Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Biżuteria nazębna - charakterystyka, trwałość i bezpieczeństwo, higiena jamy ustnej

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 23.04.2021 15:10
Biżuteria nazębna - charakterystyka, trwałość i bezpieczeństwo, higiena jamy ustnej
Biżuteria nazębna - charakterystyka, trwałość i bezpieczeństwo, higiena jamy ustnej

Biżuteria nazębna dla niektórych osób jest modnym sposobem, aby upiększyć swój uśmiech. Zazwyczaj na zęby mocowany jest kryształek. Mocowanie biżuterii nazębnej jest całkowicie bezpieczne dla zębów. Istnieje szeroki wybór kształtów, kolorów oraz wielkości kryształków. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji pacjenta.

spis treści

1. Biżuteria nazębna - charakterystyka

Biżuteria nazębna inaczej nazywana jest też biżuterią stomatologiczną. Kryształ wykonany jest z nietoksycznego materiału, przyczepiany do zęba specjalistycznym materiałem. Pacjenci mają szeroki wybór kryształków, zaczynając od wielkości, kształtu, na kolorze kończąc. Bardzo ważnym aspektem jest to, że aby umocować kryształek, zęby pacjenta muszą być zdrowe, z mocnym szkliwem i najlepiej białe. Na początku stomatolog oczyszcza ząb. Następnie biżuteria nazębna mocowana jest do zęba przy użyciu takiego samego materiału, jakim mocuje się zamki ortodontyczne stosowane w aparatach stałych. Mocowanie biżuterii nazębnej jest całkowicie bezbolesne. Kryształek mocowany jest zazwyczaj na przedniej części zęba lub lekko po boku. Najczęściej pacjenci wybierają mocowanie biżuterii nazębnej na dwójkach. Zabieg trwa około 15 minut. Biżuterię nazębną musi zamocować stomatolog przy użyciu profesjonalnych klejów kompozytowych utwardzanych światłem profesjonalnej lampy polimeryzacyjnej.

2. Biżuteria nazębna - trwałość i bezpieczeństwo

Jaka jest trwałość biżuterii nazębnej? Może ona utrzymywać się nawet przez kilka lat. Istnieje jednak możliwość zakładania biżuterii nazębnej na miesiąc lub tydzień. Wykonuje się to najczęściej w celu wizualizacji efektów pacjentowi. Biżuteria nazębna, jak twierdzą specjaliści, jest w 100% bezpieczna dla naszych zębów. Założona przez stomatologa nie uszkodzi szkliwa ani nie będzie stanowiła zagrożenia dla powłok jamy ustnej. Zarówno noszenie ,jak i mocowanie biżuterii nazębnej jest nieinwazyjne, bezpieczne, nietoksyczne i bezbolesne. Należy pamiętać, że zdejmowanie biżuterii nazębnej musi odbywać się w gabinecie stomatologicznym. Biżuterię nazębną można zdjąć w każdym momencie. Nie trzeba jej nosić tak długo, jak sama będzie się trzymać, ponieważ może to potrwać nawet kilka lat. Aby usunąć ozdobę z naszego zęba, należy udać się do specjalisty i wykonać to w profesjonalnych warunkach. Usuwanie biżuterii nazębnej na własną rękę może grozić uszkodzeniem szkliwa.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Zobacz także:

3. Biżuteria nazębna – higiena jamy ustnej

Jeśli chodzi o dbanie o biżuterię nazębną, to nie ma szczególnych zaleceń. Higienę jamy ustnej należy zachowywać tak samo, jak przed założeniem biżuterii nazębnej. Warto jednak pamiętać, że aby biżuteria nazębna prezentowała się ładnie i elegancko, nasze zęby muszą być bardzo zadbane, zdrowe i najlepiej jeśli będą białe. Tylko wtedy biżuteria nazębna przyniesie pożądany efekt. Biżuteria nazębna ma być czymś szczególnym, więc będzie przyciągała wzrok. Należy o tym pamiętać przed zdecydowaniem się na jej zamocowanie. Przed wykonaniem biżuterii nazębnej należy udać się do lekarza stomatologa na podstawowe zabiegi takie jak: piaskowanie zębów, fluoryzacja, polerowanie czy skaling.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze