Szermierka dla dzieci - sporty walki, zasady, korzyści
Sporty walki dla dzieci rozwijają sprawność całego ciała, zmysł równowagi, koordynację ruchów, ich zwinność i precyzję. Dzięki udziałowi w zajęciach, dzieci uczą się systematyczności i wytrwałości w dążeniu do celu. Uprawianie szermierki od najmłodszych lat ma wielki wpływ na wszechstronny rozwój człowieka.
1. Szermierka dla dzieci - sporty walki
Trening sportów walki wdraża dziecko do dyscypliny i porządku, ucząc jednocześnie poszanowania osób starszych, posiadających większe doświadczenie. Sporty walki dla dzieci kształtują upór w dążeniu do celu, wytrwałość, chęć pokonywania własnych słabości i ograniczeń.
Zbiorowe zajęcia sportowe dla dzieci dobrze wpływają na dzieci nieśmiałe, ucząc je funkcjonowania w grupie, a także na dzieci nadpobudliwe ruchowo i emocjonalnie, dostarczając im możliwości rozładowania energii. Założenie treningu sportów walki to nie tylko nastawienie na wymierny rezultat w zawodach sportowych, lecz również kształtowanie charakteru.
2. Szermierka dla dzieci - zasady
Szermierka jest dyscypliną olimpijską opierającą się na konkurencji: szablą, szpadą i floretem. Zawody szermiercze poza rodzajem broni różnią się polem trafienia: w szpadzie jest to całe ciało, w szabli – górna powłoka ciała, we florecie tylko tułów, oraz zasadami przydzielania punktów w sytuacji, gdy obaj zawodnicy trafią się równocześnie.
We wszystkich konkurencjach trafienie jest sygnalizowane przez specjalne urządzenie elektryczne. Trafienie w szpadzie zalicza się temu, kto je zadał pierwszy, lub obu zawodnikom, jeśli zadadzą trafienie w tym samym czasie (różnica czasowa nie może być większa niż 0,2 sekundy).
W szabli i florecie obowiązują zasady umowne. Oznacza to np., że zawodnik wykonujący natarcie ma pierwszeństwo w zadaniu trafienia przed zawodnikiem wykonującym przeciwnatarcie.
3. Szermierka dla dzieci - korzyści
Uprawianie szermierki w dzieciństwie ma ogromny wpływ na rozwój człowieka. Dzięki doborowi odpowiedniego zestawu ćwiczeń uczy koordynacji ruchowej, zwinności, szybkości, siły i orientacji w przestrzeni. Dzieci ćwiczące szermierkę uczą się cierpliwości, wytrwałości i ponoszenia porażek.
Zobacz także
Oprócz zdolności motorycznych, szermierka kształtuje pozytywne cechy charakteru. Nauka szermierki organizowana jest w formie zajęć dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat w specjalnej sali. Zazwyczaj pierwsze treningi są bezpłatne. Zajęcia obejmują przygotowanie fizyczne i psychiczne do treningu szermierczego, walki treningowe, zaznajamianie się z akcesoriami do sportów walki oraz udział w zawodach dla dorosłych.
Zapisując dziecko na sporty walki, rodzice oferują dziecku poznanie fascynującej dyscypliny sportowej, poznanie nowych koleżanek i kolegów, ciekawych ludzi i miejsc. Szermierka jako sport dla dziecka jest dość drogą dyscypliną, ale trzeba przyznać, że nietypową i bardzo ciekawą. Takie hobby dziecka na pewno wyróżnia je wśród rówieśników i podnosi samoakceptację.