Styl grzbietowy – technika, ćwiczenia
Pływanie stylem grzbietowym to dla niejednego pływaka najłatwiejszy styl pływacki. Pływając stylem grzbietowym, nie trzeba zanurzać w wodzie całej twarzy, w związku z czym jest łatwiej. Oczywiście ten styl posiada własną technikę, którą trzeba opanować. Jak poprawnie pływać stylem grzbietowym?
1. Styl grzbietowy – technika
Styl grzbietowy, jak każdy inny styl pływacki wymaga opanowania odpowiedniej techniki. Należy o nią zadbać, jeżeli chcemy udoskonalać swoje ruchy, a także zdobywać wysokie miejsca na zawodach.
Styl grzbietowy charakteryzuje się tym, że płynie się na plecach. Całe ciało powinno znaleźć się w tej pozycji, należy pilnować, by biodra nie opadały, gdyż będzie trudniej utrzymać właściwą pozycję. Podczas pływania stylem grzbietowym pracuje niemalże całe ciało: ramiona, tułów oraz nogi. Styl grzbietowy polega na odpychaniu się rękami, dodając do tego nieustanną pracę nóg oraz ruchy tułowia. Jeżeli prawa ręka wykonuje ruch w tył, to całe ciało powinno delikatnie pochylić się właśnie w tę stronę.
Podczas pływania stylem grzbietowym technika rąk jest bardzo ważna. Ruch zaczyna się od wnurzenia ramienia, za nim idzie wyprostowana ręka. Do wody wchodzi najpierw najmniejszy palec u ręki, następnie ręka zagarnia całą wodę. Ręka popycha wodę w dół i zaczyna się uginać. Na wysokości biodra ręka powinna być już wyprostowana. Tym ruchem kończymy cały ruch i zaczynamy nowy, drugą ręką.
Nogi nieustannie pracują góra, dół, wykonując ruch przypominający „nożyce”. Należy pamiętać, że podczas pływania stylem grzbietowym tułów lekko zanurza się w tym kierunku, w którym dana ręka wykonuje ruch.
Styl grzbietowy wymaga od pływaka tego, aby głowa była delikatnie zanurzona w wodzie, jednak twarz jest ponad nią. Głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa.
Bardzo ważne jest wyczucie odległości, inaczej można uderzyć ręką lub głową w ścianę, jednak to jest kwestia treningów.
2. Styl grzbietowy – ćwiczenia
Trenując pływanie stylem grzbietowym, wykonujemy różne ćwiczenia po sobie. Poniżej przedstawię kilka ćwiczeń stylu grzbietowego, które można wykorzystać podczas treningu.
- Praca nogami – kładziemy się na wodzie (pozycja wyjściowa), ręce spuszczamy wzdłuż tułowia, wykonując ruchy samymi nogami.
- Praca jednorącz – pracujemy nogami i jedną ręką, druga ręka spuszczona jest wzdłuż tułowia. Musimy tak dostosować ruch, aby utrzymać pozycję.
- Praca na dwa – podczas tego ćwiczenia wykonujemy dwa ruchy prawą ręką i da ruchu lewą ręką, cały czas pracując nogami.
- Praca rękami – nogi opieramy o brzeg basenu, a tułów i ręce zanurzamy w wodzie. Pracujemy samymi rękami, kładąc nacisk na poprawną technikę i rotację tułowia.
Przed rozpoczęciem treningu właściwego w wodzie należy wykonać rozgrzewkę całego ciała na lądzie. Rozgrzewka powinna trwać 10 minut i musi angażować wszystkie mięśnie i stawy. Następnie można przejść do treningu właściwego w wodzie, ale także można wykonywać ćwiczenia do stylu grzbietowego na lądzie.
Praca rąk i nóg to nie wszystko. Styl grzbietowy charakteryzuje się także wykonywanie nawrotów, które są chyba najtrudniejszą częścią każdego treningu. Dzięki regularnym treningom szybko nauczymy się pływać stylem grzbietowym. Pływanie sprzyja rozwojowi całego ciała i polepsza samopoczucie.