W deszczu spacerowali po swoje zdrowie
"Jesteśmy naprawdę wzruszone i zadowolone, że mogłyśmy uczestniczyć w takim przedsięwzięciu i poświęcić 30 minut tak ważnych dla zdrowia." – powiedziała Małgorzata Perl na podsumowanie II edycji wydarzenia „Spacer po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”. Uczestnicy udowodnili, że pomimo deszczu i ponurej aury, ruch doskonale wpływa na ich nastroje, bo wszyscy pokonali zaplanowany dystans z uśmiechami na twarzy.
7 maja 2017 roku odbyła się II edycja „Spaceru po zdrowie - zaproś swojego lekarza!”. Mimo wielu przeszkód i niesprzyjającej aury, w marszu po zdrowie wzięła udział grupa śmiałków, na której czele stanęły organizatorki wydarzenia z fundacji „Zaskoczeni Wiekiem”, Anna Plucik-Mrożek, internistka i prezes fundacji, a także Małgorzata Perl, trenerka fitness, wiceprezes fundacji.
Wśród zebranych gości pojawił się również prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który już drugi raz wziął udział w wydarzeniu, jednocześnie pokazując, że ruch ma ogromne znaczenie w medycynie.
- Misją Uniwersytetu Medycznego jest wspieranie wszystkich inicjatyw, które są działaniami prozdrowotnymi. Jesteśmy uczelnią medyczną i zależy nam na tym, żeby promować zdrowy styl życia, a niewątpliwie do tego zalicza się ruch na świeżym powietrzu i tego nam wszystkim potrzeba. Spacer po Zdrowie jest niezwykle fajną inicjatywą, która przynosi wiele korzyści, a jednocześnie nie wymaga większego przygotowania, wystarczy przyjść i spacerować! Pamiętajmy, że ruchu i aktywności nie można uzależniać od żadnych czynników, na które nie mamy wpływu, czyli np. pogody - podsumował wydarzenie prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Zawsze zwracamy uwagę, żeby to, co robimy miało podłoże naukowe, medyczne, abyśmy robiły tylko to, co przynosi korzyść naszemu zdrowiu, dlatego jesteśmy wdzięczne Uniwersytetowi Medycznemu, że wspiera naszą inicjatywę. – mówi Anna Plucik-Mrożek, prezes fundacji „Zaskoczeni Wiekiem”, prekursorka Fitnessu Medycznego, działającego pod egidą ogólnoświatowej inicjatywy Exercise is Medicine w Polsce.
Atutem tej akcji jest fakt, że udział w niej może wziąć każdy - od najmłodszych uczestników w wózkach po seniorów. Deszcz nie był przeszkodą, a wszyscy spacerowicze pokonali trasę z uśmiechem na twarzy.
- Pomimo niesprzyjającej aury w naszych sercach było wiele optymizmu i wiary w to, że jednak po przebudzeniu wszyscy podejmiemy słuszną decyzję i przyjdziemy na Spacer. Oczywiście nikt nas nie zawiódł i jesteśmy bardzo wdzięczne, że było tak wiele osób. Jesteśmy wzruszone i zadowolone, że mogłyśmy po raz kolejny zorganizować takie przedsięwzięcie i poświęcić 30 minut tak ważnych dla zdrowia – mówi Małgorzata Perl, wiceprezes fundacji „Zaskoczeni wiekiem”, inicjatorka Fitnessu Medycznego, działającego w ramach inicjatywy Exercise is Medicine w Polsce.
I choć spacerować można absolutnie w każdym stroju, wielu uczestników „Spaceru po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”, zdecydowało się na stroje sportowe, a także kostiumy i przebrania**. Najmłodsi uczestnicy natomiast “spacerowali” w ...wózkach.
Przed samym spacerem odbyła się również rozgrzewka, która poprowadzili: Bernadetta Bocek-Piotrowska (nordic walking), Joanna Zabłocka-Leonowicz (zdrowy kręgosłup), Wojtek Świątek (nordic walking) oraz Katarzyna Sempolska (aktywne 9 miesięcy). Rozgrzanie ciała jest szalenie ważne, przed jakimkolwiek wysiłkiem, podobnie jak rozciąganie po intensywnej aktywności. Tu ćwiczenia rozciągające i relaksujące poprowadziła Małgorzata Perl.
Po zakończeniu Spaceru, w Polskim Komitecie Olimpijskim nastąpiło również podsumowanie całego wydarzenia w postaci wykładu Anny Plucik-Mrożek i Małgorzaty Perl o idei Exercise is Medicine, która przyświeca fundacji „Zaskoczeni Wiekiem”. Panie zapoznały zebranych z samą metodą Fitnessu Medycznego, jak również przedstawiły dane dotyczące wpływu ruchu na nasze zdrowie.
Okazuje się, że ruch ma ogromne znaczenie w leczeniu chorób przewlekłych, nowotworów, chorób psychicznych, ale również, co zaskoczyło słuchaczy, w infekcjach. Według badań osoby, które biegają, są mniej podatne na infekcje, co zauważyła internistka.
- Spacer ma całe mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia. Przede wszystkim wydłuża życie. 30 minut spaceru dziennie to już jakieś 3-4 lata życia dłużej. Zabezpiecza przed nawrotami chorób nowotworowych, poprawia naszą kondycję, również sen. 3-4 tygodnie spacerowania codziennie już wydłuża nam sen o 40 minut. Poprawia również naszą koncentrację, chodząc nawet myślimy lepiej. – mówi Anna Plucik-Mrożek.
I choć II edycja wydarzenia „Spacer po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”, odbywająca się we wspólpracy z organizatorami 6. Biegu Wegańskie, dopiero się zakończyła, już została ogłoszona III edycja „Spaceru po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”, która odbędzie się już we wrześniu 2017 roku.