Trwa ładowanie...

Tonizowanie twarzy - co daje, jak używać toniku, jaki tonik wybrać

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 18.05.2022 18:44
Tonizowanie twarzy
Tonizowanie twarzy (Adobe Stock)

Tonizowanie twarzy jest niezwykle ważnym etapem codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Niestety, większość z nas pomija ten proces, sądząc, że tonizacja jest zbędnym krokiem pielęgnacyjnym. Co daje tonizowanie twarzy? Jak używać toniku? Czy tonik oczyszczający do twarzy jest skuteczny?

spis treści

1. Co to jest tonik do twarzy?

Tonik to popularny na całym świecie preparat kosmetyczny. Okazuje się, że nie wszyscy mają świadomość do czego służy tonik do twarzy oraz jak stosować tonik do twarzy. Niektóre osoby nie do końca wiedzą także kiedy używać toniku, aby jego działanie było skuteczne.

Tonik jest kosmetykiem, który przywraca cerze naturalne, fizjologiczne PH, odświeża ją oraz przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacyjnych. Może zawierać on w swoim składzie: substancje nawilżające, substancje łagodzące lub substancje złuszczające. Współcześnie producenci toników unikają dodawania do kosmetyku alkoholu. Toniki skupiają się na regulacji gruczołów łojowych bez użycia tak drażniących i wysuszających substancji. Tonik oczyszczający do twarzy potrafi zdziałać cuda, o ile jest aplikowany w prawidłowy sposób.

Zobacz film: "Co powinien zawierać idealny krem?"

1.1. Jak używać toniku do twarzy?

Istnieją różne sposoby aplikowania toniku na skórę. Niektóre osoby rozpylają tonik bezpośrednio na twarz, inne wcierają lub wklepują kosmetyk za pomocą dłoni, jeszcze inni nakładają produkt za pomocą bawełnianego płatka kosmetycznego. Preparat powinno się zawsze aplikować na oczyszczoną skórę twarzy. W pierwszej kolejności należy użyć żelu myjącego lub pianki oczyszczającej, w drugim kroku delikatnie wysuszyć skórę przy użyciu ręcznika lub chusteczki i dopiero wówczas zaaplikować kosmetyk tonizujący.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Co daje tonizacja twarzy?

Tonizacja twarzy umożliwia przywrócenie skórze jej naturalnego poziomu pH. Stosowanie wody, jak i mleczek czy żeli oczyszczających powoduje, że pH przekształca się z kwaśnego do zasadowego. Zastosowanie kwaśnego odczynu toniku chroni skórę przed bakteriami oraz innymi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Dzięki tonizacji możliwe jest również usunięcie zanieczyszczeń z cery. Produkt dogłębnie nawilża oraz odświeża skórę. Cera zwilżona za pomocą toniku łatwiej pochłania dobroczynne składniki zawarte w kremie nawilżającym lub przeciwzmarszczkowym.

3. Tonizacja - jaki tonik wybrać?

Tonik zawsze powinno wybierać się w oparciu o typ swojej cery. Innego kosmetyku będzie potrzebowała skóra przesuszona, a innego skóra problematyczne. Jak w takim razie dobrać odpowiedni produkt do swojego rodzaju cery?

Jeśli mamy wątpliwości, udajmy się po poradę do kosmetologa lub dermatologa. Specjalista wyjaśni nasze obawy i będzie w stanie określić, jakiego kosmetyku potrzebuje nasza skóra.

Cery problematyczne, trądzikowe zazwyczaj wymagają szczególnej opieki. Dobrze, aby tonik zawierał składniki oczyszczające, ukierunkowane na zwalczanie krostek czy grudek. Warto szukać produktu, który ma w składzie zieloną glinkę, szałwię lub zieloną herbatę.

Cerom tłustym i mieszanym zaleca się stosować toniki, które mają w składzie wyciąg z białej wierzby, ogórka lub babki lancetowatej.

Skóra przesuszona powinien być delikatny i zawierać substancje nawilżające. Dobrym wyborem będzie kosmetyk zawierający wyciąg z róży, witaminy C, lawendy.

Cerom wrażliwym polecamy toniki bazujące na aloesie, melisie, nagietku.

W składzie toników dla cer naczynkowych warto szukać witaminy C, witaminy E, witaminy K, pantenolu, wyciągu z kasztanowca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze