Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik

Przedstawiamy najlepsze ćwiczenia, dzięki którym zapomnisz o podwójnym podbródku

Avatar placeholder
18.03.2022 13:16
Jak pozbyć się drugiego podbródka?
Jak pozbyć się drugiego podbródka? (Adobe Stock)

Podwójny podbródek to utrapienie wielu kobiet. Wbrew powszechnym opiniom jedynym sposobem pozbycia się nieestetycznej fałdki nie jest jednak liposukcja. Zanim zasiądziemy w fotelu chirurga plastycznego, warto wypróbować kilka nieskomplikowanych ćwiczeń, które pomogą przywrócić twarzy dawne rysy.

spis treści

1. Winna nie tylko nadwaga

Jedną z głównych przyczyn pojawienia się tzw. drugiego podbródka jest gromadzący się w okolicach żuchwy tłuszcz, którego przybywa wraz z wiekiem. Problem ten nie dotyczy jednak tylko osób dojrzałych czy zmagających się z nadwagą – coraz częściej niepokorna fałdka spędza sen z powiek osobom młodym i szczupłym. Jak w przypadku wielu innych mankamentów urody, winny jest prowadzony przez nas mało aktywny tryb życia. Dochodzi do tego tendencja do przyjmowania postawy, która nie sprzyja kondycji podbródka. Siedząc przed monitorem komputera, często się garbimy, „wciskając” głowę w ramiona – mięśnie szyi tracą wówczas swą sprężystość, a tkanka tłuszczowa rozrasta się w jeszcze szybszym tempie. Podobne rezultaty daje spanie z kilkoma poduszkami pod głową, kiedy to podbródek przez długi czas jest oparty na klatce piersiowej.

Za niedoskonały kontur twarzy odpowiada także nadmierne opalanie i korzystanie z solarium. Cierpi na tym kondycja włókien kolagenowych odpowiedzialnych za sprężystość i elastyczność skóry, których niszczeniu sprzyja dodatkowo jej przesuszenie. Rozmywanie się linii żuchwy może być także uwarunkowane genetycznie – nasz organizm ma po prostu tendencję do gromadzenia w tym miejscu tłuszczu określanego jako brunatny.

Zobacz film: "Jak pozbyć się pelikanów. Najlepsze ćwiczenie"

2. Aktywność także dla leniwych

Aby problem podwójnego podbródka przestał być naszym utrapieniem, wystarczy odrobina motywacji i regularnych, prostych ćwiczeń
Aby problem podwójnego podbródka przestał być naszym utrapieniem, wystarczy odrobina motywacji i regularnych, prostych ćwiczeń

Jak zwalczyć podwójny podbródek? Z pomocą przychodzą proste do wykonania ćwiczenia, które zaktywizują zlokalizowane w tym obszarze mięśnie, przywracając im dawną sprężystość. Oto niektóre z nich:

  • Połóż się na łóżku lub kanapie w taki sposób, aby głowa zwisała z jej krawędzi, a następnie unieś podbródek w kierunku klatki piersiowej. Utrzymaj pozycję przez 10 sekund i opuść głowę do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
  • Otwórz usta tak szeroko, jak to tylko możliwe, i postaraj się dotknąć językiem podbródka. Po kilkukrotnym wykonaniu ćwiczenia poczujesz lekki skurcz dolnych partii twarzy – to oznaka, że ćwiczenie wykonujesz prawidłowo.
  • Stojąc przed lustrem, głośno wymawiaj samogłoski, szeroko otwierając przy tym usta. Po wypowiedzeniu każdej z nich szeroko się uśmiechaj.
  • Kilka razy w ciągu dnia wykonuj krążenia głowy; od czasu do czasu odwracaj ją raz w lewo, raz w prawo, napinając przy tym mięśnie.
  • Umieść piłkę tenisową pomiędzy żuchwą a podbródkiem. Dociskaj ją, a następnie zwalniaj ucisk – ćwiczenie powtórz 10 razy.
  • Ułóż podbródek na splecionych dłoniach i lekko go dociśnij. Wytrzymaj chwilę. Powtórz kilkukrotnie.
  • Oklepuj podbródek szorstką gąbką, rękawicą kąpielową lub ręcznikiem namoczonym w zimnej wodzie. Poprawisz w ten sposób krążenie krwi w tkankach.

3. Sprytny kamuflaż

Zanim poprawimy swój wygląd za pomocą tych trików, możemy spróbować zamaskować podwójny podbródek odpowiednio wykonanym makijażem. Specjaliści zalecają nałożenie na newralgiczne miejsce brązującego pudru lub podkładu o dwa tony ciemniejszego niż ten, który aplikujemy na resztę twarzy. Ważne jest jednak bardzo dokładne rozprowadzenie kosmetyku – najlepiej robić to w naturalnym, dziennym świetle. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce, w którym odcienie przenikają się na skórze – aby uniknąć nieestetycznego efektu, należy umiejętnie je ze sobą wymieszać.

Najbardziej skuteczną metodą walki z podwójnym podbródkiem jest zmniejszenie masy ciała. Ćwiczenia warto połączyć ze zdrową dietą, obfitującą w produkty bogate w błonnik, zdrowe kwasy tłuszczowe i białko.

Podwójny podbródek to utrapienie wielu osób. Zobacz, jak radzą sobie z nim nasi użytkownicy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze