Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Antyperspirant do twarzy

Avatar placeholder
01.07.2021 16:04
Antyperspirant do twarzy
Antyperspirant do twarzy

Antyperspirant do twarzy może pomóc rozwiązać problem z nadmierną aktywnością gruczołów potowych może się przejawiać w wielu formach. Nadmierna potliwość twarzy jest jedną z nich. Jeżeli zaobserwowałaś takie objawy, to pewnie zauważyłaś też problemy ze wzmożonym wydzielaniem potu w obrębie skóry głowy i szyi. W efekcie włosy wyglądają na przetłuszczone, a makijaż wykonany na skórze twarzy szybko się ściera. Nadmierna potliwość twarzy to problem, który może obniżyć pewność siebie. Jak sobie z nią radzić?

spis treści

1. Nadmierne pocenie się twarzy

Problem związany z nadpotliwością w obrębie skóry twarzy jest bardzo podobny do tego dotyczącego powierzchni dłoni czy stóp. Nadmierne pocenie się twarzy pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach i jest głównie powodowane przez czynniki takie jak stres, niepewność emocjonalna czy wzrost ciśnienia.

Objawy nadmiernej potliwości twarzy mogą pojawić się w momencie takim jak rozmowa o pracę, co powoduje u osoby tym dotkniętej duży dyskomfort. Wtedy objawy nasilają się jeszcze bardziej. W tym przypadku ciężko jest wykonać makijaż, który będzie na tyle trwały, żeby utrzymać się przez cały dzień. Wraz z wydzielaniem potu ścierają się z powierzchni skóry wszelkie kosmetyki do makijażu. Z tego względu, jeżeli zdecydujesz się na kosmetyk do makijażu, upewnij się, że jest on wodoodporny. Dzięki temu makijaż utrzyma się zdecydowanie dłużej na skórze.

Główną przyczyną nadmiernej potliwości są zaburzenia neurologiczne, metaboliczne i inne choroby układowe. Czasami wzmożoną potliwość obserwujemy jedynie w okresie lata, kiedy jest cieplej. Jednak w przypadku zaburzeń neurologicznych, nadmierne pocenie występuje w momencie przeżywania silnych emocji, niezależnie od pory roku, tj. zarówno wtedy, gdy jest ciepło, jak i wtedy, gdy jest mróz.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak leczyć nadpotliwość twarzy?

W leczeniu tego schorzenia stosuje się metody takie jak sympatektomia piersiowa czy ostrzykiwanie skóry botoksem. Oba sposoby blokują komunikację nerwową, która jest odpowiedzialna za wzmożone wydzielanie potu. Inną metodą jest stosowanie antyperspirantów.

Dzięki systematyczności i stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji skóry, osoby dotknięte tym problemem mogą poprawić jakość swojego życia i ograniczyć potliwość. Wydaje się to dość specyficzne, ale w tym przypadku stosowanie antyperspirantu w okolicy twarzy może być dobrym rozwiązaniem. Skoro antyperspirant stosujemy na problem wzmożonego pocenia dotyczący okolicy stóp i pach, to dlaczego nie zastosować go na skórę twarzy? Jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to aby wybierać preparaty w formie kremu, gdyż te w kulce mogłyby bardzo przesuszyć skórę.

Oczywiście należy unikać antyperspirantów na bazie alkoholu oraz tych w aerozolu. Aplikując aerozol na twarz, mógłby się on dostać do wnętrza oczu, co mogłoby spowodować silne podrażnienie. Dlatego lepiej tego unikać. W składzie antyperspirantu znajdują się substancje, które blokują ujście gruczołu potowego. Wskutek tego nadmierna potliwość zostaje zredukowana. Efekt taki utrzymuje się przez kilka godzin. Przed aplikacją konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry twarzy. Oczywiście preparat nakładamy jedynie w okolicy partii dotkniętych nadmierną potliwością.

Nadmierna potliwość twarzy to bardzo przykra dolegliwość trudna do ukrycia. W tym przypadku antyperspirant może być bardzo pomocny i zredukować typowe objawy tej dolegliwości. Przed dokonaniem decyzji o zakupie danego antyperspirantu, poradź się kosmetologa bądź dermatologa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze