Ćwiczenia odchudzające dla dzieci
Ćwiczenia dla dzieci to skuteczny sposób na odchudzanie osób, które mają problem z nadwagą, nie radzą sobie na zajęciach z wychowania fizycznego w szkole. Dzieci otyłe są często obiektem społecznej dyskryminacji. Stres psychiczny spowodowany nadwagą, prowadzi do niskiej samooceny, co z kolei ma negatywny wpływ na funkcjonowanie dziecka wśród rówieśników i na jego naukę. Walka z nadwagą dziecka to wielkie wyzwanie dla całej rodziny. Warto wprowadzać
1. Odchudzanie dziecka
Przekarmienie w okresie wczesnego dzieciństwa może prowadzić do zwiększenia ilości komórek magazynujących tłuszcz w organizmie. Efektem tego może być otyłość u dzieci. Jeśli dziecko spożywa więcej jedzenia i tym samym kalorii niż jest w stanie spalić, wówczas te dodatkowe kalorie przetwarzane są na tłuszcz magazynowany w ciele - w komórkach tłuszczowych. W odwrotnym przypadku, jeśli tych kalorii będzie mniej to wtedy energia będzie czerpana z zapasów tłuszczu.
Zrzucić wagę można poprzez zdrową dietę lub ćwiczenia na spalanie kalorii. Oczywiście dla dzieci dużo lepszą metodą są aktywne ćwiczenia. Odchudzanie dziecka polega również na modyfikacji codziennych przyzwyczajeń. Warto więc ograniczyć telewizor i komputer do 2 godzin dziennie.
2. Dieta dla dziecka
Większość dzieci nie należy poddawać żadnej restrykcyjnej diecie. Raczej, warto skupić na wprowadzenie lekkiej diety, takiej jak:
- duża ilość warzyw, owoców i chleba pełnoziarnistego,
- niskotłuszczowe produkty mleczne,
- białko z chudego mięsa, drobiu i ryb,
- duża ilość wody między posiłkami,
- ograniczona ilość słodkich napojów,
- ograniczona konsumpcja słodyczy.
Drobne zmiany nawyków żywieniowych, wprowadzane stopniowo, każdego dnia dają większe szanse na sukces. Zamiast lodów, podaj dziecku owoce lub desery z owoców i jogurtu. Jeśli będziesz dziecku pozwalać na batony czy chipsy od czasu do czasu (np. tzw. słodka niedziela) nie wyrobisz w nim zdrowych nawyków, a pokusa „zakazanego owocu” będzie jeszcze silniejsza.
3. Aktywność fizyczna na odchudzanie
Dobrą metodą, dzięki której dzieciaki zyskają lepszą sylwetkę, jest spędzanie razem czasu na zabawach, grach na świeżym powietrzu. Jakakolwiek forma aktywności fizycznej jest jak najbardziej wskazana. Można pogodzić świetną zabawę z celem, którym jest schudnięcie dziecka.
Specjaliści polecają siatkówkę, koszykówkę, joga dla dzieci, tenis ziemny i stołowy oraz jazdę na wrotkach, łyżwach czy rolkach. Dzieci i nastolatki powinny przez co najmniej godzinę dziennie odbywać średnio intensywne ćwiczenia.
Pamiętaj - dzieci naśladują dorosłych. Wprowadź więc zasadę codziennej aktywności fizycznej, także do twoich codziennych zajęć. Łatwiej wtedy będzie zachęcić dziecko do ruchu. Możesz zresztą ćwiczyć razem, wybierając się na wspólny spacer, jogging, pływalnię, wycieczki rowerowe. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie jakąś dyscypliną sportu, zapisz je do klubu sportowego, gdzie mógłby tą aktywność uprawiać.
4. Ćwiczenia na odchudzanie dla dzieci
Ćwiczenia te są niezbędną częścią składową terapii ruchowej w odchudzaniu. Należy je wykonywać codziennie około 20-30 minut. Wskazane jest, aby wykonywane były stale o tej samej porze. Dobrze jest, jeśli ćwiczenia te wykonuje się we dwójkę (np. mama z dzieckiem).
Ćwiczenie 1
Spokojny bieg po pokoju lub bieg w miejscu. Czas ćwiczenia - 30 sekund.
Ćwiczenie 2
Z leżenia tyłem oparci stopami o siebie oboje: mama i dziecko wykonują przejście do siadu z przekazaniem piłki i wracają do leżenia tyłem - 10 powtórzeń.
Ćwiczenie 3
W leżeniu tyłem głowami do siebie z nogami wyprostowanymi uniesionymi do góry oboje kładą nogi na podłodze z prawej strony, następnie unoszą w górę i kładą z lewej strony -10 powtórzeń.
Ćwiczenie 4
W leżeniu tyłem głowami do siebie mama i dziecko, przez wznos nóg w górę przekazują sobie piłkę trzymając ją między stopami. Ręce nie pomagają przytrzymywać piłkim - 10 powtórzeń.
Zachęcanie dziecka otyłego do systematycznej aktywności ruchowej może być niełatwe. Dziecko z nadwagą jest najczęściej mało sprawne. Ważne jest, aby dobrać łatwe ćwiczenia odchudzające oraz, aby w tym codziennym treningu towarzyszyć dziecku. Decydując się na odchudzanie dziecka, powinno się skonsultować z lekarzem pediatrą. Lepiej nie stosować restrykcyjnych diet, a wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe.