Taoistyczne tai chi
Taoistyczne tai chi to system ćwiczeń zdrowotnych, które odprężają ciało i umysł, wzmacniają kręgosłup i wspomagają jego leczenie oraz poprawiają kondycję . Może być stosowane zarówno przez ludzi w zaawansowanym wieku, jak i przez tych, którzy mają problemy zdrowotne. Jednocześnie są to ćwiczenia kompleksowe i stymulujące dla osób cieszących się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. Osoby młode i aktywne, uprawiające urazowe sporty odnoszą liczne korzyści z praktyki.
1. Historia tai chi Taoistyczny mędrzec Zhang Sanfeng uchodzi powszechnie za twórcę zestawu ruchów określanego jako tai chi lub
tai chi chuan ( taijiquan ). Zhang Sanfeng był przedstawicielem odłamu Wudang w taoizmie, który należał do jednego z wielkich kierunków taoizmu, znanego jako szkoła neidan lub Alchemia Wewnętrzna. Szkoła Alchemii Wewnętrznej skupia się na powrocie do źródła. Oznacza to powrót do duchowego zdrowia prowadzącego do harmonii z Tao, które jest źródłem wszelkiego bytu. Oznacza to także powrót do ciała doskonale zdrowego, porównywalnego do fizjologii małego dziecka. Ten dwoisty proces znany jest także jako doskonalenie pierwotnej natury i życia.
Taoistyczne tai chi zostało stworzone przez mistrza Moy na bazie formy 108 ruchów tai chi yang. Forma ta nawiązuje do tai chi ćwiczonego w klasztorach taoistycznych (zanim stało się sztuką walki) i ma na celu poprawę i utrzymanie zdrowia. Taoistyczni mnisi ćwiczyli taijiquan, aby osiągnąć nieśmiertelność, rozumianą jako „długowieczność w zdrowiu i w pełni sił”.
2. Wpływ taoistycznego tai thi na zdrowie Uprawiany od wielu stuleci w Chinach
system ćwiczeń tai chi doceniony został już niemal na całym świecie. Praktycy mówią, że przyczynia się do poprawy zdrowia, relaksuje, czyni spokojniejszym. Najnowsze badania udowadniają też, że tai chi może pomóc pacjentom chorym na cukrzycę typu 2 . Taoistyczne tai chi w każdym ruchu zawiera rozciąganie i obrót, co wpływa na poprawę zdrowia. Ponadto, sztuka walki ma korzystny wpływ na całe ciało, redukuje napięcie, poprawia krążenie oraz wpływa na wzrost siły i elastyczności. Poprzez przywrócenie właściwego krążenia i uwolnienie od napięć w mięśniach, wiązadłach i ścięgnach, taoistyczne tai chi pomaga optymalizować funkcjonowanie całego organizmu, wszystkich układów, organów i tkanek.
Obecnie, taoistyczne tai chi jest nauczane w około 500 miejscowościach na całym świecie. Szybki wzrost liczby ćwiczących osób w ciągu zaledwie 33 lat może być przypisany jedynie osobistym umiejętnościom mistrza Moy jako nauczyciela i inspiracji, którą przekazał swoim uczniom, przekazującym teraz jego nauki dalej.
3. Ruchy taoistycznego tai chi
Ćwiczenia tai chi to układ 108 ruchów. Wiele z nich powtarza się podczas poszczególnych sekwencji. Cały ciąg sportu walki trwa około piętnastu minut. Układ taoistycznego tai chi wygląda dość dekoracyjnie i efektownie. Po osiągnięciu pewnego stopnia zaawansowania ćwiczący coraz mniej skupiają się na zewnętrznej formie ruchu, większą wagę przywiązując do praktykowania wewnętrznego tai chi. Taoistyczne tai chi ćwiczone jest bez muzyki, gdyż mogłaby ona rozpraszać i utrudniać pracę nad koordynacją ciała, to medytacja buddyjska ku osiągnięciu spokoju wewnętrznego.
- Przykładowe ruc hy tai chi:
- rozpoczęcie tai chi,
- złapanie ptaka za ogon,
- prosty bat,
- bocian rozwija skrzydła,
- granie na skrzypcach,
- skrzyżowanie rąk,
- igła na dnie morza,
- głaskanie konia,
- oddalenie prawej nogi. Praktykowanie taoistycznego tai chi pozwala przywrócić energię i znaleźć odprężenie. Rytm wykonywanych ćwiczeń relaksuje zarówno fizycznie, jak i psychicznie.