Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Coraz więcej Polaków uprawia sport, ale nie dba o profilatykę

 Ewa Rycerz
15.11.2018 12:46
Coraz więcej Polaków uprawia sport, ale nie dba o profilatykę
Coraz więcej Polaków uprawia sport, ale nie dba o profilatykę (123RF)

Polacy polubili sport. Jak wynika z badań, aż 44 proc. z nas coraz częściej spędza czas aktywnie. Niestety, robimy to najczęściej nieprawidłowo oraz bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego.

Jaką aktywność najbardziej polubili Polacy? Aż 45 proc. jeździ na rowerze, 25 proc. badanych biega, 17 proc. gra z piłkę nożną. Trening siłowy z kolei wybiera 16 proc., a pływanie 14 proc. ankietowanych.

Okazuje się, że co czwarty Polak trenuje często. 7 proc. respondentów uprawia sport codziennie lub prawie codziennie, a 17 proc. deklaruje ćwiczenie kilka razy w tygodniu.

Niestety, bardzo często rozpoczynamy treningi na własną rękę (54 proc.). Konsultacje z trenerem personalnym lub tym pracującym w klubie sportowym nadal są rzadkością. Z badań wynika również, że aktywność fizyczna Polaków nie jest w żaden sposób monitorowana przez lekarzy, niewiele wiemy też na temat przeciwwskazań do uprawiania sportu.

Zobacz film: "Sport a depresja"

Polacy bardzo często bagatelizują objawy kontuzji lub po prostu przestają ćwiczyć na czas pojawiającego się bólu. Tymczasem takie podejście generuje niebezpieczeństwo nawrotu dolegliwości oraz osłabia efekty.

Z badań medycznych skorzystało tylko 19 proc. sportowców-amatorów. Natomiast tylko 6 proc. miłośników ruchu udało się na wizytę do lekarza medycyny sportowej.

Trochę lepiej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o reakcję na dolegliwości utrudniające wykonywanie ćwiczeń. 34 proc. respondentów stwierdziło, że udaje się w takim przypadku do lekarza, 30 proc.– czeka aż objawy ustąpią. Aż 25 proc. liczy na działanie suplementów diety i leków bez recepty.

Jak zaznacza Robert Korzeniowski, menedżer programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych, osoby uprawiające sport dla własnego bezpieczeństwa powinny badać się regularnie. Chodzi głównie o morfologię krwi oraz kontrolne EKG. Można również udać się na konsultacje do specjalisty z zakresu medycyny sportowej, który nauczy, jak odbierać sygnały płynące z organizmu podczas i po treningu.

  • Bardzo cieszy fakt, iż taka duża grupa Polaków uprawia sport. Jednocześnie niepokoi, iż tak mało dba o profilaktykę medyczną. Dlatego, mimo że ważne jest interweniowanie, ważniejsza – edukacja. Warto też być pod opieką fizjoterapeutów – dodał Korzeniowski.

Badanie TNS Polska "Aktywność sportowa Polaków"przeprowadzone zostało na zlecenie Grupy LuxMed. Próbę stanowili Polacy w wieku 18-50 lat. Jego prezentacja zainicjowała ogólnopolską kampanię pt. „Zdrowi-gotowi-start!”, której patronują polscy olimpijczycy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze