Wyprawy rowerowe
Jazda na rowerze - zdjęcia to forma spędzania czasu tak stara jak sam wynalazek roweru. Jazda rowerem wśród pięknych krajobrazów jest szczególnie kusząca dla mieszczuchów, którzy często niestety zapominają o odpowiednim przygotowaniu do długotrwałej jazdy rowerem. Warto jednak poświęcić chwilę, zanim wybierzesz się na wycieczkę rowerową: od dobrego zaplanowania trasy i przygotowania siebie oraz zawartości plecaka może zależeć jakość i bezpieczeństwo wyprawy rowerem.
1. Jak się przygotować na wyprawę rowerową?
Jeśli planujesz wycieczkę rowerową na cały dzień albo na kilka dni, pamiętaj, że nie możesz wyruszyć bez odpowiedniego przygotowania. Podstawą jest odpowiednia
kondycja . Pomocna może okazać się codzienna jazda na rowerze treningowym na siłowni lub w domu, przez co najmniej 40 minut.
Aby wyprawa rowerowa była udana, trzeba ją dobrze zaplanować. Dobrze pomyśl, zanim wybierzesz odpowiednią trasę. Zawsze szukaj specjalnych ścieżek rowerowych lub mało uczęszczanych dróg. Jazda poboczem ruchliwej drogi nie będzie zbyt przyjemna. A przecież wycieczki rowerowe powinny być przyjemnością.
Zanim wybierzesz się na wyprawę rowerową, zawsze sprawdź stan twojego roweru . Bardzo ważne są nie tylko dobrze napompowane koła, ale także działające światełko. Dla rowerzysty ważna jest także odpowiednia ochrona głowy kaskiem, a kolan i łokci ochraniaczami . Nie zapomnij też o specjalnych rękawiczkach rowerowych.
Co do plecaka na wyprawę rowerową? Jazda rowerem to nie tylko pedałowanie, ale także dźwiganie na plecach potrzebnego w trasie dobytku. Oto, co powinieneś mieć w plecaku podczas wyprawy rowerem:
- dużo wody,
- prowiant,
- ubranie na zmianę,
- dodatkową warstwę ubrań na wypadek, gdyby zrobiło się zimno,
- płaszcz przeciwdeszczowy,
- mapkę,
- okulary przeciwsłoneczne,
- naładowany telefon,
- zapasową dętkę,
- pompkę.
2. Wyprawy rowerowe a pogoda
Wyjazdy rowerowe, szczególnie te dłuższe, mocno narażają cyklistów na znoszenie kaprysów pogody. Zawsze trzeba mieć możliwość zarówno zdjęcia kilku sztuk odzieży, jak i założenia dodatkowych warstw. Nie zapominajmy także o ochronie przed deszczem. W lecie dobrze sprawdzają się ubrania kolarskie. W zimie potrzeba większej ilości warstw, aby ochronić ciało przed zimnem. Ubranie do jazdy rowerem zawsze powinno mieć jaskrawe kolory, aby zmaksymalizować widoczność cyklisty na drodze.
Obejrzyj prognozę przed wyruszeniem w trasę, zawsze biorąc pod uwagę zarówno temperaturę, jak i prędkość wiatru. Temperatura odczuwalna zimą przy silnym wietrze, np. 15 m/s przy 0 st. C spada do -20 st. C. Przy zimowych wyprawach rowerowych zawsze szczególnie osłaniaj głowę, uszy, dłonie i stopy.
Podczas deszczu pamiętaj o kilku rzeczach:
- osłaniaj oczy czapką z daszkiem;
- staraj się ubrać jak najjaskrawiej, gdyż deszcz znacznie pogarsza widoczność;
- zawsze korzystaj ze świateł;
- pamiętaj, że droga, a szczególnie malowane na niej pasy czy studzienki są śliskie;
- jeśli jedziesz z kimś, nie obejdziesz się bez błotników.
Wyprawy rowerowe mogą być świetną przygodą dla grupy przyjaciół czy dla całej rodziny. Warunkiem jest jej dobre przygotowanie i zaplanowanie, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trasie.