Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Iwona Radziejewska-Choma

Pęcherze na stopach - skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić i jak ich unikać. Domowe sposoby na pęcherze

Pęcherze na stopach - każdy z nas czasem ma z nimi problem.
Pęcherze na stopach - każdy z nas czasem ma z nimi problem. (Zdjęcie stóp / Shutterstock)

Pęcherze na stopach - każdy z nas czasem ma z nimi problem. Aby się pojawiły na stopach, wystarczy założyć nowe lub źle dobrane buty, wybrać się na dłuższą wędrówkę albo przetańczyć całą noc - zwłaszcza na obcasach. Czy przekłuwać pęcherze? Jak pozbyć się odcisków? Sprawdź, co radzą specjaliści.

spis treści

1. Czym są pęcherze?

Pęcherze to mały, ale dokuczliwy problem. Najczęściej występują na stopach, ale można je znaleźć także na dłoniach i w innych częściach ciała, które są narażone na otarcia. Z reguły są one niegroźne, ale pęcherzyk na skórze może pęknąć i powstanie rana.

Pęcherzami nazywamy wykwity skórne o średnicy przekraczającej 0,5 cm. Pęcherze na skórze są efektem ocierania się skóry o inną powierzchnię. Rezultatem tarcia jest rozszczepienie wewnętrznej i zewnętrznej warstwy skóry, które z kolei przyczynia się do powstania kieszeni, wypełniającej się półprzezroczystym płynem – spełnia on funkcję ochronną.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - odciski"

Pęcherzyki wodne na skórze powstają zazwyczaj na dłoniach i stopach, szczególnie u podstawy dużego palca, na piętach, czubkach palców i wokół kostek.

Pęcherze na stopach bardzo często przybierają postać odcisków. Powstają zazwyczaj jako efekt źle dopasowanego obuwia i nieodpowiednio dobranych skarpetek.

Odciski na stopach pojawiają się najczęściej u osób uprawiających jogging lub u kobiet, które chodzą na zbyt wysokich obcasach i w za ciasnych eleganckich butach. Pęcherz na stopie przeszkadza w chodzeniu, a czasem jest tak bolesny, że całkowicie uniemożliwia poruszanie się.

Z kolei pęcherze na dłoniach powstają zazwyczaj jako efekt uprawiania sportu, wykonywania prac domowych czy prac porządkowych w ogródku. Odciski na dłoniach wyglądają podobnie jak na stopach, choć zazwyczaj są nieco mniejsze.

1.1. Czym się różni odcisk od pęcherza?

Okazuje się, że powszechna wiedza na temat odcisków i pęcherzy powstających na stopach jest wciąż niewystarczająca.

- Ludzie często mylą odciski z pęcherzami. W praktyce łatwo je odróżnić, bo odcisk to twarda tkanka, która powstaje w miejscu stałego twardego ucisku (tam gdzie czujemy, że zawsze nas ciśnie).

Tymczasem pęcherze są z reguły bardziej miękkie, widoczne, a także bardziej bolesne – mówi Elżbieta Szkiler, podkreślając, że zarówno w przypadku problemów z odciskami, jak i pęcherzami na stopach, warto udać się po pomoc do specjalisty od leczenia i pielęgnacji stóp, czyli podologa, który potrafi też wykryć deformacje stóp, o których możemy nie mieć pojęcia.

2. Czy można przebijać pęcherze na stopach?

- Najważniejsza zasada postępowania z takimi pęcherzami jest następująca: nie wolno usuwać ich pokrywy! Jej zdarcie sprawia, że gojenie pęcherza przebiega dłużej, trudniej i powstaje ryzyko zakażenia rany – ostrzega Elżbieta Szkiler.

Decyzja o tym, czy zostawić taki pęcherz samemu sobie, aby po jakimś czasie samoistnie się wchłonął, czy też go przebić i zabezpieczyć, zależy od umiejscowienia pęcherza.

- Jeśli jest w takim miejscu, że założenie buta grozi jego zdarciem, to wtedy powinno się go umiejętnie przekłuć i założyć odpowiednio dobrany opatrunek, aby naskórek, który tworzy pokrywę pęcherza mógł z powrotem przyrosnąć do znajdującej się pod nim tkanki – podpowiada pielęgniarka.

Jak przebić i opatrzyć pęcherz na stopie?

- Przebijanie pęcherza powinno się robić jałową igłą, prostopadle do powierzchni skóry, ale nie z góry tylko z boku. Po nakłuciu trzeba delikatnie usunąć z pęcherza płyn, a potem położyć na pęcherz opatrunek, który nie przywiera, a więc najlepiej nieprzywierający opatrunek siatkowy pokryty maścią obojętną (np. wazeliną lub lipidokoloidowy albo pokryty lipidami) i na to drugi opatrunek, który będzie to trzymał w całości – radzi Elżbieta Szkiler.

