Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Peeling pirogronowy – charakterystyka, przebieg, wskazania, przeciwwskazania, zalecenia po zabiegu

Avatar placeholder
23.04.2021 11:36
Peeling pirogronowy – charakterystyka, przebieg, wskazania, przeciwwskazania, zalecenia po zabiegu
Peeling pirogronowy – charakterystyka, przebieg, wskazania, przeciwwskazania, zalecenia po zabiegu

Peeling pirogronowy dawniej wykorzystywany był wyłącznie przez dermatologów. Dziś ma swoje zastosowanie także w kosmetologii. Peelingi pirogronowe stosowane są najczęściej u osób, które zmagają się z problemami skórnymi.

spis treści

1. Co to jest peeling pirogronowy?

Peeling pirogronowy w porównaniu do innych peelingów mechanicznych wykazuje największą przenikalność do mieszków włosowych oraz do gruczołów łojowych. Dzięki temu cera ze skłonnościami do przetłuszczania się zaczyna się normalizować. W związku z tym, że kwas pirogronowy ma łatwą przenikalność do skóry, powinien wchodzić w reakcję z nią nie dłużej niż przez 5 minut. Peeling pirogronowy można spokojnie i bez obaw stosować do cery ze zmianami ropnymi oraz do cery naczynkowej. Podczas wykonywania peelingu pirogronowego stężenie kwasu powinno być dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Po wykonanym peelingu zaleca się intensywnie nawilżać skórę kremami lub maściami przysieszającymi regenerację skóry. Gdy naskórek się złuszcza, nie należy wykonywać jakichkolwiek peelingów, aby przyspieszyć złuszczenie się skóry. Zalecane jest natomiast stosowanie kremów z filtrem spf50 w celu zapobiegania powstawania przebarwień po zabiegu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak wygląda peeling pirogronowy?

Bardzo często zaleca się, aby przed wykonaniem peelingu pirogronowego wykonać w domu aplikację kremu z kwasem AHA o stężeniu 8-10%. Dzięki temu skóra obniży swoje naturalne pH i efekty terapii będą bardziej skuteczne. W gabinecie kosmetycznym lub medycznym peeling pirogronowy zaczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry. Po oczyszczeniu, bardzo energicznie, najlepiej w ciągu 30-60 sekund kosmetyczka nakłada kwas na skórę. Następnie po upływie kilku minut (maksymalnie 5) neutralizuje go. Po wykonaniu peelingu pirogronowego często nakłada się krem nawilżający. Proces złuszczania naskórka zacznie się po około 2–3 dniach od zabiegu (przy grubszych cerach efekt łuszczenia może nie wystąpić). Specjaliści zalecają wykonanie od 6 do 8 serii zabiegów peelingu pirogronowego w odstępach około dwutygodniowych. Przerwa ta pozwoli na regenerację naskórka. Wykonywanie peelingu pirogronowego jest całkowicie bezpieczne oraz bezbolesne.

Mity pielęgnacyjne, przez które niszczysz skórę
Mity pielęgnacyjne, przez które niszczysz skórę [10 zdjęć]

Zdrowa i nieskazitelna cera to marzenie wielu z nas. Niestety, istnieje wiele nieprawdziwych informacji

zobacz galerię

3. Zwalczanie trądziku

Wykonywanie peelingu pirogronowego zaleca się szczególnie osobom z trądzikiem w fazie aktywnej, a także osobom, u których przebyty trądzik pozostawił blizny oraz przebarwienia. Peeling pirogronowy przynosi także pozytywne efekty na skórę dotkniętą:

Zobacz także:

4. Przeciwwskazania do peelingu

Peelingu pirogronowego nie wykonuje się u osób u których stwierdzone zostały: opryszczka, łuszczyca, zapalenie tkanki łącznej, trądzik w bardzo ciężkiej postaci, alergie skórne, dużo znamion barwnikowych oraz skłonności do tworzenia się bliznowców. Wykonanie zabiegu odradza się także kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Nie stosuje się peelingu pirogronowego u osób po przebytych operacjach chirurgicznych w obrębie twarzy.

5. Zalecenie pozabiegowe

Po peelingu pirogronowym skóra może być lekko zaczerwieniona oraz może występować obrzęk oraz pieczenie. Objawy te nie są groźne i ustępują samoistnie. Zaleca się jednak, aby po wykonaniu peelingu pirogronowego zrezygnować z depilacji, golenia się, elektrolizy, woskowania, dermabrazji, stosowania ścierających gąbek, korzystania z intensywnych kąpieli słonecznych i preparatów samoopalających, jak również basenów i saun. Czynności te mogą jeszcze bardziej podrażnić skórę, więc należy się powstrzymać od nich do dwóch tygodni po zabiegu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze