Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Szczoteczka soniczna do zębów – jak działa, opinie, cena

Szczoteczka soniczna ma wiele zalet.
Szczoteczka soniczna ma wiele zalet. (pl.123rf.com)

Szczoteczka soniczna do zębów to nowość wśród dostępnych modeli szczoteczek. To produkt oparty na najnowszych technologiach. Czym charakteryzuje się jego działanie?

spis treści

1. Soniczna szczoteczka do zębów - historia

Soniczne szczoteczki do zębów zyskały na początku lat 90. XX wieku. Wtedy właśnie trafiły do masowej sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych. Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności szybko przyznała szczoteczkom sonicznym odpowiednie certyfikaty.

W trakcie mycia zębów szczoteczka soniczna usuwa nie tylko płytkę nazębną i resztki jedzenia, ale też bakterie z zębów.

Zobacz film: "Szczoteczki do zębów [Specjalista radzi]"

Na początku szczoteczka soniczna dostępna była jedynie w USA, szybko jednak trafiły na inne rynki. Szczoteczki soniczne w Stanach stały się bardziej popularne niż szczoteczki elektryczne. Wraz z rozwojem technologii, szczoteczki soniczne zostały udoskonalone i stały się jeszcze skuteczniejsze.

2. Szczoteczka soniczna do zębów - działanie

W szczoteczce sonicznej wykorzystywana jest technologia fal dźwiękowych. Generator umieszczony w szczoteczce sonicznej wytwarza drgania, które następnie łączą się z cieczą otaczającą ząb. Dzięki temu tworzą się mikrobąbelki, które czyszczą zęby, przestrzenie międzyzębowe, usuwają przebarwienia zębów.

Mikrobąbelki docierają do miejsc, do któych nie dociera włosie zwyłych szczoteczek, dzięki czemu czyszczenie zębów jest skuteczniejsze i dokładaniejsze.

3. Szczoteczka soniczna a elektryczna - różnice

Szczoteczka soniczna i szczoteczka elektryczna wykorzystują dwa zupełnie inne typy ruchów. Szczoteczki soniczne wykonują ruchy wymiatające, szczoteczki elektryczne wykonują ruchy obrotowe.

Szczoteczka soniczna wykonuje ponad 31 000 ruchów wymiatających na minutę, szczoteczka elektryczna zaś o 10 000 ruchów oscylacyjnych i do 40 000 ruchów pulasacyjnych.

Szczoteczki te różnią się też kształtem główki. Szczoteczka elektryczna ma zwykle okrągłą główkę, zbliżoną wyglądem do profesjonalnych narzędzi dentystycznych. Dzięki temu obejmuje całą powierzchnię zębów zapewniając dokładniejsze czyszczenie. Główka szczoteczki sonicznej zbliżona jest kształtem do klasycznej szczoteczki do zębów.

4. Szczoteczka soniczna do zębów - kto może z niej korzystać?

Szczoteczka soniczna przeznaczona jest zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które ukończyły 6 rok życia. Szczoteczka soniczna polecana jest też osobom o wrażliwych zębach i problemach z dziąsłami. Może być używana również przez osoby noszące aparat ortodontyczny, implanty zębowe lub protezy zębowe.

5. Szczoteczka soniczna do zębów - funkcje

Szczoteczki soniczne, podobnie jak elektryczne, posiadają baterię akumulatorową. Wystarczy ładować ją raz na kilka tygodni. Wybierając model szczoteczki sonicznej zwróćmy uwagę nie tylko na pojemność akumulatora. Funkcje, które przydadzą się w szczoteczce sonicznej to np.:

  • smart timer - możemy ustawić czas działania szczoteczki sonicznej, np. na dwie minuty. Po upływie tego czasu szczoteczka się wyłączy,
  • quadpacer - szczoteczka soniczna po 30 sekundach na chwilę wstrzymuje swoją pracę, ułatwiając tym samym zmianę miejsca mycia zębów. Działa to zgodnie z zasadą mówiącą, że każdą z czterech stref w jamie ustnej należy myć przez 30 sekund.

Droższe szczoteczki soniczne wyposażone są też w Bluetooth, dzięki któremu możemy połączyć szczoteczkę z aplikacją zainstalowaną na smartfonie lub tablecie. Aplikacje szczególnie przydają się dla dzieci, które nie lubią szczotkować zębów. Dzięki takiej aplikacji dziecko chętniej korzysta ze szczoteczki, uczy się też prawidłowego mycia zębów.

Szczoteczki soniczne mają różne tryby, które możemy indywidualnie dostosować do naszych potrzeb. Wiele z nich ma funkcję tryby pulsacyjnego, która pozwala na wykonanie masażu dziąseł. Jeśli za mocno przyciskamy szczoteczkę soniczną do powierzchni zęba zapala się czerwona lampka ostrzegawcza.

6. Szczoteczka soniczna do zębów - czyszczenie

Szczoteczkę soniczną czyścimy po każdym użyciu. Główkę myjemy pod bieżącą wodą, dokładnie usuwając przy tym resztki jedzenia i pasty do zębów. Co dwa tygodnie warto też zdjąć główkę szczoteczki z trzonka i dokładnie usunąć resztki pasty do zębów. Przed złożeniem szczoteczki wszystkie elementy należy wytrzeć do sucha miękką szmatką.

Ważne! Szczoteczek sonicznych nie myjemy w zmywarkach.

Końcówkę szczoteczki sonicznej wymienia się średnio co trzy miesiące. Warto w tej kwestii trzymać się zaleceń producenta. Niektóre modele szczoteczek sonicznych wyposażone są w specjalne wskaźniki, które pokazują stopień zużycia końcówki czyszczącej. Nie powinno się używać szczoteczki sonicznej, której włosie nie tworzy całości i odgina się na boki. Taką zużytą szczoteczką soniczną możemy uszkodzić zęby i dziąsła.

7. Szczoteczka soniczna do zębów - opinie

Szczoteczka soniczna jest najlepszym przyrządem do mycia zębów, jeśli chodzi o utrzymanie czystości w jamie ustnej. Do niezaprzeczalnych zalet szczoteczek sonicznych zaliczyć można:

  • bardzo skuteczne czyszczenie miejsc w jamie ustnej, które są trudno dostępne – przestrzenie międzyzębowe, kieszenie poddziąsłowe, zęby tylne,
  • łatwość, efektywność i bezpieczeństwo użycia – szczoteczki soniczne mogą być używane zarówno przed dorosłych, jak i przez dzieci,
  • litowo-jonowy akumulator, którego nie trzeba ładować nawet do 6 tygodni,
  • szczoteczka soniczna usuwa 6 raz więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna,
  • ma wbudowany timer, który co 30 sekund sygnalizuje, że należy zacząć czyścić kolejna partię uzębienia.
  • używając szczoteczek sonicznych, poprawiamy stan zdrowia nie tylko zębów, ale i zdrowie dziąseł,
  • usuwają osad, przebarwienia, dzięki czemu jest możliwe przywrócenie naturalnej bieli zębów.

Ponadto należy pamiętać, że szczoteczki soniczne są dużo bardziej delikatne niż szczoteczki elektryczne.

8. Szczoteczka soniczna do zębów - cena

Argumentów przemawiających na „nie” jest o wiele mniej. Głównym jest z pewnością cena szczoteczki sonicznej. Ten rodzaj szczoteczki do mycia zębów jest najdroższy ze wszystkich – co związane jest z zastosowaną technologią. Cena waha się zazwyczaj w przedziale kilkuset złotych. Podobnie jak przy szczoteczkach elektrycznych, zapłacimy więcej, jeśli sprzęt ma dodatkowe, najnowsze funkcje.

Szczoteczki soniczne nie są też tak łatwo dostępne jak chociażby elektryczne. To jednak jedyne wady, które mogą zniechęcać do zakupu tej szczoteczki. Zalet jest znacznie więcej i co najważniejsze - odnoszą się do działania i efektów, jakie daje jej użycie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze