Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Wojciech Fąferko

Niewidoczny aparat Invisalign - zalety, przebieg leczenia, przeciwwskazania

Marzeniem większości osób są proste i ładne zęby, nie każdy jednak jest przekonany do mało estetycznych aparatów ortodontycznych
Marzeniem większości osób są proste i ładne zęby, nie każdy jednak jest przekonany do mało estetycznych aparatów ortodontycznych (AdobeStock)

Marzeniem większości osób są proste i ładne zęby, nie każdy jednak jest przekonany do mało estetycznych aparatów ortodontycznych. Doskonałym rozwiązaniem, w tym przypadku, jest nowoczesna metoda leczenia za pomocą systemu Invisalign. To innowacyjne rozwiązanie pozwala w prawie niewidoczny sposób zostać właścicielem idealnego uśmiechu.

spis treści

1. Aparat Invisalign

Invisalign to nowoczesny aparat ortodontyczny wykonany z przeźroczystego, termoplastycznego silikonu. Dzięki temu jest niezwykle wytrzymały, a przy okazji praktycznie niewidoczny dla oka. Aparat może być stosowany do korekty większości wad zgryzu. Podczas całego leczenia pacjent otrzymuje od 12 do 48 przeźroczystych szyn.

Ich ilość jest indywidualnie dobierana w zależności od zapotrzebowania pacjenta. Nowe szyny zakładane są co dwa tygodnie, aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Do zaprojektowania nakładek Invisalign wykorzystuje się zaawansowaną technologię obrazowania 3D.

Pozwala to na bardzo precyzyjne ułożenie planu leczenia oraz na wizualizacje efektów końcowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Szafirowe aparaty ortodontyczne"

2. Proces leczenia

Plan leczenia metodą Invisalign jest indywidualnie przygotowany dla każdego. W pierwszej kolejności stomatolog musi wykonać wycisk zębów pacjenta, aby sprawdzić, czy leczenie za pomocą przeźroczystych nakładek jest odpowiednie w jego przypadku. Jeśli istnieje taka możliwość, zostaje opracowany indywidualny plan leczenia za pomocą odpowiedni dobranych szyn.

Oprócz standardowego modelu Full, istnieją również inne opcje, dzięki którym większość pacjentów może poddać się leczeniu. Opcja Lite została przygotowana specjalnie dla osób z niewielkimi wadami zgryzu, z kolei opcja Teen jest przeznaczona dla młodzieży.

Aby cieszyć się idealnym uśmiechem przez długie lata warto również stosować aparat retencyjny Vivera, który nie pozwala zębom powrócić do swej początkowej pozycji. W czasie noszenia aparatu Invisalign nie można zapominać o regularnych wizytach u stomatologa w celu kontroli postępów leczenia.

3. Zalety stosowania

Oczywiście, główną zaletą stosowania Invisalign jest jego prawie całkowita niewidoczność podczas noszenia. Jednak to nie wszystko. Nakładki możemy w razie potrzeby zdejmować, dzięki czemu aparat pozwala utrzymać dokładną higienę jamy ustnej w trakcie leczenia. 

Dodatkowo podczas noszenia tradycyjnego aparatu często może dochodzi do zniekształcenia mowy, co nie zdarza się w przypadku leczenie Invisalign. Metoda ta pozwala również w wypadkach awaryjnych na zdjęcie aparatu, na przykład pod czas ważnego wystąpienia, w celu uzyskania całkowitego komfortu.

Jeśli chcemy dodatkowo wybielić zęby jest to możliwe na każdym etapie leczenia. Dzięki materiałom użytym do produkcji nakładek istotną zaletą jest również wygoda podczas noszenia.

4. Ortodontyczne początki

Trudno sobie wyobrazić, że pierwsze aparaty ortodontyczne powstały już w XVII wieku. Pacjenci zawsze zakładali je z myślą o poprawie uśmiechu, ale na początku musieli zmierzyć się z aparatem, któremu daleko było do piękna. Już w 1945 roku Dr H. D. Kiesling przewidział, że nastanie taki moment w ortodoncji, gdy przy pomocy całej serii, dopasowanych dokładnie do uzębienia pozycjonerów, będzie można dokonać korekty zgryzu.

Pierścienie, które dziś stosowane są tylko na trzonowce, nie tak dawno naklejane były na wszystkie zęby, a leczenie było żmudne i bolesne - z estetyką właściwie nie wiele miało wspólnego. Aparaty ortodontyczne ewoluowały.

Robiły się coraz mniejsze i wygodniejsze, a wraz z estetycznymi wymaganiami, rosła również świadomość pacjentów. Naukowcy robili wszystko, żeby znaleźć jak najwygodniejsze i najmniej widoczne rozwiązania, które jednocześnie byłyby skuteczne i szybkie.

Nowoczesne technologie pojawiły się również w ortodoncji i dały jej aparaty estetyczne. Były aparaty z kompozytu, porcelany, a na koniec tak zwane szafirowe. Ale metalowych łuków nie udało się wyeliminować. Inną opcją dla pacjentów – równie estetyczną – były aparaty lingwalne, czyli naklejone na zęby od środka, te z kolei były uciążliwe dla języka i potrafiły utrudniać mowę.

5. Technologia 3D – nowa era ortodoncji

Czas na rewolucję w kwestii uśmiechu. Invisalign! To leczenie niemal przeżroczystymi nakładkami, idealnie dopasowanymi do zębów pacjenta.

Nakładki są kolejnym etapem rozwoju technologii 3D, która rozpoczęła się w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Programy 3D znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z bryłą: w konstrukcji maszyn, w architekturze oraz w medycynie. Innowacyjne rozwiązania pojawiły się również w ortodoncji.

Za pomocą technologii komputerowej 3D oraz programu odwzorowującego kształt zębów, opisującego położenie zębów w stosunku do siebie, można przeanalizować cały zgryz pacjenta, a nawet dokładnie zaplanować ruchy zębów, jakie mają wykonać.

ClinCheck® pozwala zaplanować całkowite leczenie od pierwszej do ostatniej nakładki oraz daje absolutną kontrolę ruchów zębów. Dzięki temu, w trakcie wizyty, lekarz z zegarmistrzowską precyzją może przesuwać pojedyncze zęby, ma też możliwość ustawienia zgryzu tak, by zęby stały prosto, a wygląd końcowy był przyjazny dla stawu skroniowo – żuchwowego.

Nakładki idealnie dopasowane do zębów pacjenta.
Nakładki idealnie dopasowane do zębów pacjenta.

6. To nie magia tylko ortodoncja

A jakie korzyści ma pacjent? Nakładki naprawdę są prawie niewidoczne. Pozwalają na normalne życie zawodowe i prywatne. Pozwalają jeść wszystko, na co ma się ochotę: można wgryźć się w jabłko, nie trzeba rezygnować z buraków, kurkumy, czerwonego wina czy kawy.

Do posiłku bardzo łatwo jest nakładki zdjąć, dzięki temu dużo łatwiej zadbać o dokładną higienę. Pacjent, praktycznie od początku, wie ile leczenie będzie trwało, a co najważniejsze, nie ma w ustach niewygodnych, metalowych konstrukcji – mówi dr Urszula Jarosz, lekarz stomatolog i ortodonta z kliniki stomatologicznej Varsovia Dental

Korzyści z leczenia invisalign są ogromne. Zapewne dlatego, do tej pory przeleczyło się tą metodą około 4 milionów pacjentów na świecie.

Kto może leczyć invisalign? Każdy doświadczony ortodonta. Do leczenia invisalign, tak jak do każdego innego leczenia ortodontycznego, potrzebna jest wiedza lekarza i jego doświadczenie. Dodatkowo lekarz musi mieć certyfikat, że przeszedł szkolenie w zakresie specyfiki leczenia invisalign. W naszym gabinecie pacjent zamiast klasycznego metalowego aparatu, może poddać się leczeniu invisalign. - dodaje dr Urszula Jarosz.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze