Trwa ładowanie...

Taekwondo

Taekwondo to sztuka walki, wywodząca się z Korei. Taekwondo to przede wszystkim sztuka samodyscypliny. Regularność treningów sprzyja rozwojowi własnego ciała i umysłu. Taekwondo jest bardzo popularnym sportem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś o taekwondo, to poniżej przedstawiam wszystkie najważniejsze informacje.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Historia taekwondo (Táiquándào)

Nazwa taekwondo składa się z 3 członów zaczerpniętych z języka chińskiego. Tae (tái) to stopa, kwon (quán) to pięść, do (dào) - droga.

Czyli w wolnym tłumaczeniu taekwondo oznacza sztukę walki stopami i pięściami. Nazwa ta została zatwierdzona na stałe dopiero w roku 1955. Początków taekwondo upatruje się jeszcze w czasach starożytnych, gdzie naścienne malowidła miały przedstawiać początki sztuki walki - taekwondo.

Jednak to dopiero druga połowa XX wieku uważana jest za początek i rozwój taekwondo. Jej pomysłodawcą jest To Choi Hong Hi. Był generałem, który ze względów politycznych trafił do więzienia, gdzie samodoskonalił się w walce wręcz. Po wyjściu z więzienia nadal się dokształcał, jednak zajął się nauczaniem sztuk walki.

Z połączenia karate i tae kyon, powstał nowy styl walki taekwondo. Nowy styl walki bardzo szybko rozprzestrzenił się na społeczeństwo, które coraz chętniej zaczęło poznawać techniki i tajniki sportu. W taki sposób, dzięki osobie Hong Hi taekwondo stało się sportem narodowym Korei.

Dieta dla sportowców i osób aktywnych fizycznie
Dieta dla sportowców i osób aktywnych fizycznie [9 zdjęć]

To jedna z najczęściej stosowanych diet wśród sportowców. Jej mechanizm polega na dostarczaniu organizmowi...

zobacz galerię

2. Ogólne zasady w taekwondo

Taekwondo jest sportem, który wpaja w swoich uczniów pewne zasady moralne, którymi powinni kierować się nie tylko na treningach, ale przede wszystkim w życiu codziennym.

Najważniejsze zasady taekwondo to:

  • należy być zawsze sobą, mieć swoje zdanie i nie ulegać wpływom innych;
  • należy być zawsze nauczycielem – nauczać ciałem, słowem i moralnością;
  • należy być twardym wobec osób silnych i delikatnym wobec łagodnych;
  • należy zawsze podążać za postawionym sobie celem;
  • należy cieszyć się z tego, co się ma, a ciało zawsze doskonalić;
  • należy kończyć to, co się zaczęło;
  • należy udowadniać czynami, a nie mówić.

Grupy taekwondo również mają swoją filozofię, którą stosują do siebie każdego dnia, jak i na zajęciach. Taekwondo oducza egoistycznego zachowania, osiągania celów za wszelką cenę i siłą, natomiast stawia na przyjaźń.

Istnieją także grupy taekwondo dla dzieci, na taekwono może zapisać się każdy. Taekwonodo dla dzieci doskonale rozwija ich charakter.

3. Zasady walki

Powstały dwie federacje taekwondo: World Taekwon-do Federation oraz International Taekwon-do Federation. Obie stosują różne zasady walki, dlatego warto się z nimi zapoznać.

International Taekwon-do Federation (ITF) stosuje łagodniejsze podejście do walki. Za zbyt mocne ciosy zawodnik może zostać upomniany, a nawet zdyskwalifikowany. Zawodnicy mogą bronić się przed kopnięciami obrotowymi, mogą szerzej otwierać swoje ręce. Podczas tego typu walki taekwondo dozwolone jest kopnięcie stopą oraz powierzchnią do stawu skokowego. W taekwondo można także uderzać pięścią, ale tylko jej wierzchnią i przednią stroną. Nie można uderzać golenią ani kolanami.

ZOBACZ TAKŻE:

W World Taekwon-do Federation (WTF) można walczyć całą siłą. Podczas walki taekwondo dozwolone jest pokonanie przeciwnika poprzez knock-out. Nie można uderzać pięścią w twarz, ale można kopać. Zakazane są ataki golenią i kolanami.

Taekwondo to sztuka walki, która umożliwia samoobronę. Bardzo często dochodzi do napaści, w związku z czym należy umieć się bronić. Należy umieć bronić słabszych, którzy zostali zaatakowani. W ostateczności zawsze możemy użyć wyuczonej sztuki walki – taekwondo.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.