Nawet 60 sekundowy spacer poprawi twoje zdrowie
Korzyści ze spacerowania jest więcej niż myślisz. Już 60 sekund zwykłego marszu pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie. A każdy następny krok, to kolejne zalety.
1. Do pracy chodź pieszo
1 minuta – tylko tyle potrzebujesz, by zmniejszenie się obwodu w talii było na wyciągnięcie ręki. 60 sekund to bardzo mało, jednak nawet po przejściu kilkunastu kroków masz większą szansę na utratę nadprogramowych kilogramów niż osoby, które całymi dniami tylko siedzą.
2 minuty – po tym czasie aktywują się geny odpowiedzialne za spalanie tłuszczów oraz węglowodanów. Włączają się także sygnały przeciwzapalne, które wzmacniają nasz układ odpornościowy.
3 minuty – kilka minut chodzenia skutecznie obniża poziom ciśnienia krwi oraz poziom trójglicerydów.
5 minut – krótki spacer sprawia, że o 46 proc. zwiększa się nasza samoocena. O 54 proc. polepsza się także nastrój. Masz zły humor? Nie sięgaj od razu po czekoladę – wybierz się na spacer.
6 minut w szybkim tempie – stawianie szybkich kroków wpływa na pamięć i zdolność logicznego myślenia. U dorosłych zwiększa się także objętość istoty szarej w mózgu. Właśnie dlatego zalecane są przerwy pomiędzy nauką.
5-10 minut – po tym czasie zwiększa się kreatywność. O 60 proc. łatwiej jest nam także rozwiązać różnego rodzaju problemy.
15 minut po posiłku – spacer po jedzeniu znacząco obniża poziom glukozy we krwi, tym samym obniżając ryzyko pojawienia się cukrzycy. Pokonaj chęć poobiedniej drzemki.
20 minut dziennie – codzienny spacer przyczynia się do zwiększenia gęstości kości, co bardzo ważne jest np. u kobiet po menopauzie.
30 minut – półgodzinny spacer skutecznie łagodzi objawy depresji, jego wpływ można porównać do działania leków antydepresyjnych.
30 minut po posiłku – w zależności od szybkości naszego chodzenia, półgodzinny spacer odbyty zaraz po jedzeniu wpływa na utratę masy ciała. W ten sposób naprawdę możemy schudnąć!
2. Dłuższe spacery
40 minut – spokojny, dłuższy spacer znacząco obniża ryzyko zachorowalności na choroby związane z sercem.
45 minut – spacer redukuje też wyniki markerów zapalnych oraz objętość tkanki tłuszczowej brzusznej oraz w okolicach ud.
50 minut – kolejne kroki to także hamowanie stanów zapalnych i usuwanie uszkodzonych komórek, które przyczyniają się do powstawania różnego rodzaju chorób.
60 minut każdego dnia – godzinny spacer każdego dnia obniża ryzyko wystąpienia raka piersi o 14 proc.
90 minut – 1,5 godzinny spacer w otoczeniu przyrody wprowadza w dobry nastrój i sprawia, że zapominamy o dręczących nas myślach. Dodatkowo kontakt z zielenią uspokaja.
150 minut na tydzień – nie zawsze mamy czas na długie wędrówki, dlatego też możemy je podzielić na kilka mniejszych spacerów. Ich efekty i tak będą widoczne – to redukcja masy ciała czy obniżenie ciśnienia krwi.
450 minut na tydzień – 450 minut w tygodniu to ok. godzinny spacer dziennie. Tylko tyle musimy zrobić, by przedłużyć swoje życie nawet o 4,5 roku!
Lekarze i dietetycy są zgodni – spacer to samo zdrowie. Długie wędrówki najlepiej zacząć od dziś. Na efekty nie będziemy musieli długo czekać.