Trwa ładowanie...

Jazda na rowerze – ile kalorii spalisz?

 Katarzyna Kurek
14.05.2024 16:19
Ile kalorii spalasz, jadąc rowerem?
Ile kalorii spalasz, jadąc rowerem? (Adobe Stock)

Ile kalorii można spalić, jeżdżąc na rowerze? To jedno z podstawowych pytań wśród osób, które chcą w ten sposób zgubić kilka zbędnych kilogramów. Choć rower rzeczywiście jest narzędziem wspomagającym odchudzanie, to jednak ilość spalonych kalorii zależy od kilku czynników. Jakich?

spis treści

1. Czy jazda na rowerze jest skuteczną formą ćwiczeń do odchudzania?

Jazda na rowerze jest doskonałym sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Jest to świetny sposób na spalenie kalorii, poprawę metabolizmu oraz modelowanie sylwetki. Aktywność wzmacnia mięśnie kończyn dolnych – zwłaszcza ud – i pośladków. Pracują również mięśnie brzucha. Oczywiście na zaangażowanie konkretnych mięśni będzie też miał wpływ styl jazdy.

Jazda na rowerze wspomaga, więc redukcję masy ciała, sprawia, że ciało staje się bardziej jędrne i wzmocnione. Jednak na takie efekty można liczyć głównie wtedy, kiedy jeździ się w miarę regularnie.

2. Ile kalorii spala się na rowerze?

Ile kalorii można spalić podczas godziny jazdy na rowerze? Szacuje się, że osoba z przeciętną kondycją podczas godzinnej przejażdżki na tradycyjnym sprzęcie spali 400-500 kcal. Z kolei spalanie kalorii na rowerku stacjonarnym to 300-750 kcal na godzinę.

Zobacz film: "Jak przygotować rower na wiosnę?"

Należy mieć jednak świadomość, że to ile kalorii spala jazda na rowerze, w rzeczywistości zależy od wielu czynników.

Jak każda forma aktywności fizycznej, tak i jazda na rowerze pozwala pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie w zdrowy sposób schudnąć. Jest to wyjątkowo zdrowy sport, ponieważ dzięki wdychaniu świeżego powietrza i pracy nóg poprawia się sprawność naszego układu mięśniowego, oddechowego i krwionośnego.

2.1. Jakie czynniki wpływają na ilość spalanych kalorii podczas jazdy na rowerze?

Najważniejsze z nich to:

  • Początkowa masa ciała – im wyższa waga początkowa, tym łatwiej spalać kalorie. Ciężsi ludzie potrzebują bowiem więcej energii do poruszania się.
  • Intensywność treningu – im większy wysiłek włożony w pedałowanie i bardziej energiczna jazda, tym ilość spalonych kalorii będzie większa.
  • Czas trwania treningu – im dłuższy wysiłek, tym więcej zużytej energii. Dlatego też w przypadku osób, których celem jest redukcja masy ciała, wskazane są dłuższe przejażdżki na rowerze.
  • Trasa – nie bez znaczenia jest także rodzaj pokonywanej na rowerze trasy. Jeśli poruszasz się głównie po płaskich, niewymagających terenach, spalisz mniej kalorii, niż jadąc pod górę. Istotna jest także nawierzchnia drogi.
  • Kierunek i prędkość wiatru – większy opór powietrza wymaga zużycia większej ilości energii.
  • Masa mięśniowa, płeć, wiek, poziom sprawności fizycznej.
  • Poziom wspomagania – w przypadku rowerów elektrycznych istotną rolę odgrywa także stopień wspomagania silnika.

Do zrzucenia wagi sama jazda na rowerze najczęściej nie wystarczy. Choć rzeczywiście ta aktywność może pomóc przy odchudzaniu, to jednak rezultat będzie najlepszy w połączeniu z odpowiednią dietą.

3. Jak sprawdzić ilość spalonych kalorii?

Istnieje wiele sposobów, które pozwalają obliczyć ilość spalonych kalorii w czasie jazdy na rowerze. Najprostszym sposobem jest skorzystanie ze specjalnych aplikacji. Większość z nich jest darmowa. Pomocne mogą być także niektóre akcesoria, takie jak zegarki, czy liczniki rowerowe.

Można skorzystać także z internetowych kalkulatorów spalania kalorii. By otrzymać wynik, wystarczy wprowadzić odpowiednie dane, m.in. waga, wzrost, czy czas trwania aktywności.

4. Jakie są dodatkowe korzyści zdrowotne płynące z regularnej jazdy na rowerze?

Jazda na rowerze ma wiele zalet. Nie tylko pozwala na spalenie kalorii, ale także:

  • pobudza serce i krążenie,
  • wzmacnia układ oddechowy,
  • wspiera siłę i wytrzymałość,
  • zwiększa elastyczność mięśni,
  • poprawia stan psychiczny, wpływa pozytywnie na wydzielanie endorfin, obniża poziom stresu,
  • poprawia koordynację i równowagę,
  • kształtuje sylwetkę,
  • pomaga budować formę.

5. Jak zacząć jeździć na rowerze?

Rozpoczęcie przygody z jazdą na rowerze nie wymaga zbyt wielkiego przygotowania. Kluczowe jest oczywiście posiadanie dobrego roweru. Powinien być on dostosowany do warunków (np. jazda po utwardzonych ścieżkach, jazda po terenach górzystych) i stylu jazdy. Inne przydatne akcesoria to kask oraz urządzenie do monitorowania postępów.

Początkowo warto wyznaczać sobie realistyczne cele. Długość treningu powinna być dopasowane do indywidualnych możliwości. Dystanse mogą być krótkie, ważne jednak by jeździć regularnie. Z czasem można stopniowo wydłużać trasy.

Na początku lepiej unikać także zbyt energicznych, szybkich treningów. Zwłaszcza wtedy, kiedy kondycja fizyczna nie jest najlepsza. Może to bowiem nie tylko zwiększać ryzyko kontuzji, ale zniechęcać także do dalszych przejażdżek.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie treningów rowerowych mogą być także przejażdżki grupowe.

6. Kto nie powinien jeździć na rowerze?

Choć jazda na rowerze ma wiele zalet, to jednak ten sport nie jest odpowiedni dla wszystkich. U pewnych osób tego rodzaju aktywności mogą mieć bowiem negatywny wpływ na zdrowie. Z jazdy na rowerze powinny zrezygnować przede wszystkim osoby, które cierpią na ciężkie, poważne schorzenia układu krążenia (m.in. arytmia serca, niewydolność serca).

Poza tym jazda na rowerze nie jest polecana w przypadku osób z nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym.

Kolejne przeciwwskazania to ciąża, niektóre kontuzje, złamania, czy niedawno przebyte zabiegi. Aktywność może nie być także odpowiednia w przypadku niektórych chorób stawów i kręgosłupa.

W miarę możliwości zaleca się także unikać jazdy na rowerze w czasie, kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze