Rodzaje kajaków
Rodzaje kajaków wyróżnia się ze względu na ich zastosowanie oraz materiał, z jakiego środek transportu został wykonany. Dzieli się je przede wszystkim na kajaki rekreacyjne, turystyczne i sportowe, a także na te wykonane z kompozytów, polietylenu, z tworzyw plastycznych oraz tzw. „drewniane” i „składane”. Kajaki turystyczne mogą być nizinne, morskie lub górskie. Osobie, dla której kajakarstwo jest fascynujące, najprawdopodobniej nasuwa się pytanie, czym się one wszystkie różnią.
1. Różnice między kajakami
Kajak to napędzana siłą ludzkich mięśni mała łódka turystyczna lub sportowa. Składa się z kadłuba oraz jednego lub więcej kokpitów. W każdym kokpicie siada osoba, która zwrócona jest twarzą do kierunku płynięcia i używa wioseł o dwóch piórach. Nie są one przymocowane do pokładu, jak na przykład w łodzi wiosłowej. Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów tego typu łódek. Różnią się kształtem, długością oraz technologią wykonania. Wszystkie te cechy są dopasowane między innymi do przeznaczenia kajaka i różnych potrzeb osoby pływającej.
2. Kajaki rekreacyjne
Kajaki rekreacyjne przeznaczone są dla osoby zainteresowanej kajakarstwem jako formą aktywności fizycznej. Ma ona na celu podziwianie napotkanych widoków, łowienie ryb czy robienie zdjęć. Obecnie taki rodzaj kajaków jest najczęściej sprzedawany. Kajaki rekreacyjne w porównaniu z innymi rodzajami mają większy kokpit, aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie oraz większą szerokość (69–91 cm), ułatwiającą utrzymanie równowagi. Zazwyczaj nie przekraczają one 3,7 m długości i mają ograniczoną pakowność na pokładzie. Jeśli są wykonane z takich materiałów jak polietylen, ich cena nie musi być wygórowana. Osoba nawet bez większych umiejętności przemieszczania się takim środkiem transportu może zdecydować się na zakup sprzętu i zapisanie się do klubu organizującego szkolenia z pływania kajakiem. Kajak rekreacyjny często jest określany jako typ kajaka turystycznego.
3. Kajakarstwo morskie
Kajaki morskie są przystosowane do przemieszczania załogi jedno-, dwu- lub trzyosobowej na otwartej wodzie. Ten rodzaj kajaka posiada wiele odmian, dzięki czemu model można dopasować do indywidualnych potrzeb i upodobań. Kajak morski powstał dzięki bazowaniu na modelach tradycyjnych, jednak charakteryzuje się kilkoma cechami, które ułatwiają pływanie kajakiem w specyficznych warunkach. Różnią się między innymi materiałem, z którego powstała łódka, poziomem zanurzenia w wodzie i pakownością. Może ona być także wyposażona w ster, posiadać inny kształt dziobu i profil kadłuba, dzięki czemu z większą łatwością będzie pokonywała fale. Obecnie takie kajaki często mają wbudowaną wewnątrz ściankę działową.
4. Kajaki górskie
Konstrukcja takiego kajaka jest specjalnie przystosowana do spływów górskimi rzekami. Plastikowy kadłub łódki pozwala odbijać się od ostrych skał bez uszkodzeń i przeciekania. Materiał ten jednak ulega zarysowaniom i z czasem zużywa się. Długość łódki wynosi od 1,2 do 3 m. Bardziej doświadczone osoby mogą podróżować pojedynczo.
Kajaki to fascynująca forma rekreacji, która dla wielu osób jest sposobem na spędzenie wolnego czasu. Jest to również wodna dyscyplina sportowa, która zdobyła mnóstwo wiernych fanów. Wszystkie te osoby mają inne potrzeby i upodobania, dlatego mają do dyspozycji różne rodzaje kajaków.