Cyklopentasiloksan – właściwości, zastosowanie i bezpieczeństwo
Cyklopentasiloksan to organiczny związek chemiczny, lotny silikon należący do grupy krzemianów. Substancja znajduje zastosowanie w przemyśle, przede wszystkim kosmetycznym. Można ją znaleźć w wielu preparatach do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produktów do makijażu. Jakie są główne korzyści zastosowania cyklopentasiloksanu w kosmetykach? Czy substancja jest bezpieczna?
1. Co to jest cyklopentasiloksan?
Cyklopentasiloksan (Cyclopentasiloxane) jest organicznym związkiem chemicznym z grupy siloksanów. Powstaje syntetycznie poprzez połączenie tlenu i krzemu.
Siloksany to związki chemiczne, które są polimerami zbudowanymi z pierścieni silikonowych. W ich strukturze atomy krzemu połączone są wiązaniami kowalencyjnymi z atomami tlenu.
Termin siloksany jest zbitką wyrazową utworzoną od silicon (z ang. krzem), oxygen (z ang. tlen) i alkany. Cyclopentasiloxane dobrze rozpuszcza się w tłuszczu i alkoholu, słabo w wodzie.
2. Cyklopentasiloksan – zastosowanie w przemyśle
Cyklopentasiloksan, tak jak inne siloksany, znajduje zastosowanie:
- w przemyśle spożywczym (konserwant),
- w przemyśle chemicznym (surowiec wykorzystywany do produkcji silikonów),
- w produkcji takich materiałów jak kleje czy powłoki ochronne,
- w zabezpieczaniu antyadhezyjnym szyb samochodowych,
- w przemyśle kosmetycznym, gdzie wykorzystuje się go do produkcji preparatów do pielęgnacji twarzy, skóry ciała i włosów.
W jakich kosmetykach można znaleźć cyclopentasiloxane? Przede wszystkim są to:
- kremy do twarzy,
- kosmetyki kolorowe, takie jak fluid, podkład, baza pod makijaż, cienie do powiek w kremie, pomadki,
- szampony, odżywki, maski, pisanki, serum do włosów, zwłaszcza delikatnych i cienkich, serum i olejki na końcówki włosów, kremy do stylizacji włosów,
- dezodoranty,
- żele pod prysznic,
- balsamy do ciała o działaniu wygładzającym,
- kremy do stóp, kremy do rąk.
3. Cyklopentasiloksan w kosmetykach – właściwości i działanie
Cyklopentasiloksan jest wykorzystywany do produkcji różnych kosmetyków z uwagi na swoje właściwości i działanie. Przede wszystkim posiada właściwości zmiękczające, nawilżające i wygładzające (efektem jego działania jest wygładzenie skóry i włosa).
Jego niewątpliwą zaletą jest to, że cyklopentasiloksan jako lekki, suchy, nietłusty silikon o niskiej lepkości nie zatyka porów (nie jest komedogenny), nie prowadzi do powstawania zaskórników ani nie obciąża włosów, nawet cienkich i delikatnych.
Co ważne, cyklopentasiloksan nie tworzy na powierzchni skóry czy włosa lepkiej, tłustej warstwy, a wyłącznie delikatny film (warstwa okluzyjna), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody. To wpływa na stopień nawilżenia, ale także kondycję i wygląd skóry lub włosów (np. zmiękczenie i wygładzenie włosów).
Cyklopentasiloksan wykazuje także działanie ochronne, ponieważ zabezpiecza przed odparowywaniem wody, ale i uszkodzeniami mechanicznymi. Ma działanie antystatyczne – zapobiega elektryzowaniu się włosów. Trzeba pamiętać, że to silikon lotny, co oznacza, że kilku godzinach samoistnie odparowuje.
Ponadto substancja wpływa na właściwości kosmetyków: zapewnia łatwiejszą aplikację i rozprowadzanie produktu na skórze i włosach, ale i zmniejsza jego lepkość. Związek pomaga także aplikować na powierzchni ciała i włosów inne wartościowe substancje czynne obecne w stosowanych produktach. Co więcej, zapobiega tworzeniu się plam i smug w przypadku stosowania kosmetyków kolorowych, na przykład cieni do powiek w kremie.
Podsumowując: cyklopentasiloksan w kosmetykach to substancja syntetyczna oraz filmotwórcza, konsystencjotwórcza, wygładzająca, zmiękczająca i pomocnicza. Może być wykorzystywana jako emolienty i rozpuszczalnik.
4. Cyclopentasiloxane – czy jest szkodliwy?
Czy cyklopentasiloksan jest bezpieczny? Okazuje się, że substancja stosowana w produktach kosmetycznych nie jest szkodliwa, nie wykazuje właściwości drażniących czy alergizujących. Potwierdził Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS). Produkty mogą być stosowane przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Silikony stosowane w kosmetykach są bezpieczne dla zdrowia nawet w wysokich stężeniach (< 90 proc.). Jednak z uwagi na kwestie związane z uwalnianiem substancji do środowiska w produkcie kosmetycznym spłukiwanym wodą mogą być stosowane jedynie w niskim stężeniu (niektóre badania sugerują, że cyklopentasiloksan może mieć negatywny wpływ na ekosystemy wodne).