Czy wolne rodniki stanowią niebezpieczeństwo dla naszej skóry?
Nasza skóra nieustannie podlega działaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych, które mogą indukować powstawanie wolnych rodników oraz reaktywnych form tlenu - związków odpowiedzialnych za powstawanie uszkodzeń w obrębie jej struktury oraz przyśpieszenie procesów starzenia. Czy wolne rodniki zagrażają naszej skórze?
1. Czym są wolne rodniki i czy należy się ich bać?
Wolne rodniki stanowią atomy bądź ich grupy, które posiadają w swojej budowie niesparowany elektron. Te wysoce reaktywne związki mogą reagować z ważnymi składnikami komórkowymi, takimi jak błony oraz DNA. Konsekwencją tego może być nieprawidłowe funkcjonowanie takiej komórki, a nawet jej śmierć. Rozmaite publikacje naukowe sugerują również związek pomiędzy wzrostem zapadalności na choroby nowotworowe a działalnością wolnych rodników.
Niestety rozpoczęta reakcja rodnikowa może trwać w nieskończoność. Z tego względu konieczne jest prowadzenie rozmaitych działań, zmierzających ku jej przerwaniu. Jak to zrobić?
2. Ochrona przeciwko wolnym rodnikom
Nasza skóra wykształciła naturalne mechanizmy obronne przeciwko wolnym rodnikom. Na tę endogenną ochronę składają się antyoksydanty enzymatyczne oraz melanina wytwarzana w naskórku. Niestety te naturalne mechanizmy nie są w pełni wystarczalne. Kluczową rolę odkrywają przeciwutleniacze, między innymi witaminy (A, C oraz E) i flawonoidy, które spożywamy wraz z pokarmem.
Związki te są ściśle zaangażowane w prewencję uszkodzeń komórek oraz starzenia się skóry. Ich cząsteczki wchodzą w interreakcję z wolnymi rodnikami, kończąc ich reakcję łańcuchową.
Naturalne przeciwutleniacze w stosunkowo dużych ilościach można znaleźć w orzechach, nasionach, rybach, produktach pełnoziarnistych, owocach oraz warzywach. Codzienną dietę można również uzupełnić za pomocą odpowiednich suplementów dostępnych w aptekach.
Niezmiernie istotne znaczenie ma także obecność tych związków w kosmetykach stosowanych w obrębie naszej skóry. Dlatego tak ważne jest to, aby zwracać uwagę na składy produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry.
Poza wykorzystaniem przeciwutleniaczy do obrony naszej skóry przed działalnością wolnych rodników, ważne jest również to, aby unikać czynników odpowiedzialnych za ich powstawanie. Najskuteczniejszą strategią przeciwko powstawaniu reakcji rodnikowych w skórze jest unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz ochrona skóry za pomocą filtrów słonecznych.
Bez wątpienia, wolne rodniki to związki, które tworzą spustoszenia w naszej skórze. Z tego względu niezwykle ważne jest to, aby ograniczyć ich działanie. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń komórek w niej zlokalizowanych oraz zabezpieczymy ją przed przedwczesnym starzeniem.