Rowerek kontra bieżnia. Sprawdź, co będzie dla ciebie lepsze
Rowerek treningowy i bieżnia to popularne urządzenia stanowiące wyposażenie siłowni, ale też wykorzystywane do aktywności w domowym zaciszu. Wybór idealnego dla nas sprzętu bywa problematyczny, dlatego sprawdzamy zalety treningu na rowerku i bieżni.
1. Dla kogo rower treningowy?
Zapaleni rowerzyści jeżdżą na rowerze przez cały rok, niezależnie od pogody. Nie jest to jednak rozwiązanie odpowiadające każdemu, szczególnie że istnieje wygodna alternatywa w postaci rowerów treningowych.
Najpopularniejszym typem roweru treningowego jest rower pionowy, a więc model przypominający klasyczny rower do jazdy w terenie lub po mieście. Taki sprzęt pozwala na samodzielny trening zawsze, gdy przyjdzie nam na to ochota lub akurat znajdziemy czas, bez konieczności udania się na siłownię, jeżdżenia na zewnątrz nocą lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Treningi na rowerze stacjonarnym korzystnie wpływają na poprawę kondycji, pomagają spalać kalorie i modelują łydki, uda oraz pośladki.
O ile pionowy rowerek treningowy stanowi uniwersalne rozwiązanie dla osób cieszących się dobrym zdrowie, to przy niektórych dolegliwościach bezpieczniej zdecydować się na rower poziomy. Poziomy rower stacjonarny umożliwia ćwiczenie w pozycji półleżącej, dlatego powinny się na niego zdecydować osoby ze znaczną nadwagą lub otyłością oraz osoby cierpiące na problemy z kręgosłupem. Taki sprzęt jest też polecany dla osób prowadzących siedzący tryb życia, a więc np. dla pracowników biurowych. Dodatkową zaletą treningów na rowerku poziomym jest też dodatkowe zaangażowanie mięśni brzucha.
Szczególnym typem rowerka stacjonarnego jest rower spinningowy, czyli sprzęt przypominający profesjonalne rowery sportowe. Konstrukcja tego rodzaju rowerów wymaga od użytkownika mocnego wychylenia się do przodu i umożliwia intensywny trening. Jeśli chodzi o spalanie kalorii podczas jazdy na rowerze, zależy ono od szybkości jazdy i może wynieść 400 – 700 kalorii na godzinę.
Domowy wysiłek to świetny sposób na zgrabną sylwetkę i dobrą kondycję. W dziale rekreacja i sport na WP radarOkazji znajdziesz maty do ćwiczeń, skakanki, zestawy bokserskie i wiele innych.
2. Dla kogo bieżnia?
Bieżnia to dobre rozwiązanie dla miłośników joggingu, którzy chcą trenować również w domu, a przy tym móc skorzystać z różnorodnych funkcji oferowanych przez sprzęt stacjonarny, a więc m.in. wybieranie trybu treningu czy pomiar pulsu i spalania kalorii. Treningi na bieżni pozwalają też na oszczędzanie stawów, które muszą znosi duże obciążenia szczególnie podczas biegania po twardych nawierzchniach.
Efekty ćwiczenia na bieżni to przede wszystkim poprawa kondycji i samopoczucia, a także prosty sposób na odchudzanie, gdyż podczas intensywnego treningu pozwala na spalenie nawet do 700 kalorii w ciągu godziny. Trening biegowy aktywuje różne partie mięśni, w tym mięśnie łydek i ud, mięśnie skośne brzucha, a także mięśnie grzbietu i ramion.
Na rynku coraz rzadziej spotyka się bieżnie magnetyczne – chociaż są one najtańsze, to trening na nich jest dość ciężki, ponieważ to nasz wysiłek wprawia urządzenie w ruch, powodując dodatkowe obciążenie stawów. Znacznie popularniejsze są bieżnie elektryczne wyposażone w systemy amortyzacji i szereg różnorodnych programów, ale są przy tym droższe. Mimo wszystko dostępne są modele również w przystępnych cenach. Najdroższym typem sprzętu do biegania są bieżnie antygrawitacyjne, na które można trafić np. w niektórych klubach fitness.