Trwa ładowanie...

Poznaj zasady prawidłowej higieny jamy ustnej

Avatar placeholder
04.02.2014 14:30
Poznaj zasady prawidłowej higieny jamy ustnej
Poznaj zasady prawidłowej higieny jamy ustnej

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to podstawa atrakcyjnego wyglądu, jednak według licznych badań większość osób nie potrafi odpowiednio dbać o swoje zęby. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może spowodować próchnicę oraz choroby dziąseł, jak zatem skutecznie im zapobiegać?

spis treści

1. Wybór szczoteczki i pasty do zębów

Dbanie o higienę jamy ustnej powinniśmy rozpocząć od zakupu odpowiednich akcesoriów do mycia zębów. Przede wszystkim należy unikać kupowania twardych szczoteczek, które mogą spowodować uszkodzenie szkliwa i dziąseł. Zdecydowanie bardziej bezpieczne jest stosowanie

szczoteczki miękkiej lub średniej. Warto wybierać produkty z włosiem o różnej długości, co umożliwi dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczkę należy wymieniać minimum co trzy miesiące, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii. Przy zakupie nowej szczoteczki, należy pamiętać o jej dokładnej dezynfekcji. Można to zrobić poprzez umycie w ciepłej wodzie lub zanurzenie w środku bakteriobójczym. Jeżeli zależy nam na skutecznym pozbyciu się wszystkich zalegających resztek pokarmowych, warto zakupić szczoteczkę elektryczną. Z kolei wybierając odpowiednią pastę do mycia zębów , trzeba dokładnie przeanalizować jej skład. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na zawarte w niej stężenie fluoru , które w przypadku pasty dla dzieci nie powinno przekraczać 1000 ppm. Wiele osób sięga po pasty wybielające, które przy nadmiernym stosowaniu mogą powodować uszkodzenie szkliwa, dlatego przed zakupem konkretnego produktu warto poradzić się specjalisty.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Technika mycia zębów

W zachowaniu pięknego uśmiechu ważne jest systematyczne szczotkowanie zębów. Niestety wielu z nas robi to w sposób nieprawidłowy. Dbanie o higienę jamy ustnej nie może ograniczać się do jednorazowego mycia zębów rano lub wieczorem. Poza tym ważna jest odpowiednia technika szczotkowania. W przypadku dzieci najczęściej stosowana jest tzw. metoda Fonesa. Polega ona na wykonywaniu wzdłuż zębów ruchów pionowo-kulistych. Z kolei dorośli powinni układać szczoteczkę pod kątem 45° i szczotkować zęby w sposób obrotowo-wymiatający.

Dobrym pomysłem jest zakup szczoteczki elektrycznej, która w porównaniu z manualną usuwa dokładniej płytkę nazębną i pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Podczas szczotkowania zębów nie możemy zapominać o oczyszczaniu języka, który jest siedliskiem bakterii. Można to robić przy użyciu drugiej strony główki szczoteczki lub za pomocą odpowiednich przyrządów zwanych zamiataczami. Samo szczotkowanie jamy ustnej nie jest jednak wystarczające. Aby zapewnić skuteczną ochronę przed próchnicą, powinniśmy także pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej. To pomoże nam pozbyć się płytki bakteryjnej i usunąć resztki pokarmu. Nitkę wprowadzamy między zęby, a następnie wykonujemy ruch pionowy. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić dziąseł i nie doprowadzić do ich krwawienia. Codzienną higienę jamy ustnej warto uzupełnić o stosowanie płynu do płukania ust, który nie tylko wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ale też pomaga zachować na długo świeży oddech.

Wybierając odpowiednie akcesoria do higieny jamy ustnej oraz stosując właściwą technikę mycia zębów, będziemy mogli pochwalić się pięknym uśmiechem. A to już pierwszy krok do zyskania większej pewności siebie i poczucia własnej atrakcyjności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze