, jak i bezpieczny dla zdrowia.

- Jeżeli na stopie zdrowej osoby powstanie odcisk, to w celu jak najszybszego pozbycia się go można zastosować miejscowo specjalne preparaty lub plastry, które w tym pomogą. Ale nie można na tym poprzestać, bo to, że w danym miejscu powstał odcisk oznacza, że albo mamy niewygodny but albo mamy taki kształt stopy, który powoduje ucisk. Po prostu nasze kości są tak ustawione, że dają ucisk w konkretnym miejscu lub miejscach – mówi Elżbieta Szkiler, doświadczona specjalistka pielęgniarstwa opieki długoterminowej.

Aby skutecznie i trwale pozbyć się odcisków (wybrać najlepszą metodę przeciwdziałania), najpierw trzeba więc ustalić konkretne przyczyny ich powstawania w danym miejscu stopy, a potem je wyeliminować.

- Pacjent powinien po pierwsze zmienić oryginalne wkładki w butach, najlepiej na wkładki silikonowe, które są miękkie i lepiej chronią skórę. Najczęściej jednak odciski robią się od zagiętej wkładki w bucie. Na ogół jest tak, że pacjent nie wkłada ręki do buta, żeby to sprawdzić. Jeśli tak właśnie jest, to może nie trzeba nawet kupować nowych wkładek, tylko po prostu wyprostować, wygładzić obecne wkładki – podpowiada Elżbieta Szkiler.

Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test
Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test [4 zdjęcia]

Dostrzeżenie wczesnych oznak problemów ze stopami może uchronić cię przed chorobami. Przeprowadź test...

zobacz galerię

Jeśli jednak to nie pomoże, to wtedy warto rozważyć zmianę obuwia na wygodniejsze i bardziej dopasowane do danej stopy.

- Bez tego raz powstały odcisk będzie się stale odnawiał w tym samym miejscu. Musimy zatem przede wszystkim usunąć przyczynę powstawania odcisku, a nie tylko sam odcisk. Dopiero wtedy problem zniknie – mówi pielęgniarka.

Domowe sposoby na zniszczone stopy
Domowe sposoby na zniszczone stopy [8 zdjęć]

Kąpiel w occie to jeden z najłatwiejszych sposobów na zniszczone i obolałe stopy. Napełnij miskę ciepłą...

zobacz galerię

3.1. Wybierz właściwy rozmiar

Pęcherze na stopach powstają przede wszystkim na skutek chodzenia w nieodpowiednio dobranym obuwiu - gdy buty są za małe lub za duże, mają jakiś uciskający element. Dlatego zanim kupisz kolejną parę modnych szpilek, poświęć dłuższą chwilę na dopasowanie rozmiaru. Przejdź się po sklepie. Porównaj koniecznie przy tym obie stopy, ponieważ u niektórych osób różnią się one rozmiarem (jeśli masz taki problem, to stanowczo odradzamy zakup butów przez internet). Jeśli poczujesz, że buty cię uwierają, to nie warto w nie inwestować. Nie staną się wygodniejsze, a tylko przyczynią się do powstania bolesnych pęcherzy.

3.2. Noś skarpety

Aby uniknąć pęcherzy, wybieraj zawsze skarpety wykonane z najwyższej jakości materiałów
Aby uniknąć pęcherzy, wybieraj zawsze skarpety wykonane z najwyższej jakości materiałów

Jeśli to tylko możliwe, noś skarpety, ale tylko te wykonane z bezpiecznych materiałów. Zapomnij o bawełnianych skarpetach. Dlaczego? Ponieważ materiał ten wchłania wilgoć i ma tendencję do marszczenia się. Wyobraźmy sobie, co dzieje się wewnątrz naszych butów po całym dniu chodzenia. Wybierajmy raczej modele z syntetycznych włókien. Dostępne są nawet skarpety z teflonem, które zostały zaprojektowane specjalnie w celu zapobiegania pęcherzom.

3.3. Odpowiednie smarowanie

Przed dłuższym spacerem warto zastosować specjalne preparaty zapobiegające pęcherzom. Są one dostępne w formie sprayu, sztyftu, pudru bądź plastrów. Należy je rozprowadzić w miejscach najbardziej podatnych na powstanie bąbli.

Odradza się stosowanie w tym celu wazeliny. Kosmetyk ten szybko się rozpuszcza i w efekcie nie stanowi odpowiedniej ochrony przed pęcherzami.

3.4. Pedicure w profilaktyce odcisków

Zbyt długie paznokcie u stóp to kolejny powód powstawania pęcherzy. Naciskają one wówczas sąsiednie palce, podrażniają skórę, a to prosta droga do pojawienia się dolegliwości. Nie zapominaj systematycznie podcinać paznokci lub wybierz się na profesjonalny pedicure.

3.5. Działaj szybko

Po spacerze warto dokładnie obejrzeć nogi, czy aby na pewno nie pojawiły się na nich jakieś zmiany
Po spacerze warto dokładnie obejrzeć nogi, czy aby na pewno nie pojawiły się na nich jakieś zmiany

Jeśli tylko poczujesz, że za chwilę na twojej stopie może pojawić się bąbel, działaj szybko i zdecydowanie. Od razu zdejmij buty i zastosuj maść lub plaster na pęcherze. To powinno uniemożliwić jego powstanie.

4. Zapobieganie pęcherzom

Zapobieganie pęcherzom nie jest trudne, wystarczy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach. Jeśli jednak nie uda nam się ochronić stóp przed bolesnymi zmianami, możemy zastosować specjalne preparaty, które można kupić w aptece.

Niektórzy, w celu pozbycia się pęcherza, nacinają go. Nie jest to jednak wskazane. Najlepiej, by zagoił się samoistnie. Czasem jednak zdarza się, że bąbel jest tak duży, że całkowicie uniemożliwia chodzenie. Wówczas możemy go przebić, ale pamiętajmy, by odkazić skórę i wysterylizować narzędzia. Nie usuwajmy skórki na pęcherzu, ponieważ stanowi ona naturalną barierę ochronną. Dzięki niej unikniemy zakażenia i bólu.

Pęcherze na stopach powstają wskutek silnego, lokalnego otarcia tkanek skóry, najczęściej spowodowanego przez niewygodne, niedopasowane obuwie lub bardzo intensywną pracę stóp (np. długotrwały marsz).

Tkanki te intensywnie się przesuwają w trakcie chodzenia, pracy fizycznej lub innej aktywności ruchowej, a oddziałujące na nie w tym czasie tarcie sprawia, że w końcu powstaje pęcherz wypełniony płynem surowiczym.

Można zatem nie mieć pęcherzy, o ile najpierw zadba się o odpowiednie obuwie oraz fizjologiczną pracę stóp.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: prevention.com

Zastanawiasz się, jak pozbyć się odcisków? Porozmawiaj o tym z naszymi forumowiczami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.