Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Sportowe błędy alergików

Avatar placeholder
04.04.2019 13:21
Sportowe błędy alergików
Sportowe błędy alergików (iStock)

Ćwiczenia fizyczne są zdrowe, ale nie w każdym przypadku. Lekarze alarmują, że osoby z alergiami wziewnymi powinny zachować ostrożność podczas wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu. Mimo to wiele osób uczulonych na pyłki lekceważy te zalecenia. Jest to duży błąd, bowiem w przypadku alergii wziewnych nawet krótki wysiłek fizyczny na dworze może stanowić wyzwanie dla organizmu. Jeśli jesteś uczulona na pyłki, przyda ci się lista najczęstszych błędów popełnianych przez alergików podczas ćwiczeń – będziesz wiedziała, jakich zachowań powinnaś unikać.

spis treści

1. Grzechy główne alergików

Brak wiedzy na temat tego, co wywołuje reakcję alergiczną, to jeden z najbardziej powszechnych i największych błędów alergików. Dlatego też, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie dowiedz się, na co konkretnie jesteś uczulona. W ten sposób będziesz mogła sprawdzić w Internecie, czy w danym momencie stężenie pyłków, na które masz alergię, jest odpowiednio niskie, by bez obaw skorzystać z ruchu na świeżym powietrzu. Wybierając się na dwór, pamiętaj o tym, by dopasować czas treningu do pory niższego stężenia pyłków w powietrzu. Najwyższe stężenie pyłków ma miejsce w godzinach rannych – od 6 do 9 rano – oraz podczas zmierzchu. Wystarczy zaplanować aktywność na świeżym powietrzu w innym czasie, jednak większość alergików jest tego nieświadoma. Jeżeli zdecydujesz się na uprawianie sportu w okresie najwyższego stężenia pyłków, nałóż maseczkę na twarz, która będzie filtrować wdychane powietrze z pyłków, a po powrocie do domu przepłucz nos roztworem wody z solą, by usunąć pyłki, które mogły dostać się do przestrzeni nosowej.

Ćwiczenia na dworze zaplanuj także pod kątem sprzyjającej pogody. Suche, ciepłe powietrze w wietrzny dzień to nie najlepsze warunki do treningu dla alergików. Z drugiej jednak strony, zbyt duża wilgotność powietrza także nie jest korzystna. Kiedy powietrze jest ciężkie, alergicy mogą mieć problemy z oddychaniem. Wilgotność przyczynia się także do rozwoju pleśni, na którą uczulonych jest wiele osób. Wskazane jest natomiast ćwiczenie podczas mżawki. Deszcz oczyszcza powietrze, dzięki czemu osoby uczulone na pyłki mogą poczuć się lepiej. Niestety, wielu alergików nie bierze pod uwagę czynników atmosferycznych podczas planowania aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, przez co sami skazują się na dyskomfort.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Czego unikać, będąc alergikiem?

Okazuje się, że w przypadku osób uczulonych na pyłki nawet wybór formy aktywności ma znaczenie. Ćwiczenia, które składają się na przemian z wysiłku i odpoczynku, na przykład gra w tenisa, częściej powodują wystąpienie niepożądanych objawów u astmatyków niż jednostajny wysiłek, taki jak bieganie. Dla alergików korzystne jest także pływanie, które zwiększa pojemność płuc oraz jazda na rowerze. Jednak w przypadku zajęć na basenie należy zwrócić uwagę na to, czy chlor nie podrażnia dróg oddechowych. Osoby, które zauważyły u siebie wzmożone kłopoty z oddychaniem po zajęciach pływackich, powinny zrezygnować z tej formy aktywności. Nie najlepszym pomysłem jest także bieganie, gdy za oknem temperatura jest niska. Jednak nawet przy sprzyjającej pogodzie nie zaleca się zbyt długiego przebywania na dworze. Nie należy także zwlekać z przyjmowaniem leków na alergię. Lekarze polecają stosowanie leków na alergię wziewną nawet kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu na pylenie.

Wysiłek fizyczny jest wskazany dla każdego, ale osoby z alergią wziewną powinny ostrożnie podchodzić zarówno do ćwiczeń na świeżym powietrzu, jak i do niektórych form aktywności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze