Trwa ładowanie...

Fat burning - zalety, ćwiczenia w domu, klub fitness

Fat burning to inaczej „spalanie tłuszczu”. Jest to taki rodzaj fitnessu, który łączy zestaw ćwiczeń z tańcem. Zajęcia fat burning odbywają się przy energicznej muzyce, która wprowadza w świetny nastrój i motywuje do dłuższego wysiłku fizycznego. Trening fat burning odbywa się w klubach fitness, ale ćwiczyć można także samodzielnie w domu. Fat burning to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów bez wielkiego wysiłku fizycznego. Trzeba tylko lubić taniec i być systematycznym. Co można zyskać dzięki ćwiczeniom fat burning?

Zobacz film: "Naturalne spalacze tłuszczu"

spis treści

1. Fat burning - zalety

Zestaw fat burning łączy ćwiczenia wzmacniające z ćwiczeniami rozciągającymi. Pomaga w modelowaniu sylwetki, zwłaszcza brzucha, ud i pośladków. Fat burning ma charakter aerobowy, ponieważ podczas wykonywania ćwiczeń można rozgrzać całe ciało, wzmocnić układ oddechowy i układ krążenia, a także zyskać poprawę koordynacji ruchowej. Dobrze dobrana intensywność zajęć pozwoli na szybką redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Dobór ćwiczeń zależy nie tylko od prowadzącego zajęcia, ale także od uczestników. Instruktor zazwyczaj uczy podstawowych kroków tanecznych i łączy je z elementami sportowymi – powstaje po prostu układ choreograficzny, który powtarzany jest przez wszystkich członków zajęć. Trening fat burning jest mniej intensywny od aerobiku, jednak warto go wykonywać, ponieważ przynosi większe korzyści. Dzięki niemu możliwe jest modelowanie sylwetki przy minimalnym obciążeniu mięśni i stawów. Dobrze dobrany, niezbyt skomplikowany trening pomaga w przyjemny sposób pozbyć się nadwagi. Najważniejsza jest systematyczność w wykonywaniu ćwiczeń. Im częstszy jest trening, tym większa jest efektywność fat burningu.

2. Fat burning - ćwiczenia w domu

Fat burning w domu może być śmiało uzależniony od własnej wyobraźni i samopoczucia. Należy włączyć ulubioną, energetyczną muzykę i rozpocząć trening.

Spalanie tkanki tłuszczowej są najważniejsze w walce z dodatkowymi kilogramami
Spalanie tkanki tłuszczowej są najważniejsze w walce z dodatkowymi kilogramami (Shutterstock)
  • Rozgrzewka – zamiast ćwiczeń poleca się przetańczenie jednej piosenki w dowolnym stylu.
  • Ćwiczenia – w dowolny taniec warto wpleść kilka prostych ćwiczeń: 3 podskoki, 3 przysiady i 3 podskoki, 10 skoków na jednej nodze, 10 na drugiej, 3 minuty rytmicznego marszu w miejscu z wysokim unoszeniem kolan, serie „rowerków” w leżeniu na plecach.

Istotą domowych treningów fat burning jest takie zestawienie różnych figur tanecznych i sportowych, aby wprawić całe ciało w ruch. Choreografia nie musi być szczególnie skomplikowana, ale zaleca się, by była dość urozmaicona. Wówczas trening nie będzie nużący i możliwe będzie dłuższe wykonywanie ćwiczeń. Każde zajęcia, także te odbywane w domu, powinny trwać przynajmniej pół godziny, ponieważ dopiero po trzydziestu minutach wysiłku zaczyna się spalanie tkanki tłuszczowej. Aby uzyskać pożądane rezultaty, należy trenować 3-4 razy w tygodniu. Zalecane jest wykonywanie 15-20 powtórzeń. Dwa ostatnie powtórzenia powinny stanowić trudność.

3. Fat burning - klub fitness

Decyzja o rozpoczęciu treningu powinna być przemyślana. Warto skonsultować się z lekarzem lub profesjonalnym trenerem, czy stan zdrowia i kondycja pozwalają na takie ćwiczenia. Pierwsze lekcje fat burning powinny być przeprowadzane pod okiem specjalisty, który pomoże dostosować zestaw ćwiczeń do indywidualnych możliwości, stworzy też prostą choreografię. Dla osób początkujących dobiera się spokojny fat burning, ćwiczenia są oparte na marszu.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej...

zobacz galerię

Forma fat burning high przeznaczona jest dla osób zaawansowanych, ponieważ ćwiczenia to głównie liczne podskoki – osoby z problemami kręgosłupa i stawów nie powinny wykonywać tego rodzaju treningów. Fat burning najlepiej ćwiczyć rano, aby przyśpieszyć przemianę materii. Intensywność treningu zależy między innymi od poziomu tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia fat burning mają za zadanie możliwie dużą jej redukcję. Spalanie tłuszczu następuje wtedy, gdy osoba ćwiczy na poziomie 70-85 proc. swoich maksymalnych możliwości.

Zbyt intensywny trening powoduje spalanie białka zamiast tłuszczu, co jest zupełnie sprzeczne wobec założeń prawidłowej aktywności fizycznej. Nie warto jednak zbytnio się oszczędzać podczas ćwiczeń. Przy nie dość wysokiej czynności serca w czasie treningu spala się węglowodany zamiast tłuszczu. W rezultacie nie ubywa tkanki tłuszczowej. Jeśli ćwiczysz i nie masz lekkiej zadyszki, tempo treningu jest zbyt wolne i należy nieco je przyspieszyć. Pamiętaj o tym, by nie robić dłuższej przerwy między poszczególnymi ćwiczeniami. Minuta odpoczynku to absolutne maksimum.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Trening fat burning jest wprost stworzony dla ciebie, jeśli kochasz taniec i chciałbyś zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Zajęcia te zostały opracowane w taki sposób, że są w najwyższym stopniu nastawione na spalanie tkanki tłuszczowej. Dzięki ćwiczeniom uda ci się wzmocnić uda, pośladki i brzuch. Nową, zgrabniejszą i szczuplejszą sylwetkę będziesz mógł zaprezentować bez kompleksów na plaży. Znów zmieścisz się w spodnie jeszcze z czasów licealnych.

Jednak atrakcyjny wygląd to nie wszystko – nie należy zapominać o aspekcie psychologicznym. Lepsza figura poprawia samopoczucie i zwiększa pewność siebie. Nie bez znaczenia jest także wpływ ćwiczeń na kondycję i ogólny stan zdrowia. Trening fat burning może wiele zmienić w twoim życiu, pod warunkiem, że ćwiczenia nie będą ani zbyt proste, ani zbyt trudne. Skomplikowane, wymagające układy choreograficzne mogą zniechęcać początkujących, dlatego zacznij od łatwiejszych kroków. Właściwie dobrany trening nie obciąża nadmiernie stawów i pomaga zdrowo się zmęczyć, dlatego nie zwlekaj i zapisz się na zajęcia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.