Trwa ładowanie...

Potówki - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

 Paula Jakubasik
05.10.2022 15:44
Potówki w większości przypadków nie wymagają specjalistycznego leczenia.
Potówki w większości przypadków nie wymagają specjalistycznego leczenia. (adobestock)

Potówki to popularne zmiany skórne, które powstają na skutek przegrzania organizmu. Zwykle mają postać białawych krostek lub jasnych pęcherzyków w okolicy pleców, szyi, karku, dołów pachowych, pośladków oraz zgięć w łokciach. Potówki są niegroźnymi zmianami, które zazwyczaj nie wymagają specjalistycznego leczenia. Jak rozpoznać potówki?

spis treści

1. Czym są potówki?

Potówki to często spotykane zmiany skórne, zwykle o łagodnym przebiegu. Są spowodowane nadmierną potliwością na skutek przegrzania organizmu lub zatkania gruczołów potowych.

Najczęściej obserwuje się je u małych dzieci do 6. miesiąca życia, choć mogą wystąpić również u młodzieży czy osób dorosłych. W większości przypadków nie powinny stanowić powodu do niepokoju, choć należy unikać ich drapania by nie doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Rodzaje potówek

Wyróżnia się trzy główne rodzaje potówek:

  • potówki zwykłe - dotyczą zewnętrznych warstw skóry, zwykle obejmują okolice głowy, szyi i tułowia, są to drobne i liczne pęcherzyki o przezroczystym lub białawym zabarwieniu, po czasie samoistnie pękają i nie wywołują zaczerwienienia skóry,
  • potówki czerwone - dotyczą głębszych warstw naskórka, mają czerwonawe zabarwienie i lokalizują się na tułowiu, twarzy, karku, w pachwinach lub pod pachami, mogą współwystępować z pieczeniem,
  • potówki głębokie - to białawe, twarde grudki o średnicy 1-3 mm, najczęściej spotyka się je w klimacie tropikalnym, występują z częściowym lub całkowitym wstrzymaniem procesu pocenia się.

3. Jak rozpoznać potówki?

Potówki zwykle pojawiają się w miejscach, w których zlokalizowane są gruczoły potowe, a więc pod pachami i pod kolanami, w pachwinach, na pośladkach, na twarzy, szyi, karku i tułowiu.

Są to drobne zmiany występujące w większych skupiskach, które przybierają formę pęcherzyków z płynem w środku, z wyglądu przypominają kaszkowatą wysypkę. Mogą nie wywoływać żadnych dolegliwości lub współwystępować z pieczeniem lub świądem.

4. Przyczyny powstawania potówek

  • noszenie odzieży z syntetycznych materiałów,
  • nadmierne pocenie się,
  • duża wilgotność powietrza,
  • wysoka temperatura powietrza,
  • częste pocieranie skóry,
  • używanie niewłaściwych kosmetyków do ciała,
  • zbyt rzadkie mycie się,
  • nadczynność tarczycy,
  • otyłość,
  • intensywne treningi,
  • sytuacje stresowe,
  • wiek niemowlęcy.

5. Jak leczyć potówki?

Potówki w większości przypadków są wyłącznie defektem estetycznym i nie wymagają leczenia wprowadzonego przez lekarza dermatologa. Warto jednak zastanowić się nad przyczyną ich powstawania.

Potówki bardzo często są efektem noszenia nieprzewiewnej lub zbyt ciepłej odzieży, a także nadmiernej masy ciała w stosunku do wzrostu. Leczenie potówek opiera się przede wszystkim na domowych sposobach, takich jak chłodne okłady i kąpiele w letniej wodzie.

Do wody warto dodać odrobinę sody oczyszczonej lub naparu z rumianku, nagietka lub roztworu nadmanganianu potasu. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut.

Dobrym pomysłem będzie również obniżenie temperatury w mieszkaniu, nie powinna przekraczać 23-24 stopni Celsjusza. Nie zaleca się zakrywania potówek opatrunkami lub plastrami, a także wystawiania ich na słońce.

Warto zrezygnować również z olejków i innych tłustych balsamów do ciała i zastąpić je kosmetykami bez właściwości komedogennych. Można sięgnąć również po maści z cynkiem, a w przypadku pojawienia się zmian ropnych wskazana jest pilna wizyta lekarska w celu otrzymania recepty na antybiotyk do stosowania miejscowego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze