Pielęgnacja jamy ustnej - najważniejsze zasady
Chcesz zachować piękny i zdrowy uśmiech? Pamiętaj, że najważniejsza jest codzienna kompleksowa pielęgnacja zębów i całej jamy ustnej. Oto podstawowe zasady pielęgnacji i przegląd niezbędnych do tego akcesoriów.
1. Szczoteczka do zębów
Szczoteczka do zębów jest absolutnie podstawowym i niezbędnym narzędziem pielęgnacji jamy ustnej. Należy używać jej 3 razy dziennie, po każdym posiłku. Celem szczotkowania jest usunięcie płytki nazębnej gromadzącej się na zębach. Można wybrać do tego zwykłą, ręczną szczoteczkę lub szczoteczkę elektryczną. W zależności od twardości istnieją trzy rodzaje szczoteczek ręcznych: twarde, średnie i miękkie. Aby znaleźć tę, która najbardziej nam odpowiada, dobrze jest przetestować kilka modeli. Z reguły szczoteczki miękkie są odpowiednie dla każdego. Dobrze dobrana szczoteczka to również odpowiednia główka: prosta lub złożona z włóknami o różnej długości i w różnym ułożeniu. Dla optymalnej higieny jamy ustnej szczoteczka powinna bez problemu docierać do wszystkich zakamarków i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczkę do zębów należy zmieniać co najmniej raz na trzy miesiące.
Alternatywą dla ręcznej szczoteczki do zębów jest szczoteczka elektryczna, która umożliwia bardzo kompleksową pielęgnację. Obrotowe główki tych szczoteczek są najczęściej okrągłe i bardzo dobrze wyprofilowane, tak aby dotrzeć równocześnie do zębów, przestrzeni międzyzębowych i dziąsłowych. W wypadku szczoteczek elektrycznych również należy pamiętać o regularnej wymianie główek. Dla większej wygody można używać szczoteczki elektrycznej w domu, a szczoteczki ręcznej na wyjeździe lub... w pracy. Równie ważna jak szczoteczka jest pasta do zębów. Nie zapominajmy o wyborze odpowiedniej pasty, dostosowanej do specyfiki naszych zębów i ewentualnych problemów zdrowotnych i estetycznych.
2. Nić dentystyczna
Nić dentystyczna jest bardzo dobrym i zalecanym uzupełnieniem pielęgnacji. Codzienne używanie nici dentystycznej zapobiega powstawaniu stanów zapalnych dziąseł oraz pozwala usunąć płytkę nazębną, która gromadzi się w przestrzeniach międzyzębowych, gdzie trudno jest dotrzeć, używając tylko szczoteczki do zębów. Z nici dentystycznej należy korzystać co najmniej raz dziennie. Podczas używania nici dentystycznej nie należy wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, które mogą zranić dziąsła.
3. Wykałaczka
Wykałaczka pozwala na usunięcie większych resztek jedzenia spomiędzy przestrzeni międzyzębowych, często trudno dostępnych dla szczoteczki do zębów. Istnieje wiele rodzajów wykałaczek, ale tylko te z miękkiego drewna są skuteczne i przyjemne w użyciu, a ich trójkątny, zwężany kształt pozwala na łatwe dotarcie do wszystkich miejsc.
4. Szczoteczka międzyzębowa
Osoby posiadające implanty, mosty lub noszące stałe aparaty ortodontyczne powinny zaopatrzyć się w szczoteczki międzyzębowe, które docierają do niedostępnych dla zwykłych szczoteczek zakamarków. Ważne, aby używać szczoteczki międzyzębowej do usuwania kamienia nazębnego z dolnych części zęba oraz do stymulowania dziąseł. Szczoteczki te są wielokrotnego użytku, wystarczy opłukać je w wodzie po każdym stosowaniu.
5. Irygator jamy ustnej
Irygator to urządzenie, które pomaga pozbyć się kamienia nazębnego, resztek jedzenia i równocześnie masuje dziąsła. Irygator wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który dociera do wszystkich zakamarków, niedostępnych dla szczoteczki. Urządzenie to nie może jednak zastępować szczoteczki, ponieważ nie usuwa bakterii znajdujących się w kamieniu nazębnym. Irygator jest szczególnie polecany dla osób noszących protezy lub stałe aparaty ortodontyczne.
6. Usuwanie płytki nazębnej
Środki wspomagające usuwanie płytki nazębnej dostępne są najczęściej w płynie. Płyn taki aplikowany na zęby, barwi płytkę nazębną, najczęściej na czerwono, co sprawia, że staje się ona widoczna. Płyn pozwala zobaczyć miejsca, w których szczotkowanie musi być być bardziej intensywne. Tak długo jak pojawia się kolor, trzeba mocniej szczotkować.
7. Szczoteczka do aparatu dentystycznego
Osoby noszące aparat dentystyczny powinny używać specjalnej szczoteczki do aparatów. Szczoteczka ta jest większa i twardsza od klasycznej szczoteczki do zębów i powinna być używana wyłącznie do czyszczenia aparatu.
Nawet najlepsza pielęgnacja jamy ustnej nie zwalnia nas z corocznych wizyt w gabinecie dentystycznym. Podczas kontroli dentysta może nam doradzić, w jaki sposób najlepiej korzystać ze wszystkich tych urządzeń oraz zaproponować skorzystanie z zabiegów, które pomogą nam utrzymać zęby w dobrej kondycji - wybielanie czy usuwanie kamienia nazębnego (tzw. stomatologia estetyczna).