Trwa ładowanie...

Jak działa szczoteczka soniczna i dla kogo będzie odpowiednia?

Avatar placeholder
20.03.2023 15:13
Jak działa szczoteczka soniczna i dla kogo będzie odpowiednia?
Jak działa szczoteczka soniczna i dla kogo będzie odpowiednia? (Adobe Stock)

Jak działa szczoteczka soniczna i dla kogo będzie odpowiednia? Mechanizm jej działania opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych o ściśle określonym natężeniu. Dzięki nim oraz tworzeniu się podczas szczotkowania mikropęcherzyków powietrza, czyszczenie zębów czy przestrzeni międzyzębowych jest bardziej efektywne. Nie każdy jednak może z niej korzystać.

spis treści

1. Jak wygląda i działa szczoteczka soniczna?

Jak działa szczoteczka soniczna i dla kogo będzie odpowiednia? Najpierw warto dowiedzieć się, czym cechuje się to urządzenie. Co to jest szczoteczka soniczna? Można powiedzieć, że to nowoczesny zamiennik szczoteczki elektrycznej.

Jej pierwsze projekty pojawiły się w roku 1987, a w roku 1992 szczoteczki soniczne zaczęły być produkowane na skalę światową. Duży udział miał w tym Robert Bock. Jak wygląda szczoteczka soniczna? Jej budowa przypomina standardowe modele elektryczne. Szczoteczka soniczna składa się z:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • rączki, w której znajdują się baterie bądź akumulator,
  • przycisku włączającego i wyłączającego, przycisków zmieniających tryby,
  • bazy ładującej akumulator,
  • podłużnej, wymiennej główki czyszczącej.

Jaka jest najlepsza szczoteczka soniczna? Aby znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie, warto przede wszystkim ustalić zakres cenowy (to kluczowe, ponieważ może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych) oraz potrzeby (np. ilość trybów, współpraca z aplikacją, timer) i prześledzić rankingi oraz oferty wiodących producentów.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna przypomina szczoteczkę elektryczną, jednak w odróżnieniu od niej wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne (w szczoteczkach elektrycznych są to ruchy rotacyjne lub rotacyjno-obrotowe), emitując przy tym fale dźwiękowe o częstotliwości od 260 do 400 Hz. Wytwarza je miniaturowy generator znajdujący się w główce szczoteczki.

Na efektywność szczoteczki sonicznej wpływa ilość wykonywanych przez nią ruchów (zazwyczaj od 30 000 do 42 000 ruchów na minutę) oraz obecność fal dźwiękowych, które wprawiają w ruch włókna szczoteczki i cząsteczki pasty do zębów (zachodzi kawitacja, to jest przemiana cieczy w gaz).

Powstające wskutek kontaktu pasty ze śliną mikrobąbelki penetrują miejsca niedostępne dla włókien szczoteczki. Usuwają zanieczyszczenia, osad nazębny oraz bakterie, także z trudno dostępnych miejsc (np. przestrzeni międzyzębowych czy wewnętrznych powierzchni zębów od strony języka i podniebienia).

To sprawia, że szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki sonicznej uważa się za najprostszy i najbardziej efektywny sposób dbania i zęby oraz jamę ustną. Cechują się najwyższą skutecznością i dokładnością w usuwaniu płytki nazębnej (w odniesieniu do szczoteczek manualnych i elektrycznych).

2. Szczoteczka soniczna - jak używać?

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? To proste. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by nie wykonywać żadnych dodatkowych ruchów nadgarstkiem, a jedynie powoli przesuwać ją wzdłuż linii dziąseł, zatrzymując się na chwilę nad powierzchniami bocznymi i koroną zęba.

Ważne, by szczoteczkę układać ją pod kątem 45 stopni względem powierzchni zębów. Na każdą sekcję uzębienia należy przeznaczyć minimum 30 sekund. Standardowy cykl mycia zajmuje zwykle 2 minuty.

3. Szczoteczka soniczna - dla kogo będzie odpowiednia?

Szczoteczka soniczna jest odpowiednia dla osób w różnym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcą dbać o stan zębów i jamy ustnej. Korzystanie z niej to czyste zęby i zdrowe dziąsła, czyli profilaktyka wielu groźnych chorób, takich jak paradontoza, próchnica, choroby przyzębia.

Szczoteczka soniczna jest polecana szczególnie dla osób, które:

  • posiadają wypełnienia protetyczne, takie jak implanty, mosty, korony, protezy stałe,
  • mają krzywe, nierówne zęby,
  • małe przestrzenie międzyzębowe (stłoczenia czy inne wady zgryzu), które uniemożliwiają dokładne docieranie szczoteczką czy nicią dentystyczną do przestrzeni międzyzębowych,
  • noszą stałe aparaty ortodontyczne,
  • chorują na paradontozę,
  • mają wrażliwe, krwawiące dziąsła.

Szczoteczka soniczna – przeciwwskazania

Pomimo tego, że soniczna szczoteczka do zębów to bardzo bezpieczne urządzenie, nie wszyscy powinny po nią sięgać. Przeciwwskazaniem do użytkowania tego typu rozwiązania są:

  • poważne stany zapalne dziąseł (silne krwawienie, obrzęk),
  • wyjątkowo dokuczliwa nadwrażliwość zębów lub dziąseł,
  • zaawansowane zapalenie przyzębia, gwałtownie postępująca paradontoza (chwiejące się zęby).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze