Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Po prostu ćwicz!

Avatar placeholder
18.04.2019 09:29
Po prostu ćwicz!
Po prostu ćwicz! (123RF)

Badania wykazały, że planowanie aktywności fizycznej nie jest najlepszym sposobem na systematyczny trening. Zamiast zastanawiać się i odkładać ćwiczenia w czasie, zacznij trening już teraz. Kanadyjscy naukowcy doszli bowiem do wniosku, że nie warto zbyt dużo myśleć o ćwiczeniach, ponieważ wiąże się to zwykle z szybkim znalezieniem wymówki, by odłożyć trening na inny dzień. Osoby regularnie uprawiające sport nierzadko wyznają, że nie zastanawiają się, czy pogoda sprzyja wysiłkowi fizycznemu lub czy nie czują się zmęczone. Ćwiczenia są dla nich nieodłącznym elementem dnia, tak jak śniadanie lub czytanie rano gazety.

spis treści

1. Badania nad aktywnością fizyczną

Naukowcy z Uniwersytetu w Albercie przeprowadzili dogłębne rozmowy na temat wysiłku fizycznego z 40 Kanadyjczykami w wieku 42-77 lat. Połowę badanych stanowiły kobiety, a drugą połowę mężczyźni. Naukowcy zadali im wiele pytań, między innymi o przyczyny ich braku aktywności. Wśród wymówek znalazły się między innymi: stresująca praca, zmęczone stopy, obawa o stan zdrowia, wiek, nuda oraz zła pogoda. Błędem byłoby jednak założenie, że osoby ćwiczące regularnie nie mają tych samych problemów. Oni także odczuwają stres w pracy i miewają zły nastrój, jednak mimo to decydują się na wysiłek fizyczny. Takie podejście pozwala im wyrobić w sobie dobre nawyki, które współtworzą zdrowy styl życia. Warto przemóc się i ćwiczyć, by uniknąć otyłości, choroby serca oraz cukrzycy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób w średnim wieku, które prowadzą siedzący tryb życia. O ile młodsi ludzie częściej uprawiają sporty i dbają o kondycję, to większość starszych osób spędza wolny czas mało aktywnie, oglądając telewizję lub czytając gazety. Na zaniechanie ćwiczeń nierzadko wpływają także problemy zdrowotne. Specjaliści są jednak zgodni, że regularny, niezbyt forsowny wysiłek z pewnością przysłuży się każdemu.

2. Podejście kobiet i mężczyzn do ćwiczeń

Badania wykazały, że stosunek do treningu różni się u kobiet i mężczyzn. Panowie sami określali siebie jako wysoce aktywnych w pracy i niezbyt aktywnych w domu. Mimo iż zdawali sobie sprawę z korzyści płynących z wysiłku fizycznego i deklarowali chęć podjęcia wyzwania oraz przeżycia przygody, z łatwością znajdowali wymówki, by nie ćwiczyć. Badani przyznawali, że łatwiej jest nic nie robić w wolnym czasie, a jeden z nich skomentował, że szybkie tempo życia sprawia, że w domu ma ochotę zwolnić. Kilku mężczyzn było w fazie planowania aktywności, przy czym jeden z nich – zmotywowany do powrócenia do swojego dawnego hobby, czyli jazdy konnej – stwierdził, że zacznie trenować dopiero wtedy, gdy poczuje przypływ adrenaliny. Część badanych nie czekała na taki znak i trenowała, nawet pomimo złej pogody i stresu w pracy. Charakterystyczne było ich podejście do ćwiczeń – nie analizowali korzyści z wysiłku, tylko kontynuowali trening.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Nieco inne podejście naukowcy zauważyli u kobiet. Aż 7 z 10 pań powyżej 56. roku życia przyznało, że odkładają aktywność ruchową na później. Z jednej strony wiedzą, że wysiłek opłaci się, ale z drugiej – nie mogą znaleźć na niego czasu. Część badanych wśród swoich wymówek wymieniło pogarszający się stan zdrowia, lęk przed dużymi psami oraz obawę, że podczas treningu na świeżym powietrzu, na przykład w parku, padną ofiarą przestępstwa. Niektóre kobiety boją się także, że zbyt intensywny wysiłek mógłby negatywnie odbić się na ich zdrowiu. Sceptyczni wobec aktywności fizycznej bywają także panowie. Część badanych mężczyzn powyżej 56. roku życia była zdania, że w ich wieku ćwiczenia to strata czasu. Jednak wiele badań zadaje kłam temu stwierdzeniu. Nigdy bowiem nie jest za późno na to, by skorzystać z wysiłku fizycznego i wspomóc swoje serce, kości, mózg i mięśnie.

Nawet jeśli jesteś w średnim lub podeszłym wieku, nie zaniedbuj ćwiczeń. Regularny, ale umiarkowanie intensywny trening wzmocni nie tylko twoje ciało, ale i poprawi samopoczucie. Dobra kondycja jest w twoim zasięgu – wystarczy wstać z kanapy i zacząć się ruszać. Nie odwlekaj treningu na inny dzień – nawet jeśli pogoda będzie lepsza, z pewnością znajdziesz inną wymówkę, by nie ćwiczyć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze