Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Weronika Słupek

Problemy ze strukturą włosa

Avatar placeholder
18.03.2015 11:09
Problemy ze strukturą włosa
Problemy ze strukturą włosa

Wady struktury włosa można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to wady nabyte, a druga to wady wrodzone. Wady nabyte to te, które powstały wskutek niekorzystnego działania czynników fizycznych i chemicznych. Rozumiemy przez to niewłaściwą pielęgnację, uszkodzenie mechaniczne i chemiczne: za mocne kucyki, mocne spinanie włosów, trwała, niewłaściwe i szkodliwe rozjaśnianie czy też farbowanie, używanie urządzeń termicznych, strzyżenie tępymi, nieprzeznaczonymi do strzyżenia nożyczkami. Wady wrodzone to te, z którymi się urodziliśmy.

spis treści

1. Podstawowe wady struktury włosów

1.1. Włosy paciorkowate

Mechanizm ich powstawania nie jest poznany, ale wiadomo, że tworzą się w wyniku niewłaściwych procesów w brodawce włosa. Jest to problem dziedziczny. Włosy swoim wyglądem przypominają świderkowo zwiniętą cieniutką wstążeczkę posiadającą charakterystyczne zwężenia i poszerzenia w równych odstępach. Ogólnie włosy są matowe, łatwo się łamią i plątają. Według literatury poświęconej temu zagadnieniu włosy samoistnie z wiekiem lub u kobiet będących w ciąży ulegają poprawie, ale to nie jest regułą.

Inną odmianą włosów paciorkowatych są włosy rzekome – paciorkowate rzekome, których wygląd jest podobny tylko zaokrąglenia są w nieregularnych odstępach.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1.2. Włosy z problemem pęknięć podłużnych i poprzecznych

Włosy takie są dość często spotykane, szczególnie rozszczep podłużny włosa, czyli pęknięcie osłonki włosa. W takim przypadku zaleca się regularne podcinanie rozdwojonych końcówek, aby proces ten nie pogłębiał się, oraz delikatne obchodzenie się z nimi.

1.3. Włosy węzełkowate

Zmiany te łatwo nabyć wskutek niewłaściwego czesania i skręcania włosów palcami oraz ocierania i drapania. Czynności te mogą być wykonywane na tle nerwowym. Włosy takie należy ściąć i powstrzymać się od kolejnych nerwowych tików.

1.4. Włosy bańkowate

Taki rodzaj włosa pojawia się szczególnie w wyniku nadmiernego traktowania ich suszarką i lokówką oraz wskutek szkodliwego rozjaśniania i farbowania. Włosy takie po właściwym ich traktowaniu odrastają zdrowe.

1.5. Rozszczep węzłowaty włosa

Występuje w postaci wrodzonej i nabytej. Nabyta powstaje wskutek złego traktowania włosów. Włosy mają charakterystyczne zgrubienia, które pod mikroskopem przypominają dwa wbite w siebie pędzelki. Wrodzona wada to rodzaj, który występuje u rasy białej i jest ciężki w leczeniu.

1.6. Zespół włosów niedających się uczesać

Wada dziedziczona. Włosy rosną bardzo wolno i nie dają się uczesać. Podłoże tej wady nie jest znane. Włosy takie mogą występować na całej głowie lub na jej części i z wiekiem może nastąpić nieznaczna poprawa w ich wyglądzie.

1.7. Włosy obrączkowate

Wada najczęściej rodzinna bez poznanej przyczyny. Włosy takie pojawiają się już po narodzinach. Włos naprzemiennie wygląda na jaśniejszy i ciemniejszy. Nie ma na tę wadę skutecznego leczenia.

1.8. Włosy skręcone

Włos taki ma skręcenia wzdłuż swojej długości. Jest to wada dziedziczona. Schorzenie to zwykle rozpoczyna się w wieku niemowlęcym od popularnych objawów łamliwości i przerzedzenia włosów. Zanikają gruczoły łojowe, przez co skóra głowy wykazuje tendencje do przesuszenia. Występuje często wraz z innymi schorzeniami.

1.9. Włosy wełniaste

Włosy ciężkie do rozczesania, suche i łamliwe. Jest to rodzaj wady dziedziczonej. Mamy do czynienia z czterema typami włosów wełnistych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze