Trwa ładowanie...

Spływ kajakowy - rodzaje kajaków, co zabrać, dla początkujących, wiosłowanie

Avatar placeholder
Anna Świeboda 29.04.2021 13:09
Spływ kajakowy rozpoczyna się na płytkiej wodzie
Spływ kajakowy rozpoczyna się na płytkiej wodzie (123rf.com)

Spływ kajakowy to wspaniały sposób na relaks na łonie natury. Kajakarstwo jest sportem, który pozwala nie tylko na wzmacnianie mięśni, w szczególności górnych partii ciała, ale jest to również świetna rozrywka.

spis treści

1. Spływ kajakowy - rodzaje kajaków

Zgodnie ze standardami, kajakiem określa się łódkę, w której wioślarz siedzi zwrócony w kierunku płynięcia, z nogami przed sobą, a do poruszania się po wodzie używa wiosła z dwoma piórami. Istnieje wiele różnych rodzajów kajaków, ale by uprawiać kajakarstwo, nie trzeba mieć własnego sprzętu – można go wypożyczyć.

Podstawowe rodzaje kajaków to:

Zobacz film: "Pomysł na biznes: wypożyczalnia kajaków"
  • kajaki rekreacyjne,
  • kajaki turystyczne (nizinne, morskie, górskie),
  • kajaki sportowe (regatowe, górskie slalomowe, górskie zjazdowe, do freestyle'u – rodeo kajakowego, do kajak-polo).

Kajaki różnią się tworzywem, z którego są wykonane. Z tego względu wyróżnia się kajaki z kompozytów, polietylenu, drewniane, z tworzyw plastycznych i kajaki składane. Różnice dotyczą także kształtu oraz długości łódki.

2. Spływ kajakowy - co zabrać

Sprzętem niezbędnym podczas spływu jest kajak, wiosło oraz kamizelka ratunkowa. Wszystko to można kupić lub wypożyczyć. Dla osoby zaczynającej kajakarstwo najlepszy będzie kajak rekreacyjny, który jest stabilniejszy i przestronniejszy od pozostałych, lub kajak morski – nieco dłuższy, węższy i ciaśniejszy. Kajaki rekreacyjne są z reguły tańszą opcją, a przy tym dla początkującego są bezpieczniejsze i łatwiejsze w manewrowaniu.

3. Spływ kajakowy - dla początkujących

Dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z kajakarstwem, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór miejsca, gdzie woda jest stosunkowo spokojna. Łatwiej opanuje się podstawy kajakarstwa, jeśli nie trzeba będzie walczyć z falami i silnym prądem. Podstawową kwestią bezpieczeństwa jest kamizelka ratunkowa, którą zawsze należy mieć na sobie.

Kajakarstwo - zdjęcia
Kajakarstwo - zdjęcia [2 zdjęcia]

Kajakarstwo wymaga sporych nakładów finansowych, chyba że sprzęt jest wypożyczany. Ogólnie do kajakarstwa

zobacz galerię

Spływ rozpoczyna się na płytkiej wodzie. Pierwsze próby wejścia do kajaka prawdopodobnie skończą się zamoczeniem, jednak nie należy się zniechęcać. Aby wsiąść do kajaka, należy najpierw włożyć do środka jedną nogę, przytrzymując rękami dalszy bok kajaka.

Następnie należy się podeprzeć i wsunąć do środka drugą nogę. Innym sposobem jest włożenie do kajaka obu nóg naraz. W tym celu należy usiąść bokiem na wierzchu kajaka, złapać równowagę i wsunąć obie nogi do środka.

4. Spływ kajakowy - wiosłowanie

Siedząc w kajaku, należy chwycić wiosło w taki sposób, aby było wygodnie nim poruszać. Jeśli dłonie są zbyt blisko ułożone, trudniej będzie kontrolować wiosłowanie. Jeśli zaś są zbyt daleko, wiosłowanie będzie wymagało więcej wysiłku. Aby wprawić kajak w ruch, należy zanurzyć wiosło na wysokości stóp i przeciągnąć je w tył, wzdłuż boku kajaka. Wyciągnąć je z wody, gdy zrówna się z tułowiem płynącego, po czym zanurzyć je z drugiej strony.

Spływ kajakowy to dobre rozwiązanie dla tych, którzy wybierają się na ryby, chcą podziwiać piękne krajobrazy lub po prostu pragną aktywnie spędzić czas. Pływać można zarówno w górskiej rzece, jak i po jeziorze, więc każdy może dostosować stopień trudności do własnych możliwości i oczekiwań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze