Higiena jamy ustnej dla całej rodziny
Jest wiele powodów, dla których warto dbać o zęby. Śnieżnobiały uśmiech nadaje twarzy atrakcyjny wygląd, mocne zęby przydają się w codziennym życiu, a zdrowe uzębienie pomaga uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w postaci bólu zębów i dziąseł. Wiele badań wskazuje także na związek chorób dziąseł z poważnymi problemami zdrowotnymi. Nic więc dziwnego, że lekarze zalecają dbanie o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat.
1. Pielęgnacja jamy ustnej od małego
O zęby należy zadbać od samego początku. Przez kilka pierwszych lat życia dziecka to na rodzicach spoczywa obowiązek upewnienia się, czy zęby malucha są czyste. Około drugiego roku życia można pozwolić dziecku na samodzielne mycie zębów, ale należy być przy tym obecnym i nadzorować proces mycia. Ważne jest, by nie nakładać małemu dziecku zbyt dużej ilości pasty z fluorem. Wystarczy ilość odpowiadająca ziarnku grochu. Jeśli maluch używa zbyt dużo pasty, na jego zębach mogą pojawić się małe białe plamki.
Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie powinno maluchowi wejść w nawyk. Dziecko powinno także nauczyć się stosowania nici dentystycznej. Warto wpoić mu odpowiednio wcześnie prawidłowe zasady korzystania z przyborów do mycia zębów. Co 3-4 miesiące należy zmieniać szczoteczkę na nową, przy czym dzieci noszące aparaty ortodontyczne powinny korzystać ze specjalnych szczoteczek. Alternatywą dla tradycyjnych szczoteczek są elektryczne szczoteczki. Jeśli dziecko nie ma możliwości umycia zębów po posiłku, niech żuje gumę bez cukru przez około 20 minut. W ten sposób usunie bakterie i zneutralizuje kwasy w jamie ustnej. Ewentualnie może wypłukać usta wodą lub płynem do ust. Te same zasady odnoszą się do wszystkich członków rodziny. Rodzice powinni poświęcać higienie jamy ustnej tak samo dużo czasu jak dzieci. Co ważne, to właśnie rodzice dają przykład dzieciom, dlatego jeśli chcesz, by twój maluch dbał o zęby, nie zaniedbuj higieny jamy ustnej.
2. Dobre nawyki dla zdrowia zębów
Mycie zębów to podstawa, ale ważne są również inne sprawy. Ogromnie istotna jest na przykład zdrowa dieta bogata w składniki odżywcze. Warto ograniczyć ilość spożywanych słodyczy i nie pić słodkich napojów gazowanych. Jeśli chcesz mieć piękne i zdrowe zęby, zrezygnuj również z palenia papierosów. Tytoń barwi zęby i znacznie zwiększa ryzyko chorób dziąseł oraz raka jamy ustnej. Pamiętaj także o regularnych wizytach u dentysty. Najlepiej jest odwiedzać gabinet stomatologa co pół roku, a nawet częściej, jeżeli masz problemy z dziąsłami. Podczas rutynowej wizyty dentysta wykona podstawowe zabiegi, jakie oferuje stomatologia estetyczna - usunie kamień nazębny i znajdzie niewielkie nawet ubytki. Ponadto stomatolodzy są w stanie wcześnie wykryć symptomy raka jamy ustnej, zużycia zębów na skutek zgrzytania zębami, oznaki chorób dziąseł, a nawet interakcje między przyjmowanymi lekami. Systematyczne wizyty kontrolne mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, dlatego mimo niechęci, warto chodzić regularnie do dentysty.
Zdrowe zęby to skarb, dlatego należy o nie dbać już od dziecka. Im wcześniej nauczysz swoje dziecko prawidłowo myć zęby, tym większe będzie miało szanse na uniknięcie ubytków i chorób dziąseł. Istotne są również dobre nawyki żywieniowe i systematyczne badanie zębów u dentysty.