Endermologia i endermologia LPG – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, przebieg, postępowanie po zabiegu
Gładka, jędrna skóra to marzenie większości kobiet, które w lustrze widzą nierówną, gąbczastą powierzchnię skóry przypominającą skórkę pomarańczy. Cellulit to zmora wielu kobiet. Kremy antycellulitowe, masaże i regularne ćwiczenia poprawiają stan skóry, ale nie usuwają cellulitu. Bardziej skuteczne są zabiegi w gabinecie kosmetycznym, na przykład endermologia. Celem zabiegu jest tymczasowa redukcja cellulitu. Jak wygląda endermologia i na czym polega?
1. Technika redukcji cellulitu
Endermologia to nieinwazyjna technika redukcji cellulitu, który często objawia się przez wgłębienia na skórze, czasami potrafi przypominać wyglądem ser – twaróg, nawet u osób szczupłych. Endermologia była pierwszą zatwierdzoną kuracją powodującą tymczasową redukcję cellulitu.
Zabiegi wykonuje się za pomocą urządzenia do masażu złożonego z dwóch rolek i łagodnie działającego systemu ssącego. W wyniku działania tego urządzenia tkanka się rozciąga i prowadzi do redukcji cellulitu.
Główną różnicą między endermologią a liposukcją jest to, że endermologia nie wiąże się z fizyczną, inwazyjną ingerencją w ciało. Wiele osób z tego powodu wybiera endermologię, aby zobaczyć poziom wyników osiągniętych z jej wykorzystaniem, zanim zdecydują się na alternatywę chirurgiczną, jaką niewątpliwie jest liposukcja.
1.1. Usuwanie cellulitu
Do zabiegu używane jest specjalne urządzenie wyposażone w dwa wałki i system ssący. W czasie zabiegu skóra zostaje napięta, co powoduje redukcję cellulitu. Zabieg endermologii pozwala także zmniejszyć obwód ciała, poprawić krążenie, zmniejszyć ból i skurcze mięśni.
Endermologia jest procesem opatentowanym w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystuje ona rolki, przez co często odczuwalna jest jak głęboki masaż tkanek na obszarach dotkniętych tym problemem skóry. W połączeniu z odsysaniem tłuszczu prowadzi to do redystrybucji skóry i usunięcia wgłębień.
Decydując się na zabieg endermologii, należy pamiętać, że zazwyczaj potrzeba od 14 do 28 sesji po 45 minut, aby zobaczyć wyniki. Dodatkowo niezbędne są comiesięczne zabiegi, aby utrzymać potem gładki wygląd skóry.
Endermologia działa najlepiej u osób w wieku od 30 do 45 lat. Osoby, które nie wykonują regularnych ćwiczeń, zobaczą tylko tymczasowe efekty. Natomiast osoby z nadwagą powyżej 13 kg mają tendencję do korzystania z tej procedury nagminnie.
W uzyskaniu lepszego efektu oprócz regularnych ćwiczeń pomocne będzie też picie dużej ilości wody, przede wszystkim w dniu zabiegu. Lekarze często zalecają pacjentom spożywanie do ośmiu szklanek wody przed zabiegiem, aby dobrze nawodnić organizm i wspomóc usuwanie toksyn z ciała. Zalecane jest także utrzymanie tego zwyczaju codziennie.
2. Efekty endermologii
Całkowita likwidacja cellulitu na stałe nie jest niestety rezultatem endermologii. Zwykle zakłada się zmniejszenie oznak cellulitu. Zwykle po zabiegu pacjent odczuwa przypływ energii, ale możliwe są także chwilowe zasinienia skóry, podobnie jak po dogłębnym masażu.
Jeżeli osoba nie będzie korzystać z comiesięcznych zabiegów „konserwujących”, to endermologia nie przyniesie trwałego ograniczenia efektu cellulitu na ciele. Wynik uzyskany przez serię zabiegów będzie tymczasowy.
Osoby, które nie zamierzają utrzymać wyglądu skóry po serii zabiegów mogą tracić pieniądze, a likwidacja cellulitu na dłużej nie będzie możliwa przez niezastosowanie się do reżimu zabiegów podtrzymujących ładny wygląd skóry.
Działania niepożądane po endermologii są minimalne i mogą objawiać się przez pojawienie się na ciele siniaków lub bolesności w obszarach, gdzie był wykonywany zabieg.
Dla wielu pacjentów ten dyskomfort spowodowany przez tymczasową bolesność jest niewielką ceną do zapłacenia za poprawę wyglądu. Ci, którzy są niezwykle wrażliwi na ból, mogą odczuwać nacisk wywierany przez rolki za bardzo niewygodny, ale mimo wszystko nie na tyle bolesny, aby zrezygnować z zabiegów.
Cena endermologii, przy zsumowaniu wszystkich sesji, jest w pewnym sensie porównywalna do jednej sesji liposukcji. Choć poszczególne zabiegi są mniej kosztowne, to co najmniej 14 jest zwykle potrzebnych do zauważenia pierwszych efektów.
Osoby, które potrzebują więcej zabiegów, mogą ostatecznie zapłacić więcej niż wynosi koszt jednej sesji liposukcji. Zwolennicy endermologii podkreślają, że ta metoda jest nadal ekonomicznie lepsza od liposukcji, dając przy tym podobne efekty, a ponieważ często dotyczy obszaru ciała, gdzie zabieg liposukcji jest niemożliwy do zastosowania, stanowi jedyną możliwą drogę leczenia.