Specjalistka zaznacza, że zdejmowanie opatrunku też musi być umiejętne.

- W tym celu zaznaczamy miejsce nakłucia pęcherza i opatrunek zdejmujemy właśnie w tę stronę, nie odwrotnie - dodaje.

Wszystko po to, aby nie zedrzeć pokrywy pęcherza razem z opatrunkiem. Czy należy dezynfekować pęcherze na stopach?

- Jeżeli nie usuwamy pokrywy pęcherza, to nie ma potrzeby jego zdezynfekowania i zastosowania antyseptyku. Wystarczy tylko dobrze zabezpieczyć go przed uszkodzeniem. Dezynfekcja jest potrzebna wtedy, kiedy ten pęcherz pęknie i powstanie otwarta rana (odsłonięcie tkanek wewnętrznych) – mówi Elżbieta Szkiler.

Zatem, jeśli pęcherz jest w miejscu, gdzie można go bezpiecznie zostawić (bez groźby uszkodzenia - wtórnego urazu), to należy tak właśnie zrobić. Z czasem po prostu sam się wchłonie.

3. Jakie są najlepsze sposoby na odciski?

Pęcherze i odciski powstające na stopach to nie tylko problem estetyczny. Jeśli je zlekceważymy i zaniedbamy, to w końcu mogą wywołać stan zapalny, ból oraz inne komplikacje.

Warto zatem wiedzieć, skąd się biorą i jak można sobie z nimi poradzić, w sposób zarówno skuteczny, jak i bezpieczny dla zdrowia.

- Jeżeli na stopie zdrowej osoby powstanie odcisk, to w celu jak najszybszego pozbycia się go można zastosować miejscowo specjalne preparaty lub plastry, które w tym pomogą. Ale nie można na tym poprzestać, bo to, że w danym miejscu powstał odcisk oznacza, że albo mamy niewygodny but albo mamy taki kształt stopy, który powoduje ucisk. Po prostu nasze kości są tak ustawione, że dają ucisk w konkretnym miejscu lub miejscach – mówi Elżbieta Szkiler, doświadczona specjalistka pielęgniarstwa opieki długoterminowej.

Aby skutecznie i trwale pozbyć się odcisków (wybrać najlepszą metodę przeciwdziałania), najpierw trzeba więc ustalić konkretne przyczyny ich powstawania w danym miejscu stopy, a potem je wyeliminować.

- Pacjent powinien po pierwsze zmienić oryginalne wkładki w butach, najlepiej na wkładki silikonowe, które są miękkie i lepiej chronią skórę. Najczęściej jednak odciski robią się od zagiętej wkładki w bucie. Na ogół jest tak, że pacjent nie wkłada ręki do buta, żeby to sprawdzić. Jeśli tak właśnie jest, to może nie trzeba nawet kupować nowych wkładek, tylko po prostu wyprostować, wygładzić obecne wkładki – podpowiada Elżbieta Szkiler.

Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test
Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test [4 zdjęcia]

Dostrzeżenie wczesnych oznak problemów ze stopami może uchronić cię przed chorobami. Przeprowadź test

zobacz galerię

Jeśli jednak to nie pomoże, to wtedy warto rozważyć zmianę obuwia na wygodniejsze i bardziej dopasowane do danej stopy.

- Bez tego raz powstały odcisk będzie się stale odnawiał w tym samym miejscu. Musimy zatem przede wszystkim usunąć przyczynę powstawania odcisku, a nie tylko sam odcisk. Dopiero wtedy problem zniknie – mówi pielęgniarka.

4. Jak zapobiec pęcherzom na stopach?

Pęcherze na stopach powstają przede wszystkim na skutek chodzenia w nieodpowiednio dobranym obuwiu - gdy buty są za małe lub za duże, mają jakiś uciskający element. Dlatego zanim kupisz kolejną parę modnych szpilek, poświęć dłuższą chwilę na dopasowanie rozmiaru. Przejdź się po sklepie.

Porównaj koniecznie przy tym obie stopy, ponieważ u niektórych osób różnią się one rozmiarem (jeśli masz taki problem, to stanowczo odradzamy zakup butów przez internet). Jeśli poczujesz, że buty cię uwierają, to nie warto w nie inwestować. Nie staną się wygodniejsze, a tylko przyczynią się do powstania bolesnych pęcherzy.

