Depilacja laserowa - skutki uboczne i przeciwwskazania
Depilacja laserowa, skutki uboczne i przeciwwskazania, a także efekty i ich trwałość to kwestie, które są szeroko omawiane na każdej konsultacji przed zabiegiem. Warto poświęcić im chwilę, by móc się dobrze przygotować i cieszyć się gładką skórą pozbawioną nie tylko włosów, ale i podrażnień. Co warto wiedzieć?
1. Depilacja laserowa - skutki uboczne
Depilacja laserowa - skutki uboczne i przeciwwskazania nie są tematem podejmowanym zbyt często. Skupiamy się raczej na efektach – tym, kiedy można na nie liczyć i jak długo się nimi cieszyć.
Ma to związek z tym, że obecnie zabieg depilacji laserowej jest nie tylko efektywny, ale i bezpieczny. Skutki uboczne depilacji laserowej bikini czy innych miejsc, choć mogą się pojawić, występują bardzo rzadko. Nie są przy tym groźne. O czym mowa?
Bezpośrednio po sesji i wyjściu z gabinetu, wskutek wypalania wiązką lasera mieszka włosowego, który znajduje się w głębokich warstwach skóry, może pojawić się:
- zaczerwienienie,
- lekkie podrażnienie skóry,
- słabe pieczenie skóry,
- miejscowa tkliwość i bolesność,
- nieduża opuchlizna,
- strupki oraz krostki.
Wszelkie możliwe niepożądane objawy znikają dość szybko, w okresie od kilku godzin do kilku dni.
2. Jak zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych po depilacji laserowej?
Decydując się na trwałe usuwanie owłosienia za pomocą lasera i chcąc ograniczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy przede wszystkim zdecydować się na zabieg wykonywany przez profesjonalistkę pracującą w renomowanym gabinecie, który dysponuje nowoczesnym sprzętem wysokiej klasy. Depilację laserem powinna wykonać wykwalifikowana specjalistka (bądź specjalista), która dostosowuje działanie lasera do indywidualnych potrzeb klienta.
Nie mniej ważne jest, by stosować się do wskazań po depilacji laserowej. Do najważniejszych zaleceń pozabiegowych po depilacji laserowej jest unikanie czynników drażniących. Oznacza to, że przez kilka dni należy:
- stosować łagodne kosmetyki do mycia i pielęgnacji ciała. Pomocne są delikatne kremy nawilżające i łagodzące oraz preparaty zawierające pantenol, takie jak Panthenol czy Bepanthen,
- unikać kontaktu z drażniącymi kosmetykami oraz perfumami, dezodorantami i innymi produktami zawierającymi alkohol,
- nie pocierać depilowanych miejsc gąbką, myjką czy ręcznikiem,
- zrezygnować z gorących kąpieli,
- unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Niedozwolone jest opalanie. Jeżeli skóra jest narażona na kontakt ze słońcem, konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem,
- nie korzystać z sauny i basenu.
3. Przeciwwskazania do depilacji laserowej
Bardzo ważne jest także zastosowanie się do zaleceń przed zabiegiem. Przede wszystkim przed wizytą w gabinecie skórę trzeba dokładnie oczyścić oraz nie nakładać na nią żadnych specyfików, takich jak kremy, balsamy czy dezodoranty.
Bardzo ważna jest również konsultacja ze specjalistą przed odbyciem serii zabiegów, podczas której zostają wykluczone potencjalne przeciwwskazania. To sytuacje, które mogłyby sprawić, że zabieg depilacji laserowej byłby niebezpieczny. Kluczowa jest także próba laserowa, pozwalająca na ocenę reakcji skóry na światło lasera oraz ustalenie progu bólu pacjenta. Dzięki temu można odpowiednio zaplanować zabieg oraz ustawić parametry urządzenia.
Przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji laserowej jest:
- stany zapalne w miejscach zabiegowych,
- używanie samoopalacza czy peelingu krótko przed depilacją,
- liczne przebarwienia,
- bielactwo,
- łuszczyca,
- infekcje zarówno bakteryjne, jak i grzybicze skóry,
- podrażnienie skóry i naskórka,
- ciąża,
- okres laktacji, czyli karmienie piersią,
- przyjmowanie ziół i leków światłouczulających, w tym preparatów zawierających witaminą A i C
- przebyte nowotwory, aktywne choroby nowotworowe,
- infekcja o ostrym przebiegu.
4. Czy depilacja laserowa jest szkodliwa?
Depilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu można cieszyć się gładką, pozbawioną niechcianego owłosienia skórą na nogach, pod pachami czy okolicach bikini (choć zabieg wykonywany jest na różnych częściach ciała, także na plecach czy pośladkach). To jedyna skuteczna metoda, która zapewnia efekt na lata.
Warunkiem jest przeprowadzenie serii zabiegów wykonywanych w równych odstępach czasu. Zazwyczaj wystarczy kilka, choć efekty można dostrzec już po pierwszej wizycie w gabinecie. Zabieg depilacji laserowej polega na niszczenie cebulek włosów za pomocą wiązki lasera. Wykonana prawidłowo procedura nie jest szkodliwa, za to bezpieczna, małoinwazyjna i bezbolesna (można odczuwać niewielki dyskomfort).