2.1. Kiedy nie wykonywać endermologii?
Ponieważ procedura stosowana w leczeniu jest kosmetyczna, to zwykle nie jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie każdy może zdecydować się na usuwanie cellulitu metodą endermologii. Zabiegu nie wolno wykonywać u osób:
- w ciąży,
- chorych na czynne nowotwory,
- z żylakami,
- stosujących leki przeciwzakrzepowe,
- posiadających stany zapalne i choroby skóry.
Dla wielu osób endermologia może być doskonałym sposobem na redukcję cellulitu. Jednak zabiegi nie zwalniają z obowiązku zdrowego odżywiania i regularnych ćwiczeń, które zmniejszają ryzyko ponownego wystąpienia cellulitu.
3. Endermologia LPG
Endermologia LPG to nowoczesna metoda masażu do walki z tłuszczem i cellulitem w miejscach opornych na dietę i ćwiczenia. Technika endermologii LPG jest całkowicie nieinwazyjna. Masaż opiera się na wykorzystaniu mechanicznych oddziaływań na komórki tłuszczowe, które poddane temu zabiegowi intensywnie uwalniają tłuszcz.
3.1. Wskazania do wykonania endermologii LPG
Zabiegi endermologii LPG są polecane dla osób, które chcą zwalczyć cellulit oraz zredukować tkankę tłuszczową w sposób nieoperacyjny. Dodatkowo zabiegi poleca się w przypadku takich problemów skórnych jak: blizny, zwłóknienia, rozstępy czy poprawa ukrwienia skóry. Metoda endermologii LPG świetnie sprawdza się w redukcji wody i toksyn z organizmu, ujędrnianiu skóry, modelowaniu sylwetki, rozluźnianiu napiętych mięśni oraz przed i po chirurgicznych zabiegach liposukcji.
3.2. Przeciwwskazania do zabiegu
Endermologii LPG nie należy bezwzględnie wykonywać, gdy u pacjenta występują naczyniak, żylaki, zapalenie żył, przepuklina, uszkodzenia skóry, nowotwór lub gdy pacjent przyjmuje leki na krzepliwość krwi. Wykonywania zabiegów nie zaleca się w trakcie ciąży oraz bezpośrednio po niej. Masaż endermologii LPG można wykonać z pominięciem newralgicznych partii ciała, gdy występują implanty, blizny ze stanem zapalanym, kolczyki, pieprzyki, guzki czy tłuszczaki. Zabieg mogą wykonywać kobiety, które karmią piersią ale pierwsze karmienie po masażu może odbyć się dopiero po około 7 godzinach.
3.3. Przebieg zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu endermologii LPG pacjent przechodzi konsultację, podczas której lekarz zbiera informacje na temat stanu zdrowia oraz stylu życia. Następnie ocenie zostaje poddana sylwetka pacjenta - jej typ morfologiczny, stopień cellulitu oraz jędrność i gęstość skóry. Terapia nie wymaga wcześniejszego przygotowania do niej. Przed samym zabiegiem endermologii LPG pacjent otrzymuje specjalną odzież zabiegową. Jest ona niezbędna do przeprowadzenia masażu, ponieważ ułatwia oddziaływanie rolek na skórę, ochrania ją i zapewnia intymność.
Zabieg emdermologii LPG jest rodzajem masażu, który wykorzystuje podciśnienie regulowane i kontrolowane przy pomocy komputera. Głowica urządzenia pod wpływem ciśnienia roluje skórę, która przybiera kształt fali. Przy pomocy elektrycznie sterowanych rolek odbywa się to nie tylko po zewnętrznej stronie skóry, ale również od wewnątrz, tak aby tkanki były maksymalnie aktywne. W trakcie zabiegu endermologii LPG skóra jest ugniatana w różnych kierunkach, co stymuluje krążenie, metabolizm i procesy regeneracyjne skóry. Dodatkowo usuwane są toksyny i tłuszcz, a organizm rozpoczyna intensywną produkcję kolagenu i elastyny.
Jeden zabieg endermologii LPG trwa około 45 minut, w zależności od intensywności problemu można wykonywać go w seriach na przykład po 5, 10 czy 20 zabiegów. Masaż może być wykonywany 3 razy w tygodniu, jednak pomiędzy zabiegami powinna być dobowa przerwa. Endermologia LPG to zabieg bezbolesny, gdyż intensywność masażu jest dostosowywana indywidualnie do pacjenta, tak aby nie odczuwał bólu.
Zobacz także:
3.4. Postępowanie po zabiegu
Zaleca się, aby zarówno przed, jak i po zabiegu endermologii LPG pić duże ilości wody, minimum 2,5 litra dziennie. Ułatwi to usuwanie toksyn z organizmu oraz nie będzie on jej nadmiernie magazynował. Należy również unikać soli w produktach oraz spożywać jedzenie o niskim indeksie glikemicznym, co przyspiesza procesy lipolizy komórek tłuszczowych.
Po zabiegach endermologii LPG wskazana jest aktywność fizyczna, ćwiczenia oraz spacery co pozwala na uzyskanie lepszych efektów oraz utrzymanie ich na dłużej. Zaleca się stosowanie raz w miesiącu zabiegów, które podtrzymują efekty endermologii LPG, gdyż zapobiegają one tworzeniu się złogów tłuszczowych oraz zastoju wody w organizmie.