Trwa ładowanie...

Zastrzał palca a niewłaściwa pielęgnacja paznokci. Domowe sposoby na ropne zapalenie palca

 Katarzyna Kurek
19.09.2023 16:20
Zastrzał palca może być wynikiem obgryzania paznokci
Zastrzał palca może być wynikiem obgryzania paznokci (Adobe Stock)

Zastrzał palca to stan zapalny, którego nie należy lekceważyć. Towarzyszy mu zwykle silny ból, zaczerwienienie i opuchlizna. Nieleczony może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Jak leczyć zastrzał palca? Czy domowe sposoby są skuteczne? Co powoduje powstawanie zastrzałów?

spis treści

1. Co to jest zastrzał palca?

Zastrzał palca to stan zapalny, który najczęściej pojawia się w obrębie opuszków palców. Początkowo obejmuje powierzchowną warstwę skóry. Jednak może postępować w głąb jej tkanek, a nawet objąć struktury kostne, ścięgniste i stawowe. Zwykle przebiega jako ostre zapalenie wału paznokciowego, choć także może być przewlekłym procesem.

Zastrzał palca objawia się miejscowym obrzękiem i zaczerwienieniem. Pod zgrubiałym naskórkiem gromadzi się ropa. Powoduje to silny, pulsujący ból, który wzmaga się zwłaszcza nocą. Obserwuje się także rwący ból pod płytką paznokcia oraz rozpaloną i tkliwą skórę wokół niego.

Zobacz film: "Zniszczone po hybrydzie paznokcie? Pomoże domowa odżywka"

U rąk stan zapalny najczęściej obejmuje palec wskazujący. Z kolei u stóp zwykle rozwija się w obrębie palucha. W każdym przypadku spuchnięty palec przy paznokciu powinien być jak najszybciej rozpoznany i leczony.

2. Przyczyny zastrzału palca

Zastrzał palca powstaje najczęściej w wyniku uszkodzenia skóry w okolicy paznokcia. Uszkodzenie może nastąpić poprzez ukłucie lub zadrapanie. W wyniku przerwania ciągłości skóry drobnoustroje (paciorkowce, gronkowce), mogą przeniknąć do organizmu. Dochodzi wówczas do zakażenia bakteryjnego.

2.1. Zastrzał palca a niewłaściwe przycinanie paznokci i skórek

Częstą przyczyną zastrzału palca jest niewłaściwa pielęgnacja paznokci. Zwłaszcza ich zbyt krótkie przycinanie może prowadzić do skaleczeń, urazów płytki paznokcia oraz rozwoju stanów zapalnych.

Także nadmierne wycinanie skórek wokół płytki może być przyczyną zastrzału palca. Narastające skórki chronią bowiem macierz paznokcia, a ich nadmierne wycięcie może prowadzić do przerwania ciągłości naskórka oraz krwawień.

Warto pamiętać o tym, że nieodpowiednia pielęgnacja płytki paznokcia może być także przyczyną zastrzałów u niemowlaków i dzieci.

2.2. Nieprofesjonalny manicure i pedicure możliwą przyczyną zastrzału

Ropa w palcu może być także konsekwencją nieudanych zabiegów w salonie kosmetycznym . Wiele kosmetyczek nie posiada odpowiednich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia.

Wciąż można trafić także na gabinety kosmetyczne, w których nie są przestrzegane podstawowe zasady higieny. W takich warunkach w przypadku uszkodzenia skóry nie jest trudno o rozwój stanu zapalnego palców. Należy uważać na:

  • niesterylizowane narzędzia,
  • niewłaściwe przechowywanie narzędzi,
  • brak rękawiczek u manikiurzystki,
  • brak właściwego zabezpieczenia ran wokół paznokci, w celu zminimalizowania ryzyka infekcji,
  • wielokrotne używanie jednorazowych narzędzi, np. pilniczków papierowych, igieł, gazików.

Choć zastrzał rozwija się rzadziej w obrębie stóp, to jednak może pojawić się też na skutek źle wykonanego pedicure. Objawia się on najczęściej bólem dużego palca w stopie przy paznokciu. Z czasem pojawia się też obrzęk i ropień.

2.3. Zastrzał palca jako konsekwencja obgryzania paznokci

Nałogowe obgryzanie paznokci (onychofagia) w niektórych przypadkach może także prowadzić do zastrzału. Najczęściej problem ten spotykany jest u dzieci.

Jego skutkiem może być powstawanie na skórze wokół paznokci rozmaitych ran, które prowadzą do infekcji oraz zakażeń.

2.4. Zastrzał palca a wrastające paznokcie

Na zastrzał palca narażone są także osoby, które mają tendencję do wrastających paznokci (onychokryptoza). Jest to dość bolesna dolegliwość, objawiająca się wrastaniem płytki paznokcia w otaczającą go skórę. Zwykle dotyczy ona paznokci u stóp.

Skutkiem wrastania bocznej krawędzi paznokcia pod skórę jest opuchlizna, ból i zaczerwienie. Z czasem w pobliżu wrastającego paznokcia zaczyna gromadzić się ropa.

3. Zastrzał: domowe sposoby

Co wyciąga ropę? Jak pozbyć się zastrzału? W przypadku, gdy zastrzał sięga głębszych warstw skóry, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Konieczne może być bowiem nacięcie ropnia oraz drenowanie ogniska zakażenia. W niektórych przypadkach wskazane może być nawet wycięcie paznokcia lub jego części.

W niewielkich uszkodzeniach pomocne mogą być domowe sposoby na zastrzał:

  • Maść ichtiolowa – zawarte w niej związki hamują rozwój bakterii oraz działają obkurczająco.
  • Szare mydło – mikstura nie tylko pomaga wyciągnąć ropę, ale łagodzi też stan zapalny. Chory palec należy moczyć kilka razy dziennie w roztworze z ciepłej wody z dodatkiem szarego mydła.
  • Roztwór z sody oczyszczonej – należy rozpuścić 2 łyżeczki sody w szklance letniej wody i moczyć palec kilka razy dziennie. Roztworem można także nasączyć gazę, a następnie owinąć nią palec.
  • Napar z szałwii – kojące są także napary z szałwii. Naparem najlepiej namoczyć wacik i okładać nim bolące miejsce.
  • Kąpiel solna – chory palec można moczyć także w roztworze solnym. Do jego przygotowania wystarczą 2 łyżki soli i pół szklanki wody.
  • Babka lancetowata – okłady z liści babki lancetowatej to stary sposób na niewielkie zranienia i zakażenia naskórka. Liście należy dokładnie umyć, lekko zgnieść i okładać nimi chory palec.

Niektóre z powyższych metod wykorzystuje się także w leczeniu zanokcicy. Domowe sposoby na zanokcicę paznokcia to m.in. maść ichtiolowa, czy też kąpiele z użyciem szarego mydła.

4. Jak zapobiegać zastrzałowi palca?

Najskuteczniejszą metodą na zapobieganie zastrzałów jest unikanie urazów w obrębie paznokci. W tym celu należy dbać zarówno o higienę, jak i pielęgnację dłoni i paznokci.

Podczas prac w domu czy ogródku należy zakładać rękawiczki ochronne, unikać bezpośredniego kontaktu skóry z silnymi detergentami.

Należy także prawidłowo obcinać paznokcie i usuwać skórki. Paznokcie powinny być obcinane nieco nad czubkiem palca, co zapobiega ich wrastaniu. Paznokcie u stóp należy obcinać prosto i niezbyt krótko, wzdłuż naturalnego brzegu, równolegle do łożyska paznokcia.

W salonach kosmetycznych należy zwracać uwagę na prawidłowe wykonywanie zabiegu manicure lub pedicure oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze