Baby highlights – jak uzyskać i pielęgnować efekt na włosach?
Baby highlights to koloryzacja, którą kochają zarówno blondynki, jak i posiadaczki ciemniejszych włosów. Dzięki niej kosmyki, bez względu na bazowy kolor, wyglądają na muśnięte letnim słońcem. Ta delikatna koloryzacja zapewnia naturalny look, modną fryzurę, ale i rozświetlenie twarzy. Jak osiągnąć taki efekt?
1. Co to jest baby highlights?
Baby highlights, czyli włosy muśnięte słońcem, to nowy trend w koloryzacji włosów, który polega na wykonaniu delikatnych i drobnych, jaśniejszych pasemek, które rozświetlają fryzurę. Nazywa się ją także babylights lub playground highlights.
Refleksy typowe dla baby highlights mogą być wykonywane w różnych odcieniach blondu, brązu lub miedzi. Ponieważ nie ma ograniczeń, satysfakcjonujący i oryginalny efekt uzyskuje się także poprzez łączenie barw i odcieni lub nakładanie pasemek na różnych wysokościach.
Efekt takiej koloryzacji jest bardzo naturalny. Ponieważ bardzo cienkie pasma jaśniejszych kosmyków na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne, efekt przywodzi na myśl włosy dziecka, które są rozjaśnione promieniami letniego słońca.
2. Baby highlights a baleyage i ombre
Co wyróżnia „słoneczne pasemka” od innych technik koloryzacji włosów? Jaka jest różnica pomiędzy baby highlights a baleyage? Baby highlights, w przeciwieństwie do pasemek czy ombre, zapewnia bardziej subtelne przejście, cieńsze pasemka i rozjaśnianie minimalnie różniące się od koloru bazowego. To idealna propozycja dla dziewczyn i kobiet, którym zależy na delikatnym, subtelnym i naturalne rozjaśnieniu koloru włosów.
3. Zalety baby highlights
Baby highlights ma wiele zalet. To delikatna i naturalna koloryzacja, która dodaje włosom uroku, ale i objętości. Jest idealną opcją dla osób, które chcą rozświetlić włosy bez pełnej koloryzacji.
To jednak nie wszystko. Babylights rozjaśniają kosmyki za pomocą bardzo delikatnych i miękkich pasemek u nasady, co optycznie dodaje im objętości.
Dla wielu kobiet duże znaczenie ma fakt, że baby highlights zapewnia płynne przejście między pasemkami a odrostem, co nie rzuca się w oczy. Dzięki temu nie ma konieczności powtarzanie koloryzacji kilka tygodni po poprzedniej.
Efekt baby highlights jest warty uwagi także dlatego, że jaśniejsze refleksy rozświetlają twarz, dodają także świeżości i lekkości włosom.
4. Jak zrobić pasemka baby highlights w domu?
Marząc o koloryzacji baby highlights najlepiej udać się do fryzjera. Profesjonalista nie tylko dobrze wybierze odcienie farby, dzięki czemu kosmyki i pasemka wyglądają naturalnie, ale i przeprowadzi zabieg tak, by preparaty nie miały negatywnego wpływu na kondycję włosa.
Co więcej, dobry fryzjer zadba także o „efekt wow”: pasma będą występowały w odpowiedniej wielkości, grubości i ilości (trzeba pamiętać, że efekt baby highlights tworzą znacznie cieńsze i delikatniejsze pasemka niż balayage).
Istnieje także możliwość wykonania baby highlights domu, choć jest to bardziej ryzykowne i odważne niż farbowanie odrostów czy robienie pasemek.
Jak zrobić baby highlights - krok po kroku
Najpierw wybierz odpowiednią farbę. Jej kolor powinien być nieco jaśniejszy od naturalnego koloru. Jeśli jesteś ciemną brunetką, zdecyduj się na blond. Jeśli twój kolor to złocisty blond, postaw na jaśniejszy odcień.
Istotne jest, by kolor farby był nieznacznie jaśniejszy od tego naturalnego (bardzo ciemne włosy najpewniej będą potrzebowały wcześniejszego nałożenia rozjaśniacza przed nałożeniem farby).
Następnie:
- przy pomocy szpikulca grzebienia fryzjerskiego dość blisko siebie wydzielaj bardzo cienkie pasma włosów i układaj je na folii,
- na każde pasmo nakładaj warstwę farby,
Proces koloryzacji najlepiej prześledzić, oglądając filmik instruktażowy w internecie.
5. Jak pielęgnować baby highlights?
Włosy „muśnięte słońcem" nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Warto stosować się do tych samych zasad, jakie powinny być przestrzegane podczas dbania i włosy farbowane.
Bardzo ważne jest, by sięgać po specjalne kosmetyki przeznaczone do włosów koloryzowanych. Muszą to być delikatne szampony i odżywki, które zawierają substancje wzmacniające włosy, ale i zapobiegające blaknięciu czy wypłukiwaniu koloru.
Należy do nich między innymi witamina E, olejki, filtry UV chroniące przed czynnikami zewnętrznymi i blaknięciem koloru. Niepożądanymi składnikami w szamponach są siarczany i silikony.
Ponieważ włosy farbowane potrzebują wsparcia w postaci odpowiedniego nawilżenia, odżywienia oraz regeneracji, warto mieć pod ręką również specjalne balsamy, maski, oleje czy kompleksowe kuracje do włosów.
Nie mniej ważne jest, by do mycia używać letniej wody (nie zimnej, ani gorącej). Koloryści po zabiegu z umyciem włosów zalecają odczekać 48 godzin. W przeciwnym razie barwnik może się znacznie wypłukać już przy pierwszym myciu.