Jeśli to tylko możliwe, noś skarpety, ale tylko te wykonane z bezpiecznych materiałów. Zapomnij o bawełnianych skarpetach. Dlaczego? Ponieważ materiał ten wchłania wilgoć i ma tendencję do marszczenia się. Wyobraźmy sobie, co dzieje się wewnątrz naszych butów po całym dniu chodzenia. Wybierajmy raczej modele z syntetycznych włókien. Dostępne są nawet skarpety z teflonem, które zostały zaprojektowane specjalnie w celu zapobiegania pęcherzom.

Przed dłuższym spacerem warto zastosować specjalne preparaty zapobiegające pęcherzom. Są one dostępne w formie sprayu, sztyftu, pudru bądź plastrów. Należy je rozprowadzić w miejscach najbardziej podatnych na powstanie bąbli.

Odradza się stosowanie w tym celu wazeliny. Kosmetyk ten szybko się rozpuszcza i w efekcie nie stanowi odpowiedniej ochrony przed pęcherzami.

Zbyt długie paznokcie u stóp to kolejny powód powstawania pęcherzy. Naciskają one wówczas sąsiednie palce, podrażniają skórę, a to prosta droga do pojawienia się dolegliwości. Nie zapominaj systematycznie podcinać paznokci lub wybierz się na profesjonalny pedicure.

Jeśli tylko poczujesz, że za chwilę na twojej stopie może pojawić się bąbel, działaj szybko i zdecydowanie. Od razu zdejmij buty i zastosuj maść lub plaster na pęcherze. To powinno uniemożliwić jego powstanie.

Domowe sposoby na zniszczone stopy
Domowe sposoby na zniszczone stopy [8 zdjęć]

Kąpiel w occie to jeden z najłatwiejszych sposobów na zniszczone i obolałe stopy. Napełnij miskę ciepłą

zobacz galerię

4.1. Odpowiednie smarowanie

Przed dłuższym spacerem warto zastosować specjalne preparaty zapobiegające pęcherzom. Są one dostępne w formie sprayu, sztyftu, pudru bądź plastrów. Należy je rozprowadzić w miejscach najbardziej podatnych na powstanie bąbli.

Odradza się stosowanie w tym celu wazeliny. Kosmetyk ten szybko się rozpuszcza i w efekcie nie stanowi odpowiedniej ochrony przed pęcherzami.

4.2. Pedicure w profilaktyce odcisków

Zbyt długie paznokcie u stóp to kolejny powód powstawania pęcherzy. Naciskają one wówczas sąsiednie palce, podrażniają skórę, a to prosta droga do pojawienia się dolegliwości. Nie zapominaj systematycznie podcinać paznokci lub wybierz się na profesjonalny pedicure.

4.3. Działaj szybko

Po spacerze warto dokładnie obejrzeć nogi, czy aby na pewno nie pojawiły się na nich jakieś zmiany
Po spacerze warto dokładnie obejrzeć nogi, czy aby na pewno nie pojawiły się na nich jakieś zmiany

Jeśli tylko poczujesz, że za chwilę na twojej stopie może pojawić się bąbel, działaj szybko i zdecydowanie. Od razu zdejmij buty i zastosuj maść lub plaster na pęcherze. To powinno uniemożliwić jego powstanie.

5. Leczenie pęcherzyków wodnych

Najlepszą formą leczenia pęcherzyków wodnych na skórze jest przyklejenie specjalnego plastra, który ochroni wykwit przed pęknięciem i zanieczyszczeniem skóry. Zapewnia on zmniejszenie ucisku i uniemożliwia wniknięcie do rany wody i bakterii. Plaster na odciski na stopach czy dłoniach można pozostawić na skórze przez kilka dni, do chwili jego naturalnego obluzowania się. Dodatkowo, przed udaniem się na dłuższą wędrówkę warto dokładnie posmarować stopy kremem do pielęgnacji stóp, który wzmocni warstwę ochroną.

W przypadku pęcherzy niezbyt zaawansowanych, może wystarczyć smarowanie stóp czy dłoni kremem z dodatkiem witaminy A lub lanoliny. Pozwolą one zmiękczyć skórę oraz znacznie zmniejszyć powstały obrzęk. Ulgę powinno przynieść także moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku. Należy pamiętać, że:

  • pęcherzy nie wolno przebijać, dopóki nie zaschną, gdyż może to narazić na infekcję skórę, która się pod nimi znajduje,
  • nie należy zrywać skóry, która pokrywa pęcherz, gdyż chroni ona zranione miejsce przed infekcjami i jest najlepszym opatrunkiem – zerwanie skóry może jedynie powiększyć ranę.

Pęcherze na skórze nie są niczym przyjemnym, dlatego dobrze jest zabezpieczyć się przed ich powstawaniem, nosząc wygodne buty lub przyklejając specjalne plastry na odciski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło: prevention.com

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze