Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Zregeneruj skórę po słonecznym urlopie

Zregeneruj skórę po słonecznym urlopie
Zregeneruj skórę po słonecznym urlopie (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Promieniowanie słoneczne spowalnia naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze, a tym samym przyśpiesza jej starzenie. Z tego względu warto zadbać o to, aby po powrocie ze słonecznego urlopu odbudować uszkodzoną słońcem skórę, a także pobudzić jej odnowę. Zastanawiasz się, w jaki sposób można to osiągnąć?

spis treści

1. Dlaczego tak ważna jest regeneracja skóry?

Regeneracja skóry to proces polegający na odnowie jej wierzchnich warstw. Doskonałym tego przykładem jest fakt, że organizm każdego dnia produkuje w naskórku nowe komórki, które wchodzą na miejsce tych starych bądź uszkodzonych. Dzięki temu skóra nieustannie pełni funkcję niezawodnej membrany izolującej wnętrze organizmu od środowiska zewnętrznego.

Niestety mechanizmy naturalnej odnowy skóry spowalniają wraz z wiekiem. Co więcej, wszelkie procesy zachodzące w skórze nieustannie ulegają zaburzeniu na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV oraz zanieczyszczenia środowiska. Konsekwencją tego jest spadek jędrności skóry, a także stopniowe powstawanie zmarszczek oraz przebarwień. To właśnie dlatego warto stymulować procesy regeneracji komórkowej skóry. W szczególności w momencie powrotu z urlopu, gdyż wtedy w obrębie skóry obecne są drobne uszkodzenia wynikające z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. W jaki sposób stymulować odnowę skóry?

W momencie powrotu ze słonecznego urlopu warto zainwestować w mocno działające kosmetyki, które będą stymulować odnowę komórkową skóry. W ich składzie powinny się znaleźć silne przeciwutleniacze, takie jak witaminy czy flawonoidy, które poprzez hamowanie reakcji rodnikowych znacząco spowolnią procesy starzenia się skóry. Co więcej, zabezpieczą one również skórę przed powstawaniem uszkodzeń związanych z działalnością wolnych rodników. W celu wzmocnienia efektów działania przeciwutleniaczy warto zadbać o to, aby dostarczać je skórze nie tylko poprzez kosmetyki, lecz także spożywaną przez nas żywność. Dlatego warto zadbać o to, aby w ciągu dnia jeść kilka porcji warzyw i owoców, które są bogatym źródłem cennych dla organizmu przeciwutleniaczy.

Istotną rolę po wakacjach będą również odgrywać kosmetyki na bazie kwasów owocowych. Alfa-hydroksykwasy pobudzają mechanizmy odnowy skóry, a tym samym mają wpływ na wygładzenie jej powierzchni oraz ujednolicenie kolorytu. Oczywiście należy wybierać kosmetyki, które posiadają stężenie AHA nie niższe niż 10%. W przeciwnym razie zawarte w nich kwasy owocowe będą wykazywać wyłącznie działanie nawilżające.

Kolejnym ważnym elementem regeneracji skóry jest usprawnienie procesu redukcji martwych, łuszczących się komórek naskórka. Dlatego po urlopie konieczne jest wykonanie serii intensywnie działających peelingów. Na skórę ciała warto zastosować peelingi gruboziarniste, które doskonale wygładzają powierzchnię skóry.

W przypadku twarzy można rozważyć wykonanie profesjonalnych peelingów chemicznych, które działają zdecydowanie głębiej na skórę niż klasyczne peelingi dostępne w drogeriach kosmetycznych. Stymulują one odnowę komórkową naskórka, a także mogą wpłynąć na redukcję płytki zmarszczek oraz przebarwień. Po serii peelingów chemicznych skóra przybiera równomierny koloryt, jest gładsza i lepiej napięta.

Nie należy również zapominać o nieustannym nawilżaniu skóry, gdyż po słonecznym urlopie staje się ona odwodniona i podatna na wysuszenie. Każdego dnia warto aplikować na jej powierzchnię kosmetyki zawierające w składzie mocznik, kwas hialuronowy czy glicerynę.

Za pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych możesz skutecznie zregenerować skórę po lecie. Dzięki temu przywrócisz jej dawny, nieskazitelny wygląd, czyli gładkość, równomierny koloryt oraz nawilżenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze