Trwa ładowanie...

Zanokcica - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
25.08.2022 12:20
Zanokcica to nic innego jak zapalenie wału paznokciowego.
Zanokcica to nic innego jak zapalenie wału paznokciowego. (Adobe Stock)

Zanokcica to nic innego jak zapalenie wału paznokciowego. Stanowi nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Nieleczony stan zapalny wału paznokciowego może skutkować zastrzałem ścięgnistym lub zastrzałem kostnym i stawowym. Jak wygląda leczenie zanokcicy?

spis treści

1. Co to jest zanokcica?

Zanokcica jest stanem zapalnym wału paznokciowego. Ta powszechna dolegliwość stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale również w znacznym stopniu utrudnia wykonywanie codziennych czynności.

Zanokcica może powodować zaczerwienienie, ból oraz obrzęk okolic paznokcia. Stan zapalny może obejmować zarówno okolice płytki i wału paznokciowego palca u dłoni, jak i palca u stopy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Najlepsza dieta dla włosów i paznokci"

2. Przyczyny zanokcicy

Zanokcica może rozwinąć się na skutek urazu naskórka, podczas wykonywania takich czynności jak wycinanie skórek czy obcinanie paznokci. Dodatkowo, zanokcica paznokcia może stanowić następstwo wykonanego w gabinecie kosmetycznym zabiegu manicure lub pedicure. Kolejną przyczyną jest wrastający paznokieć.

Czasami dolegliwość powstaje na skutek obgryzania paznokci i skórek. Problem może wystąpić również u tych pacjentów, u których doszło do wywinięcia paznokcia, a także uszkodzenia wału paznokciowego.

Zanokcicę mogą wywołać gronkowce z rodzaju Staphylococcus Aureus lub paciorkowce z rodzaju Streptococcus pyogenes. Za rozwój problemu zdrowotnego może odpowiadać także pałeczka ropy błękitnej, tj. Pseudomonas aeruginosa, tzw. zielona bakteria paznokcia.

Czy małe dzieci również mogą zmagać się z zanokcicą? Okazuje się, że tak. W ich przypadku dolegliwość powodowana jest zazwyczaj ssaniem kciuka lub pozostałych palców. Kiedy maluch ssie palec, może zakazić się bakteriami beztlenowymi bytującymi w obrębie jamy ustnej.

Za rozwój zanokcicy przewlekłej mogą odpowiadać grzyby zaliczane do rzędu drożdżaków Candida albicans. Na tę dolegliwość narażone są przede wszystkim osoby z cukrzycą, a także osoby, które często moczą dłonie w wodzie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Objawy zanokcicy

Zanokcica może powodować pulsujący ból paznokcia, a także okolicy wału paznokciowego. Większość osób z zanokcicą uskarża się również na obrzęk oraz mocne zaczerwienienie wału paznokciowego, zmienioną barwę płytki paznokciowej. U niektórych pacjentów dochodzi również do zaburzeń wzrostu paznokcia, odwarstwiania płytki paznokciowej od jego łożyska.

Zanokcica spowodowana pałeczką ropy błękitnej, tj. Pseudomonas aeruginosa wygląda dość charakterystycznie. Na skutek choroby płytka paznokciowa przybiera barwę zieloną. U niektórych pacjentów zaobserwować można także zieloną ropę pod paznokciem.

Jeśli zainfekowana została również macierz paznokcia, paznokieć nie będzie już rósł zdrowy, ale zniekształcony lub widocznie pofałdowany. Ropa w palcu u nóg lub rąk to sygnał, że warto jak najszybciej udać się do podologa.

4. Leczenie zanokcicy

Leczenie ostrej bakteryjnej zanokcicy opiera się na miejscowym zastosowaniu środków antyseptycznych. Pacjentowi podaje się również antybiotyki oraz glikokortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon czy betametazon.

W leczeniu przewlekłej zanokcicy wskazane jest stosowanie kremów oraz maści zawierających środek przeciwgrzybiczy np. ketokonazol. Niezwykle ważna jest także profilaktyka. Pacjenci powinni unikać moczenia rąk, długich kąpieli etc.

5. Powikłania zanokcicy

Choć zanokcica wydaje się błahą dolegliwością, jej objawów nie powinno się bagatelizować. Zlekceważenie objawów może doprowadzić do rozwoju zastrzału. Zastrzał paznokcia i palca o charakterze ścięgnistym objawia się przykurczem palca podczas poruszania ręką. W tej sytuacji chirurg zmuszony jest otworzyć pochewkę ścięgna, unieruchomić kończynę oraz przepisać pacjentowi antybiotyki.

Rozwinięcie zastrzału kostnego i stawowego, oznacza, że w ciele pacjenta rozwinęła się infekcja stawów oraz kości. Dolegliwość powoduje intensywny ból, a także niemożność poruszania ręką. Dodatkowe objawy to opuchlizna oraz zaczerwienienie kończyny. Chorobie może towarzyszyć gorączka, dreszcze. Leczenie zastrzału kostnego oraz stawowego opiera się na oczyszczeniu tkanek, ustabilizowaniu kończyny oraz podaniu antybiotyków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze